
Pomalý počítač není nic příjemného a pokud na něm potřebujete pracovat, je to ještě horší. Pokud vlastníte počítač či notebook, který sice něco pamatuje, ale komponenty nejsou úplně k zahození, existuje možnost zrychlení. Pokud ale máte ve svém počítači starou základovou desku s pomalým procesorem nebo nemáte možnost rozšíření operační paměti, raději pořiďte nový, případně repasovaný notebook či počítač. Koupí nového zařízení nakonec ušetříte dost peněz!
Zrychlení systému a odezvy internetu
V mnoha případech může za pomalý počítač právě systém. Procházení internetu může pak brzdit zpomalený prohlížeč. O zrychlení počítače v rámci software a zrychlení internetu jsme již psali.
Pokud ani jedna z možností váš počítač nebo notebook nezrychlí, nezoufejte. Přejdeme sice na řešení, které už nějaké peníze stojí, nejedná se ale o žádné šílené částky.
Upgrade vnitřností počítače/notebooku – operační paměť
Zrychlení počítače nebo notebooku může probíhat všelijakými způsoby. Pro ty, kteří si chtějí zrychlit počítač sami, se nabízí výměna nebo navýšení operační paměti RAM, případně výměna klasického HDD za SSD (to už je ale o něco složitější).
Operační pamět většinou vyměnit nejde, jelikož se váže nějakým parametrem k základní desce. Můžete tak koupit sice místo 2 GB RAM třeba 16, ale ale základní deska vám tento upgrade nedovolí a budete mít počítač zcela bez operační paměti. Vhodné řešení je tedy doplnění o další paměťový modul, který bude stejný, jako ten, co tam již je. Pokud máte klasický 4 GB paměťový modul, doplníte ten samý do dalšího slotu pro RAM. Takový slot v počítači ale musíte mít. Výměna operační paměti rychlí především přepínání aplikací a práci v nich. Paměťový modul seženete v ceně od nějakých 200 do 1 000 korun podle parametrů.
Výměna HDD za SSD
Větší dopad na rychlost bude mít vzhledem k operačním pamětem bezpochyby nový disk – SSD. Běžný plotnový disk s rychlostí otáček 5 400 za minutu může dostahovat rychlosti čtení kolem 75 MB/s, u zápis to pak bude kolem 15-30 MB/s. SSD disk nabízí úplně jiné rychlosti – čtení se většinou pohybuje kolem 550 MB/s a zápis není o více než polovinu nižší. Z 3 roky starého notebooku, který se zapíná dvě minuty, uděláte stroj se zapnutím kolem 10 vteřin.
SSD disk se pohybuje v cenovém rozpětí od 1 000 korun do několika stovek tisíc. Záleží pouze na vás, kolik do něj chcete dát. Pro běžné činnosti dostačuje disk s pamětí 120 GB, vhodnějším řešením je pak 256 GB. Pro stovky filmů a seriálů moc místa mít nebudete, ale rychlost se zněkolikanásobí. Dalším řešením je využití SSD pouze pro systém a programy, data pak můžete mít uložená na plotnovém HDD. Přístup k datům sice bude pomalejší, ale díky rychlé odezvě systému bude zrychlení znát.
Výměna SSD není ovšem nejjednodušší – hlavně co se převedení systému týče. Proto doporučujeme, abyste to nechali na odbornících. Pokud by se pořizoval některý z běžnějších paměťpvých modulů a disk s velikostí 120 GB, vejdete se do 2 000 Kč. Následná práce může vyjít na 500 – 1 000 korun.
Kdy se upgrade nevyplatí?
Výměna SSD disku a doplnění modulu operační paměti (RAM) může být tedy otázkou přibližně 2 750 Kč. Není to moc, ale rozhodně je to hodně, pokud půjde o velmi staré zařízení se slabými ostatními komponentami. Můžete mít sice silné a rychlé dvě věci, pokud bude ale například grafická karta nebo procesor pomalý, moc počítači ani sobě nepomůžete. Výměna procesoru (pokud to vůbec jde) je otázkou přibližně 2 000 korun, grafickou kartu seženete také tak za 2 000 korun. S prací odborníka a kompletní instalací ovladačů jste se dostali na částku kolem 9 000 korun. A to za cenu 6 000 korun máte už skvělá zařízení s Intel Core i5, 4 – 8 GB RAM jako je například Lenovo ThinkPad T410, který jsme měli mimochodem v testu a výsledky byly skvělé!
Tak co, pustíte se do upgradu SSD disku nebo paměťového modulu?