Nové Články

Zrychlení počítače

Zrychlení počítače

Pomalý počítač není nic příjemného a pokud na něm potřebujete pracovat, je to ještě horší. Pokud vlastníte počítač či notebook, který sice něco pamatuje, ale komponenty nejsou úplně k zahození, existuje možnost zrychlení. Pokud ale máte ve svém počítači starou základovou desku s pomalým procesorem nebo nemáte možnost rozšíření operační paměti, raději pořiďte nový, případně repasovaný notebook či počítač. Koupí nového zařízení nakonec ušetříte dost peněz!

Zrychlení systému a odezvy internetu

V mnoha případech může za pomalý počítač právě systém. Procházení internetu může pak brzdit zpomalený prohlížeč. O zrychlení počítače v rámci software a zrychlení internetu jsme již psali.

Pokud ani jedna z možností váš počítač nebo notebook nezrychlí, nezoufejte. Přejdeme sice na řešení, které už nějaké peníze stojí, nejedná se ale o žádné šílené částky.

Upgrade vnitřností počítače/notebooku – operační paměť

Zrychlení počítače nebo notebooku může probíhat všelijakými způsoby. Pro ty, kteří si chtějí zrychlit počítač sami, se nabízí výměna nebo navýšení operační paměti RAM, případně výměna klasického HDD za SSD (to už je ale o něco složitější).

Operační pamět většinou vyměnit nejde, jelikož se váže nějakým parametrem k základní desce. Dell latitude e6430 - operační paměti RAM, upgradeMůžete tak koupit sice místo 2 GB RAM třeba 16, ale ale základní deska vám tento upgrade nedovolí a budete mít počítač zcela bez operační paměti. Vhodné řešení je tedy doplnění o další paměťový modul, který bude stejný, jako ten, co tam již je. Pokud máte klasický 4 GB paměťový modul, doplníte ten samý do dalšího slotu pro RAM. Takový slot v počítači ale musíte mít. Výměna operační paměti rychlí především přepínání aplikací a práci v nich. Paměťový modul seženete v ceně od nějakých 200 do 1 000 korun podle parametrů.

Výměna HDD za SSD

Větší dopad na rychlost bude mít vzhledem k operačním pamětem bezpochyby nový disk – SSD. Běžný plotnový disk s rychlostí otáček 5 400 za minutu může dostahovat rychlosti čtení kolem 75 MB/s, u zápis to pak bude kolem 15-30 MB/s. SSD disk nabízí úplně jiné rychlosti – čtení se většinou pohybuje kolem 550 MB/s a zápis není o více než polovinu nižší. Z 3 roky starého notebooku, který se zapíná dvě minuty, uděláte stroj se zapnutím kolem 10 vteřin.

Kingston uv400 - levný SSDSSD disk se pohybuje v cenovém rozpětí od 1 000 korun do několika stovek tisíc. Záleží pouze na vás, kolik do něj chcete dát. Pro běžné činnosti dostačuje disk s pamětí 120 GB, vhodnějším řešením je pak 256 GB. Pro stovky filmů a seriálů moc místa mít nebudete, ale rychlost se zněkolikanásobí. Dalším řešením je využití SSD pouze pro systém a programy, data pak můžete mít uložená na plotnovém HDD. Přístup k datům sice bude pomalejší, ale díky rychlé odezvě systému bude zrychlení znát.

Výměna SSD není ovšem nejjednodušší – hlavně co se převedení systému týče. Proto doporučujeme, abyste to nechali na odbornících. Pokud by se pořizoval některý z běžnějších paměťpvých modulů a disk s velikostí 120 GB, vejdete se do 2 000 Kč. Následná práce může vyjít na 500 – 1 000 korun.

Kdy se upgrade nevyplatí?

Výměna SSD disku a doplnění modulu operační paměti (RAM) může být tedy otázkou přibližně 2 750 Kč. Není to moc, ale rozhodně je to hodně, pokud půjde o velmi staré zařízení se slabými ostatními komponentami. Můžete mít sice silné a rychlé dvě věci, pokud bude ale například grafická karta nebo procesor pomalý, moc počítači ani sobě nepomůžete. Výměna procesoru (pokud to vůbec jde) je otázkou přibližně 2 000 korun, grafickou kartu seženete také tak za 2 000 korun. S prací odborníka a kompletní instalací ovladačů jste se dostali na částku kolem 9 000 korun. A to za cenu 6 000 korun máte už skvělá zařízení s Intel Core i5, 4 – 8 GB RAM jako je například Lenovo ThinkPad T410, který jsme měli mimochodem v testu a výsledky byly skvělé!

Tak co, pustíte se do upgradu SSD disku nebo paměťového modulu?

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

 • Externí SSD odolný proti vodě i pádu až 1 TB

  Ať už vlastníte ultrabook nebo notebook s SSD nebo zařízení s TB diskem, určitě se vám bude hodit externí disk. Stahování filmů a seriálů sice už není tak v módě, záloha fotografií a důležitých dat bude ale potřebná vždy. Dosavadním problémem všech externích disků byla jejich pomalejší čtecí i zápisová rychlost a bezpochyby náchylnost k rozbití. Tomu by

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio