Nové Články

Jak zprovoznit nový notebook?

Po koupi nového notebooku je nutné věnovat nějaký čas jeho zprovoznění a nastavení tak, aby nám co nejvíce vyhovovalo a usnadnilo nám s ním budoucí práci. Službu zprovoznění počítače nabízí i mnohé obchody, které svému zákazníkovi pomohou se základním nastavením a on mohl notebook doma jen otevřít a bezstarostně používat. Zprovoznit si ho, pokud alespoň trochu počítačům rozumíte, můžete poměrně jednoduše i sami.

Nejčastěji si nový notebook koupíte již s nainstalovaným operačním systémem. Pokud jste si nevybrali počítač od americké značky Apple, pak to s největší pravděpodobností bude operační systém Windows 10. V tomto případě stačí projít průvodcem, který vás postupně provede základním nastavením včetně například nastavením Wi-Fi  a sběru dat.

Pokud operační systém nainstalovaný nebyl, zprovoznění je o něco složitější a čeká vás kompletní instalace, do které by se měl pouštět spíše počítačově zdatnější jedinec, protože je mimo jiné třeba rozdělit, na jaký disk se má systém nainstalovat.

Aktualizace systému

Hned jak se poprvé připojíte k internetu, byste měli zkontrolovat, zda nejsou dostupné aktualizace, které zvýší bezpečnost systému proti různým hrozbám nacházejícím se na internetu, a také lze doinstalovat potřebné ovladače hardwaru. Aktualizace najdete v Ovládacích panelech v záložce Aktualizace a zabezpečení. Aktualizace instalací často zabere i desítky minut, v některých případech to může být i přes hodinu. Práce na počítači není v této době možná, počítač se v průběhu instalace klidně i několikrát restartuje, a proto ho můžete v tuto dobu nechat být a nevšímat si ho.

Zálohování

Dobrou funkcí je také možnost zálohování, které zazálohuje soubory, a tak o ně uživatel nepřijde, pokud dojde k poruše notebooku. Nejjednodušší cestou je zálohování pomocí Historie souborů. V nastavení je záložka Zálohování umístěna stejně jako Aktualizace systému, tedy pod názvem Aktualizace a zabezpečení. Zde vyberte, co chcete zálohovat a především kam.

Záloha může být provedena na interní, externí, případně síťový disk. Při tomto druhu zálohy je výhodou, že si v případě obnovy můžete vybrat, jakou verzi souboru chcete obnovit tak, aby soubor maximálně vyhovoval vašim požadavkům. Nejpoužívanější data jsou zálohována do cloudu, například OneDrive, Google Drive nebo Dropbox. K souborům se tak dostanete také na internetu při přístupu přes jakékoliv zařízení.

Chraňte svůj počítač

Tímto byste měli mít základní nastavení počítače hotové. Samozřejmě máte mnohem více možností nastavení, aby vše včetně příslušenství, například myši, vyhovovalo vašim potřebám. Často je také dobré si stáhnout svůj oblíbený internetový prohlížeč nebo přehrávač videa a hudby.

Opomenout by se neměla ani bezpečnost, a tak je vhodné se zamyslet nad pořízením antivirového programu i přes to, že například ve Windows je již takový předinstalovaný, nazývá se Windows Defender. Některé antivirové programy ji však mohou ještě zvýšit. Každopádně nesmíte zapomenout, že žádný antivirový program nenabízí stoprocentní ochranu.

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio