
Notebooky ThinkPad Lenovo jsou pro každého podnikatele téměř samozřejmostí. I přes to, že je dnes v nabídce opravdu velké množství ultrabooků, cena pořád dosahuje poměrně vysokých částek a tak za pořádné zařízení s nějakou kvalitou zpracování zaplatíte kolem dvaceti tisíc korun. Je tu ale alternativa – notebook za polovinu, co vypadá pořád dobře, je výkonný a na běžnou práci podnikatele naprosto dostačujícíc i výkonem a výdrží baterie. Jak je na tom ThinkPad Lenovo X220? To se dozvíte v našem krátkém testu.
Náš testovaný model je nakonfigurován s hardwarem, který je vhodný nejen pro podnikatele, ale také mírně náročné studenty. X220 je vybaven procesorem Intel Core i5-2520, 4 GB DDR3 RAM, 320 GB HDD, IPS displej a 63 Wh baterii. Nový notebook stál přibližně 35 000, dnes ho lze pořídit ani ne za třetinu. Kolem deseti tisíc tak získáte kvalitní notebook s komponenty dostačujícími pro veškerou běžnou práci a ještě ušetříte.
Pouzdro notebooku
Je tomu tak u všech modelů ThinkPad z řad X a T – drsný, černošedý povrch. Žádné lesklé stylové povrchy, chromování nebo rušivé vzory. Pro business notebooky to ale není nejdůležitější věc, vpodstatě to není důležité pro žádné notebooky.
Že je notebook červený může být fajn, ale na kvalitě a rychlosti mu to rozhodně nepřidá. Na X220 je několik bodů, kterých si ale všimnete. Nejprve to budou masivní kovové panty, které spojují displej se základnou notebooku. Určitě si také všimnete červeného tlačítka – takzvaného TrackPointu. Toto tlačítko je umístěno na ve středu klávesnice. Jinak je tělo notebooku velmi konzervativní. Kvalita materiálů není vůbec špatná, i když oproti modelům T přišel notebook s mírným ztenčením jednotlivých vrstev. Bylo to pravděpodobně zapříčiněno požadavky uživatelů na hmotnost, kterou předchůdci měli poměrně vysokou. Testovací model váží 1,54 kg, z toho je 330 gramů šestičlánková 63 Wh baterie. Notebook je i na dnešní poměry velmi lehký. Baterie se šesti články mírně vyčnívá ze zpodu notebooku a trochu ho nadzvedává. Pro zvýšení mobility tu je pak baterie se třemi články, ta je ovšem dodávána v kapacite pouhých 28 Wh. Pro toho, kdo potřebuje ušetřit spíše hmotnost to je ale dobrá volba, protože váží pouhých 200 gramů. Dalších úprav se dočkal adaptér, nyní s hmotností 360 gramů. Ekvivalentní notebooky jsou některé lehčí – Samsung 900X3A (1,36 kg), některé pak o něco těžší – Asus P31F (1,9 kg). ThinkPad X220 je ale výrazně levnější.
Konektivita
Business notebook musí vyhovět nejrůznějším požadavkům a představám. Nejdůležitější je mobilita a s tím spojená jeho velikost. 12,5″ notebook ovšem nemůže pojmout tolik konektorů, jako pojme 15,6″ nebo dokonce 17″ notebook. Lenovo ThinkPad X220 ovšem splňuje téměř všechny požadavky v rámci konektivity, na které si vzpomenete. Nejprve tu máme možnost připojení monitorů – zde máme na výběr hned ze dvou konektorů – VGA a DisplayPort. Dále je tu zámek Kensington, čtečka otisků prstů, výstup na sluchátka a mikrofon, port Gigabit-LAN pro připojení internetu, ExpressCard / 54 slot a čtečka paměťových karet. Notebook je vybaven také třemi USB 2.0 porty, které jsou samozřejmě kompatibilní i s novějšími USB 3.0. Uživatel si může nainstalovat kartu UMTS nebo do prázdného slotu mSATA SSD disk.
A nyní se dostaneme k menším nevýhodám. Díky mobilitě nejsou k dispozici USB 3.0. To je nevýhodou především pro uživatele, kteří vyžadují rychlé rozhraní pro jejich externí pevné disky. USB 3.0 najdeme u verze s Intel Core i7, který je ale o poznání dražší. Maximální rychlost čtení je pak přes USB 2.0 22,8 MB/s. Existuje jen velmi málo zařízení, které jsou ještě pomalejší – například tablet Acer Iconia W500 nebo Toshiba AC100. Tento problém se může týkat pouze našeho modelu, druhý testovaný model s novější verzí BIOSu dosáhl maximální rychlosti čtení 32 MB/s. Čtečka karet s čtením 19,8 MB/s naopak přináší poměrně vysokou rychlost v porovnání s konkurencí.
Kvalita VGA výstupu nebyla v testu zrovna ohromující, především při porovnání kvality obrazu přes HDMI nebo DisplayPort. Moderní konektory jsou ovšem dělány právě pro lepší reprodukci obrazu, takže nelze přímé porovnání obhajovat.
Testovaný model X220 je vybaven WLAN modulem Intel Centrino Advanced 6205, který má dvě antény. Model s Centrino 6 300 s třemi anténami by měl nabídnout pak vyšší výkon. K dispozici je také 720p webkamera pro videohovory a Bluetooth 3.0 pro připojení telefonu nebo myši.
Možné příslušenství
Existuje několik baterií, které lze do X220 využít. Dozvíte se o nich více v sekci o výdrži baterie. K ThinkPadu X220 lze dokoupit dokovací stanici Mini Dock Plus Series 3 (4338-10U), která nabízí 2 DVI výstupy, 2 DisplayPorty a eSATA.
Klávesnice
Klávesnice má naprosto typický vzhled pro notebooky ThinkPad. Jednotlivé klávesy jsou osazeny se středním zdvihem, s dobrým rozložením tlakových bodů a jsou tak velicé dobré pro tichém pohodlné a rychlé psaní. Většina kláves dosahuje ideální velikosti. Klávesy CTRL a Fn jsou pak prohozeny, na což si bude muset uživatel chvilku zvykat. V BIOSu lze ale klávesy namapovat správně, tak, jak je uživatel zvyklý z jiných zařízení. Klávesnice je poměrně odolná a je vhodná pro uživatele, kteří hodně píší. Za nás 2+.
Touchpad
Touchpad na X220 nemá samostatné klávesy, reaguje ale na stisknutí po celém povrchu. U krajů hůře, uprostřed je to lepší. Multi gesta nejsou moc dobře rozpoznávány, neznamenají tedy žádné ulehčení ovládání. Nicméně pro běžné užívání je touchpad naprosto dostačující a po týdnu pužívání uživateli nepřijde nijak nevýhodný nebo dokonce špatný. Trackpoint – červené tlačítko umístěné v klávesnici – funguje na jedničku. Lze pak úplně vypnout touchpad a používat pouze tento navigační joystick.
Displej
Lenovo ThinkPad X220 je k dispozici se dvěma různými antireflexními LED displeji – HD Premium IPS a konvenční displej TN. Oba mají rozlišení 1366×768 pixelů a uhlopříčku 12,5 palců s poměrem stran 16:9. IPS displej disponuje skvělými pozorovacími úhly, přičemž TN displej poskytuje standardní výkon.
Panel z X220 je produkován Výrobcem LG Phillips a nabízí maximální jas 265 cd / m. Maximální jas umožňuje uživateli pohodlně pracovat na notebooku jak v interiéru, tak i venku. Dobrý kontrastní poměr 842:1 zajišťuje jasnou čitelnost textů. Potenciál displeje objevíte až u prohlížení fotografií, sledování filmů nebo hraní her. Ostré barvy včetně syté černé barvy jsou opravdu působivé. Sledovací úhly a jejich stabilita je velmi dobrá. Obraz je snadné rozpoznat ze všech možnách stran, kvality obrazu se nijak výrazně nemění. Tento IPS displej je jedním z nejlepších displejů, který jsme tu v testu měli.
Výkon – procesor, GPU a RAM
Náš testovaný model přišel s Intel Core i5-2520M, který je taktovaný na frekvenci 2,5 GHz. Turboboost procesoru zvýší frekvenci až na 3,2 GHz.
Grafický výkon notebooku je omezern na integrovaný čip Intel HD Graphics 3000. Tento čip poskytuje dostačující výkon pro většinu běžných úkolů. Při vysokém zatížení se notebook začíná mírně přehřívat. X220 je ale určen především pro práci v textových a tabulkových editorech a pro práci na internetu, takže vysoké zatížení nelze na notebooku očekávat.
Operační paměť máme na notebooku v hodnotě 4 GB DDR3 – PC3-10700. Na běžnou kancelářskou práci je tato velikost paměti i dnes na Windows 8 či 10 dostačující, ale doporučujeme upgradovat paměť na 8 GB RAM. To přispěje k efektivitě práce, jelikož veškeré požadavky na počítač budou provedeny podstatně rychleji.
Výkon na hry je poměrně dobrý, nicméně při využití napájení pouze adaptérem výkon CPU výrazně klesá. Při využití silnějšího adaptéru 90 W oproti standardnímu 65W dodávanému adaptéru tento problém ale odstraňuje. Po tom totiž procesor běží i na svou maximální hodnotu frekvence bez problémů.
Úložiště
X220 je k dispozici s klasickými pevnými HDD disky nebo moderními SSD disky. Navíc má notebook možnost instalace mSATA SSD namísto 3G UMTS modulu. Náš testovaný model disponoval HDD s kapacitou 320 GB a 5 400 otáčkami za minutu. Oproti SSD je zápis i čtení výrazně pomalejší, nicméně proto se SSD disky vyrábí. Průměr čtení a zápisu byl v testu na hodnotě 64,8 MB/s. Pro nenáročnou práci je to tedy disk naprosto dostačující, doporučujeme ale osadit notebook SSD diskem nebo diskem mSATA alaspoň pro systémová data. Tím se vám počítač nastartuje kolem 8 vteřin, data pak můžete mít uložená na standardním HDD 320 GB.
Hluk a spotřeba
Hlasitost notebooku se výrazně liší v závislosti na verzi BIOSu. Použili jsme BIOS 1.11. S touto verzí jsme naměřili hluk mezi 28,6 dB a 38 dB. Tyto hodnoty jsou velmi dobré. Tichost notebooku po vypnutí ventilátoru narušuje pouze HDD disk, který ale není nijak výrazně hlasitější, než okolní prostředí. Pro ztišení se nabízí opět varianta přidání disku SSD.
Co se týče baterie, jsou v nabídce dva typy baterií – 3 článková baterie 28 Wh a 6 článková baterie 63 Wh. Právě větší baterie nabízí dobrý kompromis mezi hmotností a životností baterie. Dělší výdrž je možné docílit s devítičlánkovou baterií 100 Wh, která by s kombinací dokovací 6 článkovou baterií měla přinést výdrž až 23 hodin.
Využití energie bylo v testuv rozmězí 5,7 až 65,1 W. V úsporném režimu bez zapnutého WiFi modulu a s minimálním jasem byla výdrž na 6 článkovou baterii 9 hodin a 3 minuty, při prohlížení internetu jsme se dostali na 6 hodin a 8 minut, přehrávání DVD notebook zvládl 5 hodin a 52 minut a na maximální zatížení s maximálním jasem vydržela baterie 1 hodinu a 17 minut. Tyto hodnoty jsou tedy velmi impozantní a konkurenční modely budou mít pravděpodobně problémy.
Hodnocení
Lenovo Thinkpad X220 není perfektní, ale je to dobře navržený notebook s dobrou mobilitou, s dostatečně výkonným hardwarem a nadprůměrnou výdrží na baterii. Moderní notebooky vydrží kolem 3-4 hodin, což X220 bezproblému splní a předčí je i o hodinu nebo dvě navíc. Vadí nám pouze USB 2.0 v kombinaci s dražším notebookem s procesorem i7, ale jsou to věci, které se postupem času zlepší a USB 3.0 budou všude.
Notebook disponuje neskutečně dobrým displejem. Měl by být všude. Hodnoty displeje jsou mnohem vyšší, než u průměrného TN panelu, jas a kontrastní poměr jsou se zorným úhlem skvělé a v kombinaci s antireflexní vrstvou reprodukuje veškerý obraz lépe, než většina ostatních notebooků. Za nás super notebook!
Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-X220-IPS-Subnotebook.55639.0.html – neručíme za žádné informace uvedené v článku, ale doopravdy jsme se snažili vám překlad a text přizpůsobit.