Nové Články

Test notebooku Lenovo ThinkPad T430s

Lenovo T430s

Notebook ThinkPad 430s je, nebo spíše byl, prodáván jako lehčí a tenčí varianta modelu T430 a je nástupcem modelu ThinkPad T420s.

Notebooky řady T jsou velmi pevné, nevýhodou a také nejčastějším tématem stížností byla jejich velká hmotnost a velikost a to především ve srovnání s konkurenčními notebooky. Jako přímou odpověď na tuto kritiku bylo vydání štíhlejší modelové řady S.

V tomto článku se budeme věnovat modelu T430s, právě zeštíhlené verze standardní 430ky. Stejně jako jeho těžší bratr, i 430s lze pořídit s i7-3520M Ivy Bridge s maximální frekvencí 2,9 GHz, 14 palcovým displejem s maximálním rozlišením 1600×900 pixelů a hmotností asi o 20% nižší. V roce 2012 stála základní verze notebooku T430s  kolem 30 tisíc korun, dnes se dá sehnat za cenu necelých 19 000 korun.

V našem testu nemáme tu nejdražší verzi, zvolili jsme o něco dostupnější verzi notebooku s procesorem Intel Core i5-3320M s frekvencí 2,6 GHz, 4 GB RAM a 500 GB HDD s 7200 otáčkami za minutu.

Pouzdro notebooku

Všeobjímající matný design a styl z řady ThinPad T změní jen velmi málo meziroční model a tak modely roku 2012 pokračují v trendu stejného designu. Ve skutečnosti se toho od předchozímu T420s moc nezměnilo. Tlusté víko, závěsy z hořčíkové slitiny a černé tóny těla jsou identické jak pro model T420s, tak i jeho nástupce. Tělo dobře skrývá otisky prstů, nicméně na víku a klávesnici se hůře viditelné otisky čistí.

Lenovo T430 open displayTloušťka přední strany notebooku je nižší, než tloušťka zadní části. Bez ohledu na to, model T430s má oficiální tloušťku 23,6 mm, v porovnání s tloušťkou 29,9 mm u modelu T430 je to značný rozdíl. To také ovlivňuje hmotnost, která se snížila z 2,166 na 1,79 kilogramu. Snížení hmotnosti nejvíce ocení stále cestující lidé.

Tenčí profil může přivodit pocit, že notebook není již tak robustní. S jistotou ale můžeme říci, že Thinkpad T430s je tak odolný, jako každý jiný notebook z řady T. Kroucení notebooku je pouze minimální, ve středu víka je notebook velice odolný vůči tlaku a panty i přes první dojem jsou stabilní. Mírná deformace pod rukou se při psaní sice projeví, není to ale nic závažného.

Konektivita

Downsizin notebooku má často za následek sníženou funkci konektivity. Bez jednoho portu USB 2.0 nabízí model T430s stejné funkce a možnosti připojení, jako jeho svalnatější bratr T430. I přes tuto malou změnu, notebook nabízí stále 3 USB porty, volitelnou čtečku karet a VGA port pro externí monitory.Lenovo T430s ports

Modulární sekce ULTRABAY může přijmout speciální optickou mechaniku, sekundární baterii nebo další pevný disk.

Na levé straně jsou umístěny pouze dva porty, ostatní porty jsou pak rovnoměrně rozloženy na zadní straně. Toto umístění je ideální pro umístění kabelů, které nikde nepřekáží. Uživateli to může ale přivést problém při hledání správného portu, pokud si rozmístění nepamatuje zpaměti.

Sdílení

Bezdrátové připojení je zajištěno pomocí Intel Centrino 6205 s podporou Bluetooth 4.0 a WiDi. Notebook podporuje i LTE, slot pro SIM kartu je skryt v prostoru baterie. Vzhledem k umístění baterie a slotu pro SIM kartu musí být nejdříve vyjmuta baterie a následně může být umístěna SIM karta.

Klávesnice

Snad nejvíce nápadná změna na poslední řadě ThinkPad je přechod na klávesnice Lenovo chiclet AccuType rozožení namísto tradičnímu zkosenému uspořádání. Ve skutečnosti je tak klávesnice Lenovo ThinkPad T430s diametrálně odlišná od klávesnice svého předchůdce T420s.

Lenovo T430s keyboardAccuType klávesnice (28,75 cm x 11 cm) se rychle stává standardem mezi notebooky Lenovo a nabízí některé výhody oproti staršímu stylu klávesnic. Jednotlivé klávesy jsou méně stísněné, mají rovnoměrnější rozložení a zároveď umožňují důležité podsvícení. Kvalita kontrukce se naštěstí v novém rozložení nezměnila, kvalita psaní je pak velmi odlišná. Klávesy jsou o něco měkčí, mají menší zpětnou vazbu a jsou znatelně tišší při psaní, pokud porovnáváme klávesnici u předchozích modelů. Nové rozložení se může zdát trochu zvláštní, ale funkčněě jsme žádné větší problémy při pravidelném užívání nenašli.

Touchpad

Na rozdíl od klávesnice, touchpad zůstala relativně beze změny. Úpravy se dočkal pouze design horních tlačítek. Texturovaný povrch je stále poměrně malý (7,5 cm x 4,5 cm), takže některá multi-touch gesta jako zoomování jsou složitější na provedení. V opačném případě touchpad poskytuje stále spolehlivé kluzné vlastnosti po ovládací ploše. Ve srovnání s většinou notebooku a ultrabooků je kvalita zpracování prostě vynikající.

Reproduktory

Dva reproduktory jsou umístěny na obou stranách klávesnice s poměrně velkými mřížkami, z čehož vyplývá, že jsou reproduktory o něco vetší a výkonnější, než tomu bývá u konkurentů. Vělikost zvuku bohužel nevypovídá o kvalitě zvuku. Rovnováha zvuku je téměř nulová a to i při nižší hlasitosti, než je 50 procent. Bassy jsou málo slyšitelné. Pro kancelářské využití notebooku a využití reproduktorů pouze pro systémové zvuky jsou tyto reproduktory zvoleny vpořádku. Pro využití v rámci multimédií nebo hudby doporučujeme notebook využívat společně s externími reproduktory.

Displej

Jak je obvyklé, ThinkPad T430s používá matný displej s rozlišení 1366×768 nebo 1600c900 pixelů. Testovaný model je vybaven displejem s vyšším rozlišením. Ze subjektivního pohledu je text i s obrázky velmi dobře viditelný. Maximální jas byl zaznamenán na střední části displeje, nejnižší hodnoty pak byly naměřeny v jednotlivých rozích displeje.

Jak je obvyklé pro ThinkPads se T430s používá displej matný buď s rozlišením 1366×768 nebo 1600×900 pixelů. Posuzované model je vybaven s hustší a více žádoucí rozlišením 1600×900 panelu. Subjektivně, text a obrázky čirý a bez problémů. Uživatelé, kteří investují do displeje s vyšším rozlišením se dočkají o něco vyšší hodnoty jasu.

Úroveň černé je nadále velmi špatná, kontrast displeje prostě nedovoluje kvalitní zobrazení černé barvy. Displej je srovnatelný nejen s displeji T430 a T420s, ale i s Dell Latitude E6420. Pro ty, kteří požadují lepší zobrazení černé, mohou se rozhodnout pro ThinkPad530 nebo pracovní stanice z řady W, zde je samozřejmě cenová politika úplně jiná.

Cílovou skupinout budou pravděpodobně uživatelé, kteří využijí notebook venku nebo na slunci, než aby se zaměřovali na barevnou škálu obrazu. Zobrazení při silnějším slunečním záření nebo zvýšeném světle je v tomto sektoru notebooků nadprůměrné. Maximální jas neklesá ani při využití režimu, který spoří baterii. Matný displej pak pomáhá snižovat oslnění.

Jak je to typické u všech displejů, nejlepší pozorovací úhly jsou napřímo – to znamená pohled přímo na displej. Pohled zhora lze využít pro čtení textů, nejhůře je na tom pohled ze stran. Jako každý notebook, není určen ani T430s pro sledování filmů ve více lidech.

Výkon

Snímek obrazovky 2016-02-07 v 14.05.51Náš testovný notebook je vybaven střední třídou procesorů – Intel Core i5-3320M s taktem 2,6 GHz. Uživatelé se mohou také vrátit k procesoru i3-2370 s 2,4 GHz nebo upgradovat na i7-3520. S třemi variantami má T430s pouze poloviční možnosti, než předchozí model T430. Každodenní úkoly naprosto bez problémů zvládne tstovaný i5-3320M.

Grafické karty má notebook dvě. Jednou z grafických karet je integrovaná karta HD 4000 a druhou je nVidia NVS 5200M Optimus. Karta NVS 5200 je schopna kvalitního zobrazení i při hraní, rovná se tak grafickým kartám GT 620M a GT 630M. V testovaných hrách Diablo III a Guild Wars 2 na střední nastavení detailů si vedla velmi dobře.Snímek obrazovky 2016-02-07 v 14.06.11

Mějte na paměti, že i když GPU si dokáže velmi dobře poradit s moderními hrami, není notebook určen pro náročné hráče a náročné hry. Pro občasné hraní je ThinkPad T430s vybaven dostatečně.

Náš testovaný model je osazen 4 GB DDR3 RAM operační paměti od společnosti Samsung. Paměť je rozšiřitelný do dvou SO-DIMM slotů až na 16 GB. Moduly RAM jsou snadno dostupné, stačí odšroubovat pouze jeden nebo dva šrouby na spodní straně notebooku.

Úložiště

Kupující má více možností při volbě úložiště. Pro data jsou tu disky v rozmětí 320 GB a 7200 otáček za minutu a 500 GB 5400 nebo 7200 otáček za minutu.  Pokud chce člověk investovat do dalšího úložiště, jsou tu k dispozici disky Ultrabay s 500 GB nebo 1 TB kapacitou. Lze nainstalovat také SSD disk do prostoru Ultrabay slotu nebo mSATA disk.Snímek obrazovky 2016-02-07 v 14.12.00

V našem testu se objevil T430s se standardním Hitachi 500 Gb diskem se 7200 otáčkami za minutu. Pevní disk nabízí velmi vysokou přenosovou rychlost 98,9 MB/s, čímž se disk řadí mezi nejrychlejší HDD disky na trhu. Z teoretické kapacity 500 GB je rezervováno 13,7 GB pro obnovení systému, 450,6 GB je k dispozici k okamžitému použití.

Hluk a teplota

Při volnoběhu jsme naměřili hlučnost hodnoty 33,7 dB, což značí, že bude notebook při nulovém hluku z okolí mírně slyšitelný. Maximální hodnota pak dosáhla 39,8 dB. Tato hodnota je poměrně vysoká, nepředpokládá se ale, že bude notebook maximálně vytížen bez přestávky.

Při volném běhu bez zatížení je teplota notebooku velmi příjemná. Na spodní straně zařízení lze pocítit zvýčenou teplotu od výdechu chlazení. Při žádné práci se zahřátí notebooku na teplotu, kdy nebude možno ponechat delší dobu ruce na klávesnici, konat nebude.

Baterie

Vyjímatelná šesti-článková 44 Wh baterie je překvapivě lehká (290g) a je standardně dodávána ke každému modelu T430s, neexistuje jiná možnost volby baterie. Lze k notebooku přidat ještě jednu baterii do Ultrabay slotu. Ta má pak 32 Wh, je tří-článková a vyplatí se koupit použitou. Protože je baterie Ultrabay volitelná položka, naše výsledky testů jsou založeny na použití pouze standardní baterie.

Snímek obrazovky 2016-02-07 v 14.33.02

Při testu maximální výdrže jsme nastavili jas na minimum a systém nastavili na nejnižší výkon. Za těchto podmínek notebook vydržel běžet na baterii 5 hodin a 28 minut. Při testu minimální výdrže bylo vše nastaveno na maximum, připojili jsme WiFi … Runtime byl zaznamenán na 1 hodině a 10 minutách. V reálném použití ale baterie vydrží přibližně 3 hodiny.

Při použití obou baterií Lenovo slibuje kombinovanou dobu výdrže 13 hodin, při využití pouze základní baterie 7,6 hodiny. Naše testy nebyly schopny tvrzení Lenova reprodukovat. Pro běžné využití výdrž přibližně tří hodin je průměrná pro tuto kategorii notebooků.

Hodnocení

Thinkpad T430s sice nepřináší žádnou změnu v designu, zaslouží si ale pochvlau. Je to standardní notebook, technicky na velmi dobré úrovni a je výborně zpracovaný.

Mezi nevýhody bychom zařadili průměrnou kvalitu obrazovky pro přehrávání filmů a životnost baterie. Při doplnění baterie do Ultrabay slotu se tato nevýhoda pravděpodobně vynuluje.

Jako je to u každého notebooku, doporučujeme implementaci SSD disku. To zaručí nižší spotřebu a několikanásobě vyšší odezvu systému na vaše požadavky.

Zdroj informací naleznete na této adrese: http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-T430s-Notebook.82261.0.html. Neručíme jza uvedené informace, ale věřte, že jsme se doopravdy snažili!

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio