
U modelu ThinkPad existuje mnoho modelů, které se liší v mnoha parametrech kombinacích. Je dotykový displej dobrý nebo raději volit klasický nedotykový panel? Je lepší zvolit ThinkPad s Core i7-620mm nebo bude i5-520m dostačující? Stačí integrovaná grafická karta nebo je mám volit raději dvě grafické karty?
To jsou otázky, které si u ThinkPadů prostě budete pokládat pořád. Nicméně my jsme testovali ThinkPad T410 s Intel Core i7-620m, 4 GB DDR3 RAM, 14,1″ displejem. – jsme spokojeni. Testovaný notebook je osazen HDD diskem Hitachi Travelstar 7K500 HTA725025A9A s kapacitou 250 GB a rychlostí otáček 7 200 za minutu, nutno tedy podotknout, že v jiných konfiguracích bude tento model pravděpodobně výkonostně odlišný. Většina prodejců ale dnes již nabízí i v rámci záruku výměnu klasického disku za SSD disku, takže se nemusíte bát, že váš nový notebook bude pomalý. T410 se začal prodávat v první polovině roku 2010 za cenu asi 2 300 Euro, což je něco kolem 60 000 korun. Dnes se tento notebook dá pořídit za cenu kolem 6 000 korun, přičemž při upgradu HDD za SSD vás vyjde na 8 000, což je stále o 5-8 tisíc více, než nový ekvivalentní model. Samozřejmě je dnes běžnější RAM 8 GB nežli dané 4 GB, nicméně Core i7 zase v levnějších modelech nenajdete. Nebojte se tedy použitých, lépe řečeno repasovaných notebooků a pořiďte si repasovaný ThinkPad T410 za přívětivou cenu.
Tělo notebooku
Pouzdro notebooku vyvolává vzpomínky a to na model T400. Po prvním pohledu vidíme, že se modrá klávesa Enter, červený TrackPoint, modré tlačítko ThinkVantage a stříbrné panty proměnily do černé matné barvy. Není to nic proti ničemu, ve funkčnosti vliv nula. V rozměrech jsou si notebooky podobnější – šířka 335 mm, hloubka 239 mm a výška 31,9 mm.
I když se notebooky T400 a T410 liší jen mírně, v konfiguraci rozhraní a také v celkovém zpracování je to rozdíl větší. Obrazovka prokazuje dobrou torzní tuhost a odolnost proti tlaku, nicméně nedokáže dosáhnout kvalit předchůdce. Je to především proto, že se šetřilo nejen na výrobních nákladech, ale především na hmotnosti – ušetřilo se ale jen 100g. Maximální úhel otevření je větší než 180°. Během přenášení je zde dvojitý systém uzávěru displeje a známá V konstrukce, která zajišťuje, aby nevnikly při transporu mezi displej a klávesnici žádné předměty. Kromě pevného disku a paměťových modulů a GOBI2000 kartu (širokopásmový modem) jsou pro údržbu všechny další komponenty přístupné.
Konektivita
Lenovo samozřejmě důkladně přemýšlelo nad výstupy, které by mělo u notebooku business kategorie nabídnout a tak zde máme vše důležité. K notebooku je také možné dostat několik typů dokovacích stanic, které nabídnou až 5 USB 2.0 portů navíc, DVI a VGA výstupy a mnoho dalšího. Nás bude zajímat ale surový notebook bez jakýchkoli přídavků. Přímo na T410 máme čtyři USB 2.0 porty, přičemž tři z nich jsou spíše ke středu notebooku, na pravé straně je jeden téměř vzadu. Externí monitor nebo projektor lze k notebooku připojit přes VGA Connect. Kromě toho má testovaný model i digitální DisplayPort, který je určen pro zobrazovací zařízení s vyšším rozlišením. Připojení pomocí DisplayPortu je tedy lepší – obraz je čistější, bez větších ztrát. Funkčnost notebooku může být rozšířena pomocí ExpressCard / 34. Také zde najdeme eSATA a combo audio 3,5 mm zvukový výstup pro sluchátka.
Kromě již zmíněného USB portu na pravé straně se zde také nachází UltraBay slot, který je standardně dodáván s vypalovačkou DVD (vypalovačku lze u těchto modelů nahradit za další disk). Na zadní straně notebooku najdete hned vedle napájecího zdroje pouze jedno rozhraní – RJ-11. Přední část doplňuje čtečka paměťových karet 5v1, která podporuje formáty karet MS, MS Pro, SD, SM a MMC.
Uspořádání jednotlivých rozhraní není úplně optimální pro levou ani pro pravou ruku. Navíc jsou všechny tři USB porty společně s LAN portem tak blízko u sebe, že byste měli volit raději malé flashdisky. Přepínač Wi-Fi je zase umístěn ze spodní strany zkosení a je tak drobný, že pro lidi s mohutnějšími prsty je dobré mít Wi-Fi zapnutou pořád. Pokud ale využíváte nanejvýš dva porty USB nebo máte připojovatelná zařízení s úspornými konektory, nebude žádný problém s těmito malichernostmi žít.
Na komunikaci má Lenovo prakticky všechno zabalené v T410 – užitečně, dostupně. S externími mobilními zařízení můžete komunikovat přes Bluetooth 2.1. Je tu také širokopásmový modul GOBI 2000 Qualcomm. S integrovanou kartou Intel Centrino 6300 AGN je rychlé připojení přes Wi-Fi s podporou n standardem. Další možností připojení k internetu máte kabelové a to přes Intel 82577LM Gigabit (10Mbit) RJ-11 port. Celkově lze říci, že by neměl být problém v rámci telefonické a e-mailové korespondence s obchodními partnery – veškeré důležité možnosti připojení jsou tu. Pro videohovoru je tu dokonce vestavěná webkamera v horní části obrazovky, která má rozlišení 2,0 MP.
Na testovaném zařízení byly předinstalovány Win7 Professional 64bit. S ohledem na 4 GB operační paměti dává 32bit verze větší smysl, nicméně i s 64bit systémem běží počítač dostatečně rychle na méně náročné práce.
Klávesnice
U klávesnice můžete očekávat odolnost proti polití, což se liší od verze T400. Opět platí, že starý zavedený IBM systém klávesnice je tou nejlepší volbou. Kromě CTRL a tlačítka Fn v opačném uspořádání je rozložení ovládacích prvků zcela standardní. Rozdíly oproti klávesnici T400 lze najít pouze v designu horních dvou řádek: klávesa ESC je delší, F-klávesy musely být mírně posunuty vpravo. Klávesa INS musela opustit skupunu kláves u DEL.
Jako obvykle si není na co u klávesnice stěžovat, pokud se zaměříme na mechanické vlastnosti. Konkávní povrchy přidávají velmi značné pohodlí při psaní. Bohužel je klávesnice poměrně hlučná, zejména při intenzivním psaní a u mezerníku. Dotek je ale radost ihned po začátku psaní.
Touchpad
Touchpad a TrackPoint lte zapnout nebo deaktivovat samostatně klávesovou zkratkou Fn+F8. Touchpad byl, bohužel, předělán. Nyní podporuje několik multi.touch gest a můžete rolovat pomocí optiocky a hepticky označených polí. Ovládání kurzoru myši ale není úplně dokonalé. Multi-touch funkce jsou často spuštěny omylem.
Povrch touchpadu také dostal nový povrch. Nyní je mírně zrnitý a hrbolatý. Skluzové vlastnosti jsou nicméně vpořádku. Tlačítka u touchpadu jsou k dispozici na zkosené hraně. Jsou hladká, dobře reagujív celé své šířce a nedělají velký hluk při kliknutí. Alternativní ovládání kurzoru je zde v podobě červeného TrackPointu. To umožňuje velmi přesné ovládání, bohužel tlačítka okolo jsou o něco hlasitější.
Reproduktory
Na to, že se jedná o kancelářský notebook, je zvuk vcelku impozantní. Samozřejmě se nedá srovnávat s externími reproduktory, ale maximální hlasitost je dostačující i pro středně velké místnosti, zvuk nepostrádá basy a je čistý a nezkreslený při maximální hlasitosti.
Displej
Matný 14,1″ velký WXGA + TFT displej s LED podsvícením má rozlišení 1440 x 900 px ve formátu 16:10. I když je to širokoúhlý formát, výška není tak omezena, jako u formátů 16:9. Lenovo má tento poměr stran nastavený u modelu ThinkPad T410 pravěpodobně proto, že většina kancelářských programů je orientována na výšku. I když poměru 16:9 nemůže v počtu prodaných kusů 16:10 konkurovat, nahradilo to alespoň poměr 4:3, který se již nepoužívá.
Hodnoty displeje jsou opravdu přesvědčivé. I rozlišení je vlastně nadprůměrné, když si vezmeme, že notebooky do cca 12 000 jsou i dnes (03/2016) stále dostupné v největší míře jen s 1366 x 768 px. Naměřené údaje displeje jsou podobné předchozímu modelu. Maximální jas je o něco nižší, ale to vede k lepšímu osvětlení. Hodnoty černé barvy 1,36 cd/m2 jsou poměrně vysoké, maximální kontrast 136:1 zůstává průměrný.
Matný povrch a maximální jas 200 cd/m2 v režimu napájení z baterie umožňují notebooku použití ve venkovním prostředí. Displej na přímém slunečním světle trochu ztrácí barvy, nicméně to je standardní u všech displejů s matným povrchem. Lesklé povrchy pak vyjma displejů Retina od Apple odráží tolik světla, že na nich není vidět vůbec nic. Pozorovací úhly jsou dobré a to především při pohledu z boků notebooku. Při vyšším naklopení displeje jsou barvy trochu vybledlé, ale už jsme viděli podstatně horší displeje.
Výkon
V souvislosti s komponenty má Lenovo několik alternativ co se týče výkonů jednotlivých komponent. Proto pozorně sledujte, jaké komponenty u modelu T410 vlastně jsou. Procesory mají krycí název Arrandale. Možnosti a výkony procesorů jsou vcelku velkém rozpětí. Je tu základní procesor Intel Core i5-520M (2,4 GHz, 3MB L3, 1066MHz FSB), dále tu máme o něco efektivnější procesor Intel Core i5-540M (2,53 GHz, 3MB L3, 1066 MHz FSB), nebo nejvyšší specifikaci, kterou také testujeme – Intel Core i7-620M (2,66 GHz, 4MB L3, 1066 MHz FSB). Navíc jsou některé modely vybavené integrovanými grafickými čipy GMA HD, jiné vyhrazenými nVidia NVS 3100M grafickými kartami. Hlavní operační paměť nabízí kapacitu od 2 GB do 4 GB.
Naše testované zařízení s aktuálně top specifikací T410je založen na čipové sadě ID044 Intel a má procesor i7-620M, nVidia Quadro NVS 3100M grafickou kartu a 4 GB DDR3 (PC3-8500F, 533 MHz) RAM.
Jak se dá očekávat, ve všech testech si vedl ThinkPad T410 lépe, než jeho předchůdce T400. Hitachi HTS725025A9A s kapacitou 250 GB je průměrně rychlý HDD, s kterým výrobce chybu neudělal. Existuje několik rozdílů v závislosti na jednotlivých modelech, v tomto případě jsou k dispozici následující:
- 80 / 120 GB SSD
- 160 GB HDD (5 400 ot/min)
- 250 GB HDD (5 400 / 7 200 ot/min)
- 320 GB HDD (5 400 / 7 200 ot/min)
- 500 GB HDD (7 200 ot/min)
Výdrž baterie
Mimořádně dlouhá životnost baterie není úplně to, co by notebook charakterizovalo. S maximálním zatížením vydrží ThinkPad T410 asi hodinu a čtvrt, Pro praktické využití (Wi-Fi, filmy, střední jas) můžete počítač s dvěma až třemi hodinami, při minimálním zatížení se pak dostanete na hodnotu až 4 a čtvrt hodiny. Baterie v notebooku T410 je 6článková s kapacitou 57 Wh. Výdrž na baterii tedy není úplně nejvyšší, pokud ale většinu času strávíte v kanceláři nebo doma s připojením k síti, nebudete mít žádné problémy.
Hodnocení
Ve zkratce – model T410 je lepší než předchůdce T400. Byla zlepšena udržovatelnost notebooku, TrackPad s klávesnicí jsou výborné a displej je také svkělý. Horší je to s touchpadem, kde si dokážeme představit spíšde práci s externí myší. Dále je tu otázka baterie – pokud cestujete a potřebujete velmi dlouhou výdrž na baterii, volte raději jiný model, případně novější ultrabooky, které vydrží až 8 hodin. Design notebooku je delší dobu bez větších změn, ale zato je to ověřená klasika, která neurazí. Model T410 ve střední specifikaci stojí dnes (03/2016) cca 6 000 korun, doporučujeme přidání operační paměti RAM na 8 GB a SSD s nějakou rozumnou kapacitou. Pak to bude notebook za cenu kolem 8 – 9 000 korun a jiný chtít nebudete.
Zdroj: http://www.notebookcheck.com/Test-Lenovo-Thinkpad-T410-2522-3FG-Notebook.25119.0.html