
Po prvním testu Lenova IdeaPad Y50-70 s Full HD displejem jsme do testu vzali další Y50-70, tentokrát s displejem UHD (3 840 x 2 160 pixelů) a rychlým SSD Samsung. Matný Full HD nebo leský UHD? To je otázka!
Lenovo Y50-70 je jedním z nejzajímavějších produktů v portfoliu roku 2014 čínského výrobce Lenovo. Přístroj je výslovně inzerovaný jaké herní notebook a to i přes to, že by se díky designu i rozměrům mohl zařadit do multimediálního segmentu. Společně s charakteristickým designem multimediálních zařízení je tu hardware, který je někde na pomezí mezi vysloveně herním notebookem a multimediálním zařízením. Díky tomu, že balancuje někde na pomezí, je notebook vhodný pro široký segment uživatelů. U Y50-70 v testované specifikaci dostanete totiž hodně výkonu v elegantním a mobilním těle a za atraktivní cenu. Je tu ale háček.
Předchozí model vs. nový model
V našem prvním testovaném notebooku Lenovo IdeaPad Y50-70 jsme prošli konfiguraci pro americký trh, která je vybavena Full HD displejem. Nízký kontrast a jas, špatná barevná přesnost a omezené pozorovací úhly vládly tomuto displeji a tak se pro nás stal původní model s Full HD displejem zklamáním. Při pohledu na dobrou cenu (od 899 Eur) s i5-4200M a 860M je hned jasné, kde bylo nutno šetřit.
Ve specifikacích těch nejvyšších se také promítá vyšší cena. Vyšší o hodně. S cenou 1 399 – 1 838 Eur byste mohli mít za cenu jednoho nového UHD modelu dva starší modely. Vzhledem k displeji UDH s 3 840 x 2 160 pixely, i7-4710HQ, 16 GB RAM, 4 GB grafikou GTX 860M a SSD 512 GB se ale není čemu divit, že je cena taková, jaká je.
Konstrukce notebooku, klávesnice, touchpad
Ke konstrukci nic nemáme. Bezchybně zpracované tělo z kvalitních materiálů, odolné závěsy displeje a skvělý design dokonale splňují všechny naše představy. Červeně podsvícené pohodlné klávesy působí na uživatele herním dojmem. Šipky jsou na klávesnici plnohodnotné a ovládání notebooku se tak může stát nejen pro hráče příjemnějším. Touchpad je kvalitní, přesný a se skvělou odezvou. Ostatně to jsme čekali, jelikož tento standard si Lenovo u vyšší třídy notebooků snaží stabilně držet.
Sdílení
V rozporu s první testnovaným Y50-70 s bezdrátovým modulem Intel AC3160 je nejvyšší konfigurace na německém trhu vybavena modulem Atheros (AR9565 b/g/n). Provedli jsme srovnávací testy se třemi dalšími zařízeními a musíme konstatovat, že se integrované Wi-Fi řešení neukázalo jako nejvýkonnější. V prvním testu byl dosah na bezproblémové úrovni asi 5 metrů od routeru. Další test ale ukázal slabost Wi-Fi modulu, kdy při 15 metrech vzdálenosti a 4 příčkách bylo možné sotva procházení internetu. Připojení se zhroutilo při testu na vzdálenost 15 metrů přes 2 zděné stropy. To se ale dalo předpokládat, jelikož na železobetonové kontrukce jsou prozatím téměř všechna zařízení s bezdrátovým připojením krátká.
Displej notebooku
Po několika letech zvyšování hodnot Gigabajtů a Gigahertzů je jasné, že se musel zlepšit standard displejů. Bohužel i u mnoha notebooků najdeme displeje s rozlišením 1 366 x 768 pixelů, do popřední se dostalo Full HD a na nejmodernějších displejích u notebooků najdeme 2K nebo UHD rozlišení.
Nabízená hustota pixelů 284 na palec zajišťuje ostrý obraz ve všech barvách a obrysech. To vyniká pozitivně pro texty, které jsou stále čitelné i v malých velikostech. Množství detailů je na displeji více než dostatek. Jak již bylo v mnoha testech displejů z vysokým rozlišením zjištěno, často jsou takové displeje i nevýhodné. Mohou za to především starší softwarové nástroje, které nemohou být zmenšeny odpovídajícícm způsobem. Proto jsou některé ikony či celé aplikace obrovské nebo naopak téměř nečitelné.
Osvětlení displeje je poměrně dobré a v praxi se neprojeví žádné problémy. Na oficiálních webových stránkách Lenova jsou uvedeny informace, že je UHD displej dotykový. Dotykovou funkčnost jsme i přes velkou snahu hledali marně.
Výkon notebooku
V přímém srovnání procesorů i7-4700HQ a i7-4710HQ má ten novější o 0,1 GHz vyšší takotovací frekvenci (2,5 GHz) v základním balení. Maximální frekvence procesoru se pak dostala na celých čtyřech jádrech na 3,5 GHz). Zajímavé je také srovnání alternativně nabízeného procesoru i5-4200H.
Grafickou kartu nabízí Y50-70 nVidia GTX 860M a disponuje pamětí 4 GB. To je rozhodně nadměrné pro běžnou práci na multimediálním notebooku, pro hraní her je ve většině případech také dostačující.
Spotřeba energie
Spotřeba energie v testu byla průměrně prakticky stejná, jako tomu bylo u verze s Full HD displejem. Při minimálním zatížení byla spotřeba 10,7 Wattu, při tom maximálním pak 114,3 Wattu. Pro surfování přes Wi-Fi notebook vydrží nabitý 4 hodiny a 10 minut.
Hodnocení
Pojďme rovnou k závěru. Na začátku jsme si položili otázku, které ze dvou nabízených displejů na Lenovo Y50-70 je lepší. Volili bychom displej s UHD rozlišením, ale ne proto že by nás 100% přesvědčil. Spíše se jedná o menší zlo. Mírně lepší jas a zlepšené zobrazení barev s vysokým rozlišením poskytuje výhody alespn v kanceláři. Uvedená zlepšení nemusejí být ale ideální pro hry nebo pro práci venku, protože se vylepšení dostal i povrch a z matného se stal lesklý.
Notebook může konkurovat velmi velkým hráčům (MSI GE60, Asus GL550JK) co se týče výkonu. Je pouze velká škoda, že se Lenovo nepustilo do cesty se dvěma displeji. Notebook je ale kvalitní a mimo displeje nás svým výkonem a charakterem překvapil.
Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-Y50-70-59424712-Notebook-Review-Update.124754.0.html