Nové Články

Test notebooku Lenovo IdeaPad Y50-70

Lenovo Y50-70

Po prvním testu Lenova IdeaPad Y50-70 s Full HD displejem jsme do testu vzali další Y50-70, tentokrát s displejem UHD (3 840 x 2 160 pixelů) a rychlým SSD Samsung. Matný Full HD nebo leský UHD? To je otázka!

Lenovo Y50-70 je jedním z nejzajímavějších produktů v portfoliu roku 2014 čínského výrobce Lenovo. Přístroj je výslovně inzerovaný jaké herní notebook a to i přes to, že by se díky designu i rozměrům mohl zařadit do multimediálního segmentu. Společně s charakteristickým designem multimediálních zařízení je tu hardware, který je někde na pomezí mezi vysloveně herním notebookem a multimediálním zařízením. Díky tomu, že balancuje někde na pomezí, je notebook vhodný pro široký segment uživatelů. U Y50-70 v testované specifikaci dostanete totiž hodně výkonu v elegantním a mobilním těle a za atraktivní cenu. Je tu ale háček.

Předchozí model vs. nový model

V našem prvním testovaném notebooku Lenovo IdeaPad Y50-70 jsme prošli konfiguraci pro americký trh, která je vybavena Full HD displejem. Nízký kontrast a jas, špatná barevná přesnost a omezené pozorovací úhly vládly tomuto displeji a tak se pro nás stal původní model s Full HD displejem zklamáním. Při pohledu na dobrou cenu (od 899 Eur) s i5-4200M a 860M je hned jasné, kde bylo nutno šetřit.

Ve specifikacích  těch nejvyšších se také promítá vyšší cena. Vyšší o hodně. S cenou 1 399 – 1 838 Eur byste mohli mít za cenu jednoho nového UHD modelu dva starší modely. Vzhledem k displeji UDH s 3 840 x 2 160 pixely, i7-4710HQ, 16 GB RAM, 4 GB grafikou GTX 860M a SSD 512 GB se ale není čemu divit, že je cena taková, jaká je.

Konstrukce notebooku, klávesnice, touchpad

Ke konstrukci nic nemáme. Bezchybně zpracované tělo z kvalitních materiálů, odolné závěsy displeje a skvělý design dokonale splňují všechny naše představy. Červeně podsvícené pohodlné klávesy působí na uživatele herním dojmem. Šipky jsou na klávesnici plnohodnotné a ovládání notebooku se tak může stát nejen pro hráče příjemnějším. Touchpad je kvalitní, přesný a se skvělou odezvou. Ostatně to jsme čekali, jelikož tento standard si Lenovo u vyšší třídy notebooků snaží stabilně držet.

Sdílení

V rozporu s první testnovaným Y50-70 s bezdrátovým modulem Intel AC3160 je nejvyšší konfigurace na německém trhu vybavena modulem Atheros (AR9565 b/g/n). Provedli jsme srovnávací testy se třemi dalšími zařízeními a musíme konstatovat, že se integrované Wi-Fi řešení neukázalo jako nejvýkonnější. V prvním testu byl dosah na bezproblémové úrovni asi 5 metrů od routeru. Další test ale ukázal slabost Wi-Fi modulu, kdy při 15 metrech vzdálenosti a 4 příčkách bylo možné sotva procházení internetu. Připojení se zhroutilo při testu na vzdálenost 15 metrů přes 2 zděné stropy. To se ale dalo předpokládat, jelikož na železobetonové kontrukce jsou prozatím téměř všechna zařízení s bezdrátovým připojením krátká.

Displej notebooku

Po několika letech zvyšování hodnot Gigabajtů a Gigahertzů je jasné, že se musel zlepšit standard displejů. Bohužel i u mnoha notebooků najdeme displeje s rozlišením 1 366 x 768 pixelů, do popřední se dostalo Full HD a na nejmodernějších displejích u notebooků najdeme 2K nebo UHD rozlišení.

Lenovo Y50-70 - UHD displej

Nabízená hustota pixelů 284 na palec zajišťuje ostrý obraz ve všech barvách a obrysech. To vyniká pozitivně pro texty, které jsou stále čitelné i v malých velikostech. Množství detailů je na displeji více než dostatek. Jak již bylo v mnoha testech displejů z vysokým rozlišením zjištěno, často jsou takové displeje i nevýhodné. Mohou za to především starší softwarové nástroje, které nemohou být zmenšeny odpovídajícícm způsobem. Proto jsou některé ikony či celé aplikace obrovské nebo naopak téměř nečitelné.

Osvětlení displeje je poměrně dobré a v praxi se neprojeví žádné problémy. Na oficiálních webových stránkách Lenova jsou uvedeny informace, že je UHD displej dotykový. Dotykovou funkčnost jsme i přes velkou snahu hledali marně.

Výkon notebooku

V přímém srovnání procesorů i7-4700HQ a i7-4710HQ má ten novější o 0,1 GHz vyšší takotovací frekvenci (2,5 GHz) v základním balení. Maximální frekvence procesoru se pak dostala na celých čtyřech jádrech na 3,5 GHz). Zajímavé je také srovnání alternativně nabízeného procesoru i5-4200H.

Grafickou kartu nabízí Y50-70 nVidia GTX 860M a disponuje pamětí 4 GB. To je rozhodně nadměrné pro běžnou práci na multimediálním notebooku, pro hraní her je ve většině případech také dostačující.

Spotřeba energie

Spotřeba energie v testu byla průměrně prakticky stejná, jako tomu bylo u verze s Full HD displejem. Při minimálním zatížení byla spotřeba 10,7 Wattu, při tom maximálním pak 114,3 Wattu. Pro surfování přes Wi-Fi notebook vydrží nabitý 4 hodiny a 10 minut.

Hodnocení

Lenovo Y50-70 - UHD displej na slunciPojďme rovnou k závěru. Na začátku jsme si položili otázku, které ze dvou nabízených displejů na Lenovo Y50-70 je lepší. Volili bychom displej s UHD rozlišením, ale ne proto že by nás 100% přesvědčil. Spíše se jedná o menší zlo. Mírně lepší jas a zlepšené zobrazení barev s vysokým rozlišením poskytuje výhody alespn v kanceláři. Uvedená zlepšení nemusejí být ale ideální pro hry nebo pro práci venku, protože se vylepšení dostal i povrch a z matného se stal lesklý.

Notebook může konkurovat velmi velkým hráčům (MSI GE60, Asus GL550JK) co se týče výkonu. Je pouze velká škoda, že se Lenovo nepustilo do cesty se dvěma displeji. Notebook je ale kvalitní a mimo displeje nás svým výkonem a charakterem překvapil.

Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-Y50-70-59424712-Notebook-Review-Update.124754.0.html

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio