
Před rokem a půl (1. 8. 2014) vyšel úplně nový model notebooku HP. Původní cena byla kolem 3 000 dolarů pro maloobchod, velkoobchodně pak 1 700 dolarů, což je hodně peněz. Dnes se dá pořídit velmi výkonná pracovní stanice kolem 40 000. Ano, není to málo, ale za tuto cenu dostanete kvalitu, spolehlivost a výkon v elegantním těle.
Řada ZBook je nástupcem velmi oblíbených a také přeplněných řad ProBook a EliteBook, nyní tedy v sekci pracovních stanic začíná s novým, jednodušším pojmenováním. Vloni jsme měli možnost testovat starš model ZBook 17, nyní tu máme praktičtější 15″ verzi. Naše HP ZBook je vybaven core i7-4800MQ, 16GB DDR3L operační pamětí RAM, Quadro K610M grafikou, 500 GB 7200 otáčkovým HDD, vyrovnávací 32GB SSD pamětí a FullHD displejem. Jak dobře si povede ZBook v testu proti pracovním stanicím Dell nebo Lenovo?
Pouzdro notebooku
Stejně jako u většího ZBook 17″ notebooku je pouzdro kvalitní a precizně zpracované. Hliníková slitina víka a spodní desky je velmi tuhá, odolnost proti kroucením získaly o něco vyšší i závěsy displeje. Průmyslová design modelu je překvapivě atraktivní pro mobilní pracovní stanice a dokáže se bez problémů vyrovnat notebookům z řad Dell Precision nebo Lenovo ThinkPad W – oba využívají obecně bezvýrazných vzorů.
Pogumované kraje po obvodu víka jsou čistě estetické, přispívají ale výrazně k atraktivitě celomatného černého ZBooku 15. Společnosti HP se podařilo i vzhledem k hliníkovému tělu vytvořit relativně lehký notebook (2,82 kg), který je tenčí (30,5 mm) než Thinkpad W530 (2,81 kg, 36 mm) a Precision M4800 (3,18 kg, 40 mm). Odnímatelný spodní kryt je charakteristický pro modely EliteBook a najdeme ho i zde. Slouží pro rychlý přístup k jednotlivým komponentům – například výměny HDD za SSD – nebo pro údržbu (čištění).
Konektivita, sdílení a bezpečnost
Pracovní stanice obecně disponují vyšším počtem portů oproti běžným notebookům nebo ultrabookům. Není to výjimka ani zde, u ZBook 15. Jsou zde k dispozici dva DisplayPorty, Thunderbolt, 54 mm ExpressCard Smart, 1x USB 2.0, 1x USB 3.0, Gigabit LAN pro připojení internetu, čtečka SD karet, VGA-out, 3,5 mm jack a optická mechanika. Po vyjmutí baterie je zde také slot pro SIM kartu. Porty jsou zdánlivě umístěny náhodně – na třech ze čtyř stran. Není zde žádný HDMI port, HP spoléhá na připojení dokovací stanice, kde jsou další USB a HDMI ve větším počtu.
Jak jsme již zmínili, pod baterií najdete slot na SIM kartu. Zde je podpora UMTS a HSPA+. Náš testovaný model je vybaven Intel Centrino 6235. Teoretická rychlost připojení je tedy až 300 MB/s. Při testu jsme neměli žádný problém s připojením WLAN.
Ochrana dat je prémiová pro pracovní stanice. V ZBooku 15 je řada ochranných softwarových a hardwarových prvků. Najdeme zde tedy programy jako je například Client Security nebo hardwarové vybavení – čtečku otisku prstů, Smart Card T PM 1,2 nebo zámek Kensington.
Klávesnice a touchpad
Podsvícená klávesnice s rozměry 32,25 cm x 11,5 cm je shodná, jako u ZBooku 17 a chová se vlastně úplně stejně. Jednotlivé klávesy jsou poměrně měkké a mají nízký krátký doklep, jsou ale citlivé a snadno použitelné.
I přes to, že ZBook 15 je celkově menší než ZBook 17, jejich touchpady jsou též stejné. Touchpad má rozměry 103 x 59 mm) a používá stejný Synaptics LuxPad v1.6 software, je tedy hladký a velmi přesný. Touchpad zvládne multi-touch gesta až třemi prsty, gesta jsou pak progamovatelná. Okolních šest tlačítek lze nakonfigurovat také, máte tedy možnost vytvořit rychlé klávesové zkratky. Jednotlivé klávesy u touchpadu jsou snadno staličtelné, někdy může dojít díky měkkosti až k nechtěné aktivaci funkcí. Ovladatelnost touchpadu a ovládacích tlačítek je jednodušší a lepší, než je tomu u modelu Precision M6800 nebo ThinkPad W530.
Displej notebooku
Stejně jako většina displejů v této kategorii, je i tento displej matný. Displej disponuje IPS panelem AUO11ED B156HW01 s FullHD rozlišením (1920 x 1080 px). Na běžnou práci je rozlišení Full HD dostačující. Některé notebooku této třídy začínají používat i vyšší rozlišení, jako je například 3200 x 1800 px, očekáváme tedy u následujících modelů vyšší rozlišení.
Měření jasu obrazovky poskytlo údaje v průměru 300 nitů, což je pro matné 15,6″ displeje za vnitřních světelných podmínek dostačující. Maximální jas neklesá ani při odpojení ze sítě. Kontrast displeje asi 550:1 je oloviční oproti Precision M4800, nicméně je srovnatelný s modelem ThinkPad W530 a MSI GT60. Reprodukce barev nepokrývá většinu AdobeRGB spektra, blíží se spíše k sRGB. To je podobné k zobrazení notebooku Presicion M6800, kde je asi 90% sRGB. Tyto hodnoty mohou být dostačující pro některé grafiky nebo střihače videí, těm, kteří se pohybují na více profesionální úrovni, doporučujeme ZBook 17 s pokrytím AdobeRGB až 93%.
Venkovní použitelnost je ucházející. Pokud máte možnost vyhnout se přímému slunečnímu svitu, udělejte to. Matný povrch sice pomáhá s viditeností na slunci a snižuje oslnění, barvy ale trochu vyblednou. Tento problém je snad vyjma Retina displejů na zařízeních Apple aktuální na všech displejích. Zobrazení v různých pozorovacích úhlech je ale vynikajícíc. Barvy se ani při extrémních pozorovacích úhlech nerozkládají. V kombinaci se 180°závěsy a matným displejem nebude sdílení obrazovky s kamarády nebo s kolegy žádný problém.
Výkon
Společnost HP nabízí jen tři konfigurace notebooků v rámci procesorů Haswell – 2,4 GHz i7-4700MQ, 2,7 GHz i7-4800MQ a 2,8 GHz i7-4900MQ. Všechny tyto procesory patří k high-endovým procesorům a jsou jedměni z nejrychlejších z této generace. Menší rozdíly ve frekvenci pak odděluje pouze navýšení vyrovnávací L3 paměti o 2 MB u nejvyššího procesoru i7-4900MQ na celkem 8 MB. Modely jsou ostatními parametry identické – všechny mají integrované HD 4600 grafické procesory.
Operační paměť ram je poskytována čtyřmi DDR3 PC3-12800 SODIMM moduly od společnosti Samsung pro celkem 16 GB. Dva z těchto modulů jsou snadno přístupné ze spodu notebooku po odkrytí desky, další dva moduly potřebují o trochu více péče se šroubovákem. RAM lze nakonfigurovat na hodnotu až 32 GB.
Testovaný model HP ZBook 15 je vybaven 1 GB GDDR5m Quadro K610M grafickým procesorem, notebooky jsou dostupné ale i s procesory Quadro K1100M a K2100M, z nichž jsou oba rychlejší. Je to trochu zklamání, když vidíme pracovní stanice pouze s jednou grafickou kartou. Herní výkon je totiž podobný GPU GeForce GT720m. Notebook však nebyl navržen jako herní zařízení, ale jako zařízení s dlouhou výdrží, kvalitním zpracováním a reprezentativním vzhledem, musíme se tedy s nižším grafickým výkonem smířit.
Úložiště
Notebook disponuje HDD Hitachi Travelstar Z7K500 v kapacitě 500 GB a 7 200 otáčekami za minutu. Zápis a čtení je pak v průměru 93,3 MB/s, což je v porovnání s 5 400 otáčkovými disky asi o 13 MB/s více. Uživatelné mohou sami nakonfigurovat šifrování tohoto disku nebo lze HDD vyměnit za výrazně rychlejší SSD řešení.
Pokud není vybrán žádný vyhrazený SSD disk, mohou uživatelé nastavit vyrovnávací pamět SSD přes mSATA disk. Náš HDD Hitachi je napárován s 32 GB Lite-On LMS-32L6M-HP pamětí pro urychlení často používaných aplikací. Upgrade pevného disku ani disku do mSATA nevyžaduje šroubovák.
Výdrž baterie
Náš model je vybaven 8článkovou 83 Wh Li-Ion odnímatelnou baterií. K dispozici jsou tu také menší osmičlánkové baterie se 75 Wh nebo 9článkové 100 Wh / 75 Wh moduly, které lze připojit přes dokovací port.
Při minimálním jasu s nastavením maximální úspory baterie byl náš notebook schopen fungovat asi 5,5 hodiny Na maximální výkon s nejvyšším jasem vydržel asi hodinu a půl. Při běžném využití lze dosáhnout s notebookem výdrže mezi 3-4 hodinami, což je na notebook průměrná hodnota. S takovýmto výkonem jsou to ovšem hodnoty stále nadprůměrné. Výsledky jsou podobné, jako u dalších pracovních stanic MSI GT60, Precision M4700 nebo M4800.
Hodnocení
Stejně jako s ZBook 17 a EliteBooky předtím, byli jsme ohromeni. Když mluvíme o ZBooku 15, myslíme si, že je to jedna z nejlépe provedených pracovních stanic, které jsme viděli. Velmi se nám líbil také přístup bez použití šroubů na spodním poklopu vany, lze tedy provést snadné vylepšení notebooky o RAM paměti nebo o disk SSD. Výkon systému je i na HDD rychlý. Pro ještě lepší rychlost doporučujeme doinstalaci primárního mSATA disku s dluhotným 2,5″ pevným HDD pro ukládání dat. Veškeré aplikace se pak načtou ještě rychleji.
Za velmi povedený považujeme také displej s výbornými pozorovacími úhly nebo výdrž baterie, která je při takovémto výkonu dostačující.
Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Review-HP-ZBook-15-Workstation.108229.0.html; Za žádná data nezodpovídáme, ale nechceme vám lhát, tak se snažíme psát jen a jen pravdu 🙂