Nové Články

Test notebooku HP ProBook 6560b

HP ProBook 6560b

Recenze k roku 2011, nicméně notebook teď pořídíte za lidovku. HP notebook v hliníkovém pouzdru, kromě high-end vzhledu je impozantní také dvoujádrový procesor Intel z druhé generace, dedikovaná grafická karta AMD a matný 15,6″ displej s vysokým rozlišením. Cenově? Původně 900 eur, nyní v základu necelých 7 000 Kč. Za 7 můžu mít nový? Ano, ale určitě ne s Intel Core i5.

Nejdříve si testovaný model představme. Je to notebook od HP. Typové označení: ProBook 6560b – LG658EA. Rámeček displeje je vyroben z hliníku, displej je pak matný 16:9 s rozlišením 1 600 x 900 pixelů. To se výborně hodí i pro práci s několika otevřenými okny najdenou. Dvoujádrový procesor Core i5-2520M pracuje na taktovací frekvenci 2,5 GHz a má možnost se přetaktovat až na 3,2 GHz díky funkci Turbo Boost. Kromě zabudované grafické karty Intel má notebook také dedikovanou grafickou kartu AMD Raedon 6470M 512 MB. V našem testvaném modelu je 500 GB pevný disk (HDD), DVD vypalovačka a 4 GB operační paměti RAM. HP je rovněž vybaven WWAN (3G) a 56k modemy, gigabitovým LAN a Bluetooth.

Pouzdro notebooku

hp-probook-6560b-HW-Tasten4HP ProBook vás zaujme na první pohled. Zpracování je vynikající. Část těla notebooku je tvořena z hořčíku, což má za následek vedle neskutečné odolnosti také jednu nevýhodu. Notebook poměrně ztěžkl a při přenášení u notebooku s hmotností 2,9 kilogramu poznáte každý gram navíc. Rozměry notebooku 37,4 x 25,1 x 3,4 cm nejsou na dnešní dobu již nic mimořádného. Vzhledem k robustnosti a odolnosti celé kontrukce je ale hmotnost až na druhém místě. O něco tenčí je pak ProBook se 14″ displejem, pro kancelářskou práci stejně využijete druhý monitor.

Hliníkové tělo je odolnější vůči vibracím a dalším vlivům okolního prostředí. Na notebooku po chvíli ale brzy najdete své otisky. Závěsy displeje drží obrazovku velmi pevně, takže jsou také dostatečně stabilní. Pokud máte dostatek síly, otevřete ale displej jednou rukou. Uzavřené víko je jištěno  dvěma zobáčky, takže při přepravě se vám notebook za žádných okolností neotevře.

Konektivita

HP ProBook 6560b nabídne hodně nejen uvnitř, ale také venku. Máme nyní na mysli konektivitu a jednotlivé výstupy, které jsou v základní konfiguraci řekněme nadprůměrné. Notebook nabízí 3 modemy , 1 IEEE1394 (FireWire), jeden eSATA/USB konektor, čtečku paměťových karet SD a MMC nebo slot ExpressCard54. Notebook nedisponuje bohužel USB 3.0.

HP ProBook 6560b - konektivity

K notebooku můžete připojit externí monitor nebo dataprojektor pomocí VGA nebo DisplayPortu. Rozhraní jsou dobře rozložené po stranách notebooku. Jednotlivé strany notebooku nejsou ale přetíženy výstupy, protože LAN port, zdířka pro adaptér a DVI byly umístěny jakožto největší konektory na zadní straně. To znamená, že nejčastěji využívané porty jsou vzadu a po stranách notebooku budete mít většinu času „bezkabelové prostředí.“ K dispozici je také port pro volitelnou dokovací stanici na spodní straně přístroje.

ProBook má několik možností připojení k internetu. Můžete využít LAN kontektor 10/100/1000 nebo bezdrátové připojení IEEE 802.11 b/g/n. Kromě toho naše konfigurace notebooku poskytuje Bluetooth 2.1 EDR, 56k modem a kompatibilní WWAN modul 3G.

Klávesnice

HP ProBook 6560b - klávesniceQWERTZ klávesnice vás zaujme na první pohled. Jednotlivé klávesy jsou odolné, mají perfektně odlazenou hloubku stisku a příjemný povrch. Kromě klasické klávesnice je zde i klávesnice numerická, což nebývá v posledních letech tolik zvykem. Numerická část je velmi užitečná především v oboru podnikání, kam notebook patří.

Stejně jako u ProBook 8560p-LQ589AW jsou čtyři šipky velmi malé, jelikož jsou na úrovni ostatních kláves. Společnost HP se zaměřila na ty nejdůležitější klávesy, počet kombinací Fn kláves je udržován v průměru. Na klávesnici se každému bude psát pohodlně, tiše díky optimálnímu rozložení kláves bez větších překlepů.

Touchpad

Poměrně velká touchpad najdeme v přední části klávesnice. Jeho umístění podporuje multi-touch gesta. Má také oblast, která může být použita pro scrollování (posouvíní obrazu). Obě tlačítka myši jsou pak v přední části touchpadu. V levém horním rohu touchpadu pak nejdeme malou bílou tečku, při dvojitém poklepu se touchpad deaktivuje. To umožní lepší psaní bez jakýchkoli omylných stisknutí myši. Dvojklikem na tečku se touchpad reaktivuje.

S velikostí 110 x 27 mm patří velikost touchpadu k lepšímů průměru. Kluzné vlastnosti jsou velmi dobré a tak se vám s ním počítač bude ovládat pohodlně. Pro kancelářské využití opět doporučujeme spíše použití myši. Na to však každý musí přijít sám.

Webkamera

HP ProBook 6560b má vestavěnou webovou kameru s rozlišením 720p a najdeme ji nad HD displejem. Kamera umožňuje snímání obrazu především ve dne a při dobré osvětlení. Můžete ji využit na videohovory přes Skype nebo jiné messenger programy.

Displej

Business notebook od společnosti HP je vybaven displejem s velikostí 15,6″. Displej dokáže zobrazit maximálně HD+ s 1 600 x 900 pixely. Oproti novým notebookům je to často ještě hodně, jelikož se využívá ve velké míře ještě nízké norzlišení 1 366 x 768 pixelů. Povrch displeje na 6560b je matný a zabraňuje odrazům v běžném kancelářském prostředí. K obrazovce lze díky dvěma grafickým kartám – Intel HD Graphics 3000 a AMD Raedon HD 6470M – připojit také dva externí monitory přes VGA a DisplayPort.

HP ProBook 6560b - displej

Matná obrazovka má dobrý průměrný ja 206 cd/m2 a v kanceláři poskytuje spolehlivé zobrazení. Příjemná je i hodnota černé – 0,3 cd/m2 s kontrastním poměrem 693:1. Matný povrch displeje bohužel zrácí jako každý jiný matný displej ve venkovním prostředí. Dochází k blednutí barev, zobrazený obsah je viditelný spíše pod přímým úhlem a s vyšším úsilím i při zvýšeném jasu. Tohle celé znamená, že práce venku je možná především na stinné zahrádce. Pro venkovní využití bychom ocenili vyšší jas displeje. Nicméně se jedná o notebook především do kanceláře a studentských pokojů, takže test venkovního použití není úplně nejdůležitější.

HP ProBook 6560b-LQ658EA nás také nepřesvědčuje v pozorovacích úhlech. Barvy a konstrast jsou dobré v optimálním úhlu, respektive spíše v kolmé pozorovací hladině. I při malých odchylkách displej začíná ztrácet. Boční pozorovací úhly jsou přijatelné ještě do hodnoty 45°, ve stejném úhlu s náklonem dolu nebo nahoru pak z displeje mít radost nebudete.

Výkon

V ProBooku 6560b je používán Intel Core i5 z generace Sandy Bridge. Dvoujádro i5-2520M pracuje se základním taktováním 2,5 GHz. Celkový počet výpočetních jader se pak dvojnásobný (4) díky podpory funkce Hyper Threading. V režimu Turbo Boost je procesor taktovaný až na 3,2 GHz, přičemž v tomto režimu pocítíte značně zvýšenou spotřebu energie z baterie. Procesor má 3 MB vyrovnávací paměti L3 a vyrábí se v technologii 32 nm.

V notebooku najdeme vedle integrované karty Intel HD Graphics také dedikovanou kartu AMD Mobility Raedon HD6470M a mezi srovnatelně vybavenými notebooky se díky této kartě zařadit někde uprostřed. Po dlouhé době se setkáváme s kancelářským notebookem, který disponuje dvěma grafickými procesory. To oceňujeme.

Operační paměť notebooku je i na dneční dobu (04/2016) poměrně průměrná a setkáme se s ní i u o něco dražších notebooků. Pro zlepšení chodu bychom dnes volili vzhledem k náročnosti systému a programů 8 GB RAM, nicméně před několika lety bylo běžné využití 512 MB nebo 1 GB. Pro psaní dokumentů a prohlížení pár záložek prohlížeče postačí bez problémů i paměť se čtyřmi gigabajty.

Úložiště

Testonvaný HP ProBooku 6560b je vybaven pevným diskem HDD Western Digital (EDC WD5000BEKT) s celkovou kapacitou 500 GB. Pevný disk má velikost 2,5″ a plotny disku se otáčejí v rychlosti 7 200 otáček za minutu. Průměrná přenosová rychlost je 81,3 MB/s (maximum 95,26 MB/s). Byli jsme mile překvapeni nízkou přístupovou dobou k disku – 16,1 milisekundy. Pevný disk nás tedy nemusel dlouho přesvědčovat.

HP ProBook 6560b - HDD

Životnost baterie

HP ProBook 6560b - HDDSpotřeba elektrické energie je pro notebook s takovýmto výkonem v pořádku. 13-18 wattů v klidovém režimu, při zátěži pak 54-74 wattů. S ohledem na použitý hardware jsou to obvyklé hodnoty. Kompaktní HP ProBook napájecí adaptér má 90 watt a pro 6560b je nadimenzován zcela dostatečně.

Při různých scénářích spotřeby v aplikaci Battery Eater Pro na všech zařízeních zjišťujeme spotřebu energie. V notebooku máme 6článkovou baterii s 55 Wh. Při minimální spotřebě dosáhla výdrž baterie 304 minut, při maximálním zatížení 59 minut. Pro běžné surfování přes WLAN bychom určili hodnotu výdrže na čas mezi 4 a 5 hodinami.

Pokud chcete sledovat filmy, notebook vydrží v provozu 2 hodiny a 9 minut. Určitě nestihnete Titanic, Černý jestřáb sestřelen nebo Dannyho parťáky s reklamami, pro film s normální délkou pak žádný problém.

Hodnocení

HP ProBook 6560B-LG658EA přesvědčí každého a v každém ohledu. Hliníkové tělo místy vyztužené hořčíkem působí robustním dojmem a díky tomu notebook vydrží hlavně každodenní přenášení.

15,6″ HD+ displej s rozlišením 1 600 x 900 pixelů nabízí bohatý kontrast a syté barvy především při práci v kanceláři, ve venkovním prostředí je to pak horší. Pozorovací úhly jsou pak na řekněme běžné průměrné úrovni.

Velmi oceňujeme kvalitu a výkon instalovaného hardwaru. Rychlý dvoujádrový procesor core i5-2520M s hodnotami 2,5 – 3,2 GHz ve spolupráci s dedikovanou grafickou kartou AMD Raedon HD 6470M notebook posouvají i za hranice potřeb běžného podnikatele nebo studenta. S ohledem na konektivitu nabízí ProBook 6560b vše, co běžně potřebujeme.

Bez elektrické zásuvky můžete pracovat kolem pěti hodin, v zatížení to nebude ani hodina. Naštěstí HP disponuje mnoha rozšířeními a možnostmi upgradu, takže můžete mít i větší baterii.

HP ProBook 6560b je velký mobilní dříč, který údělá svou práci jak na cestách, tak v kanceláři nebo doma. V ceně kolem 7 000 korun (04/2016) seženete skvělý repasovaný notebook s dostatečným výkonem, spolehlivostí a odolností. Za nás 2+.

Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Review-HP-ProBook-6560b-Notebook.57262.0.html – za uvedené údaje nezodpovídáme, ale opravdu jsme se snažili článek přeložit a uvést pouze pravdivé a praktické údaje.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio