Nové Články

Test notebooku HP ProBook 6470b

HP ProBook 6470 - kontrukce, tělo

Obchod na cestách. Kromě 15 palcové verze ProBooku HP nabízí totiž také menší verzi pro lidi, kteří ocení vysokou mobilitu. ProBook 6470b poskytuje plnohodnotný počítač pro kancelář v malé velikosti s dvoujádrovým procesorem Intel, integrovanou Intel grafickou kartou a 14 palcovým displejem. Mnoho zákazníků totiž kvůli vyšším cenám dělá raději kompormis a vybírá menší notebook s dostatečným vákonem a pořád dobrou mobilitou. Tohle HP ví a proto dělá menší notebooky, které společně s vyšším počtem portů oproti ultrabooku tvoří perfektní zařízení pro člověka, který nění výrazně náročný na výkon, ale chce zařízení za dobré peníze.

Lze koupit mnoho verzí ProBooku, v našem testu se zaměřujeme na verzi s Intel Core i5-3320M procesorem, 4 GB RAM, HDD 500 GB se 7200 otáčkami za minutu a 14 palcovým displejem. Lze sehnat i verze za dobré peníze s vyšší operační pamětí nebo SSD diskem.

Pouzdro notebooku

V HP se v rámci osvědčeného designu nestalo nic převratného. Vzhled je pořád „usedlý“ pro podnikatelské prostředí. Šedé tělo se nezměnilo a podobá se tak starší verzi ProBooku 6460b. Pouzdro notebooku ale nevypadá nijak zastarale, design a barvy jsou i dnes (2016) nadčasové (test prováděn v prosinci 2012). Bezchybné zpracování konstrukce je stále přesvědčivé a bude se tak líbit spoustě zákazníků.

HP ProBook 6470 - jezdec - otevření displejeKryt displeje je vyroben z otryskaného hliníku, antény pro bezdrátový přenos jsou pak umístěny pod plastovým pásem, to především proto, aby se zajistilo bezproblémového příjmu a odesílání signálu. Displej lze otevřít jednou rukou, panty jsou masivní a dostatečně zamezují přenosu jakýchkoli pohybů a vibrací do displeje. Obrazovka tak zůstává bezhybná a vy se můžete stoprocentně soustředit na svou práci. Perfektní polohu displeje lze bez problému nalézt a to především díky možnosti otevření displeje o více než 180 stupňů. Když je notebook zavřený, displej je držen dvěma háčky, takže nemůže dojít k samovolnému otevření.

Základna notebooku je vyrobena z černého matného plastu, který je velmi pevný. Kryt pro údržbu na spodní straně notebooku je téměř přes celou plochu zařízení, protože je kryt vybaven otevíracím systémem jezdce, nepotřebujete pro otevření vůbec žádné nářadí. Pro údržbu nebo výměnu se dostanete jednoduše k harddisku, operačním pamětem, Wi-Fi modulu nebo ventilátoru. Můžete vyměnit i procesor, což u takovýchto notebooků nebývá obvyklé. Baterie je vyjmatelná, pod ní najdeme pak slot pro sim kartu. V přítomnosti WWan modulu lze tedy sim kartu používat bez omezení. Ve zkratce řečeno – slušná udržovatelnost a velmi pevné dílenské zpracování jsou velmi přitažlivé.

Konektivita

Co se připojení dalších zařízení týče, je notebook vybaven snad vším, co bychom mohli chtít. Jediné, co notebook neobsahuje, je HDMI port. Porty jsou umístěny na bočních stranách a zadní straně, přední strana zůstala očištěna bez jakýchkoli portů a obsahuje pouze několik stavových diod LED.HP ProBook 6470b - otevření displeje

Vedle DisplayPortu a VGA portu pro připojení externího monitoru najdeme na notebooku FireWire (IEEE 1394y), eSATA / USB combo 2.0, dva porty USB 3.0 a dnes již méně používanou čtečku čipových karet ve formátu ExpressCard 54. Jednotlivé porty jsou poměrně blízko u sebe, takže větší Flash disk nebo konektor může zabránit bezproblémovému umístnění sousedního zařízení. Mezi další možnosti připojení patří RJ11 zástrčka pro modem, kterou najdeme vedle obvyklého RJ45 Gigabit LAN portu. Protože většina portů je umístěna na zadní straně notebooku, nepořádku v zamotaných kabelech a překážejících zařízeních lze zamezit i bez připojení volitelné dokovací stanice.

Volitelná 90 W dokovací stanice  připojitelná na zadní stranu notebooku 6470b obsahuje pak další čtyři USB 3.0 porty, rozhraní DVI nebo další síťové zástrčky. Mezi další příslušenství patří volitelná baterie, kterou lze připojit ke spodní straně dokovací stanice. Toto řešení je ovšem poměrně finančně náročné, protože baterie se stanicí vychází na nějakých  8 – 10 000 korun.

HP ProBook 6470b je vybaven pro všechny soukromé nebo firemní sítě. Kromě připojení Intel 82579V Gigabit Network (10/100/1000 Mb) LAN portu a RJ11 je tu Wi-Fi modul Centrino Advanced-N 6205 od Intelu, který přenáší signál pomocí standardů IEEE 802.11 a/b/g/n a Bluetooth 4.0. Pro širokopásmové mobilní připojení je dostupný WWAN modul se simkartou, v testovaném zařízení jsme jej ale neměli.

Klávesnice

Společnost HP instaluje do většiny svých modelů standardní velikost klávesnice v černém matném provedení. U testovaného modelu ProBook 6470b klávesnice neobsahuje numerický blok. Čísla jsou tedy dostupná přes tlačítko Fn, tak, jak to bývá u notebooků bez numerické klávesnice. Rozložení kláves a klávesnice samotná pokrývá téměř celou plochu zařízení, šipky nahoru a dolu jsou menší než ostatní klávesy. Je na nich navigace trochu složitější, nicméně notebook není určen na hry a použití kláves se v business notebooku moc neřeší.

HP ProBook 6470 - klávesniceKlávesnice je stejná, jako u podstatně dražšího profesionálního EliteBooku 8470p, takže splňuje veškeré standardy a požadavky i náročnějších zákazníků. Mírný hluk jednotlivých kláves při psaní není nijak obtěžující, takže je to zařízení vhodné pro lidi, kteří ve velké míře klávesnici využívají. Jas a ovládání hlasitosti, jakožto i další speciální funkce, se spouští kombinací různých kláves a klávesy Fn. Klávesy jsou potištěny výraznou bílou barvou, takže i při zhoršených světelných podmínkách je na jednotlivá tlačítka dobře vidět. Podsvícení bohužel není k dispozici, na oplátku ale Hp instaluje různé odvodňovací kanálky, to znamená, že při prolití klávesnice nemusí být vždy zaslán notebook k opravě. Doporučujeme tento test vynechat.

Touchpad

Tato placatá myš má se svými rozměry 101 x 49 mm a matným povrchem výborné skluzné vlastnosti. Je orámován dvoujicí tlačítek z horní i dolní strany.HP ProBook 6470 - touchpad Touchpad podporuje multi.touch gesta a rozpozná gesta, jako je například otáčení obrázků pomoví dvou prstů. Multi-touch funkce jsou velmi přesné, posouvání dvěma prsty není možné, posuvník na pravé straně touchapdu lze ale aktivovat v nastavení systému. Touchpad jako takový umožňuje přesné a spolehlivé ovládání a navigaci.

Reproduktory

HP do svých zařízení instaluje reproduktory určené především pro systémové zvuky, videohovory nebo klidný poslech hudby na pozadí. Není tomu jinak ani u modelu ProBook 6470b. Díky umístnění reproduktorů pravděpodobně neexistuje žádný prostor, který by byl přiměřený pro umístění reproduktorů a následné kvalitní reprodukci zvuku. Doporučujeme použít externí zvukové řešení nebo sluchátka, která lze připojit do 3,5 mm jacku. Nutno podotknout, že zvukový výstup vyjma MacBooku Pro a několika dalších dražších zařízení není kvalitní, nemusíte se tedy bát, že se jedná o problematickou část pouze u tohoto modelu.

Webkamera

Webová kamera na ProBooku 6470b je umístěna v horní části krytu a je doprovázena dvěma mikrofony na každé straně, stejně jako je tomu u světelného čidla. Videohovory v rozlišení 720p nejsou problémem. Za nepříznivých světelných podmínek kamera přebírá značný šum, nicméně to je u takovýchto zařízení s nižším rozlišením a světelností standardem.

Displej notebooku

6470b s 14,1 palcovým displejem (35,6 cm) má poměr stran 16:9 a LED podsvícení. Rozlišení HD Ready 133-768 pixelů je na kancelářskou práci dostačující. Lze také narazit na konfiguraciHD+, není to ale tak běžná varianta displeje. Matný povrch displeje snižuje odlesky na přijatelnou úroveň v rámcí přímého dopadu světla. V důsledku toho lze použít notebook i venku. Průměrná hodnota jasu displeje ale nemůže zcela kompenzovat dopad světla. K notebooku lze také připojit externí monitory – přes VGA port s maximálním rozlišením 1980 x 1200 pixelů, přes DisplayPort maximálně 2560 x 1600 pixelů.

HP ProBook 6470 - displej

Ve srovnní s průměrným jasem matných obrazovek používaných u konkurenčních modelů je v dolní části skupiny, hodnoty jsou ale vzhledem k ceně konkurenčních zařízení zanedbatelné. Profesionální uživatelé, kteří hledají přesnou barevnou reprodukci, by se asi měli podívat po jiných, dražších zařízeních. Pro běžné uživatele je barevný kontrast plně dostačující. U TN obrazovek je známo, že mají špatné pozorovací úhly a tato skutečnost se bohužel prokázala i v případě HP ProBook 6470b. Masivní ztráty jasu vznikají při odklonění displeje, stačí o několik stupňů. Při překročení hranice +- 30 stupňů se začíná obraz výrazně kazit. Jedná se opět o obecný problém a tak se nemusíte bát ničeho zlváštního.

Procesor

V testovaném HP ProBook 6470b máme osazen Intel Core i5-3320M s frekvencí na 2,6 GHz. Zabudovaný Turbo Boost pracovní režim dokáže na chvíli zvýšit až na 3,3 GHz. Vyrovnávací paměť procesoru je pak 3 MB. Na procesoru najdeme integrovaný grafický čip Intel HD Graphics 4000.S minimálními výkyvy dokáže pracovat na frekvenci 2,6 GHz. Má tedy podobné vlastnosti, jako Lenovo ThinkPad T430s, který jsme také testovali. ProBook 6470b je dostupný také s mírně silnější verzí procesoru Core i5-3360M z řady Ivy Bridge. Společnost HP do notebooku instaluje standardně 4 GB DDR3 operační paměti RAM, lze ale získat notebook ve specifikaci i 8 nebo 16 GB RAM.

Úložiště

HP ProBook 6470 - Zápis na diskZákazník si může vybrat konvenční pevný HDD disk 320 – 750 GB kapacity a 7200 otáčkami nebo 128 GB SSD disk. V našem testovací zařízení máme HDD Hitachi HTS727550A9E364 s kapacitou 500 GB. Je dostatečně prostorný pro uložení systému a veškerých programů a dat, co běžně potřebujete. S přenosovou rychlostí 86,6 MB/s a přístupovou dobou 17 ms se jedná o středně rychlý disk. Maximální přenosová rychlost v testu vyšla na 115,8 MB/s. Pevný disk je vždy slyšitelný a při dnešních cenách SSD disků doporučujeme výměnu za disk SSD. Nejen kvůli omezení vibrací, ale samozřejmně vyšší rychlosti zápisu a čtení.

Teplota

Ani při vysokém zatížení nebyl překročen limit teploty zařízení tak, aby se stala teplota nesnesitelnou. Kolem výdechu chlazení se teplota pohybovala na maximální hranici 43,1 s °C, rozhodující teploty jsou ovšem v oblasti zápěstí a touchpadu, kde byla teplota mei 24 a 29,4 °C.

Spotřeba a výdrž baterie

Vzhledem k energeticky úspornému grafickému čipu Intel HD Graphics 4000 se spotřeba energie pohybuje v normálním rozsahu. Přístroj spotřebovává mezi 7,7 a 12,5 W v závislosti na nastavení jasu. Při plném zatížení je maximální spotřeba 54 W. Ve vypnutém stavu byla spotřeba notebooku průměrně 0,1 W.HP ProBook 6470 - Výdrž na baterku

HP ProBook 6470 - Výdrž na bateriiHP určuje maximální dobu běhu na baterii v čase 8 hodin a 15 minut pro šesti-článkovou baterii. Náš testovací notebook dosáhl maximální výdrže na baterii 7 hodin a 30 minut – úsporný režim, nejnižší jas, odpojená Wi-Fi. Při maximálním zatížení bylo možné na notebooku pracovat 107 minut – maximální jas, Wi-Fi, BatteryEater v simulaci plného zatížení.

Při běžném testu, kdy se dlouhodobě používá internet a simuluje se běžné použití notebooku, trvala výdrž baterie 4 hodiny a 23 minut. Přehrávání videa z DVD s použitím režimů úspory energie při plném jasu – 3 hodiny a 58 minut. Zcela vybitou baterii pak nabijete za hodinu a 45 minut.

Hodnocení

 HP ProBook 6470b je určitě notebook určený především do kanceláře. Bezchybné zpracování a elegantní hliníkové pouzdro přesvědčí na první pohled. Kromě toho, 14 palcový notebook je vybaven dlouhým seznamem možností konektivity. Obrazovka je matná, kontrast má bohatý a jasný, zůstává čitelná i při venkovním použití. Jediné, co chybí, je HDMI konektor. V případě připojení externího monitoru lze ale využít dnes již plně běžný DisplayPort nebo starší VGA. Díky výdrži na baterii je velmi kompaktní, lze snadno jednotlivé komponenty vyměnit a upravit si ho tak podle nejmodernějších trendů.

Slyšitelný pevný disk a vždy přítomný ventilátor jsou menší nevýhodou. Pevný disk může být nahrazen rychlým a bezhlukovým SSD diskem, věntilátor pak nejspíše bude čas od času vypínat. Za cenu kolem 25 000 by byl notebook poměrně drahou záležitostí. Našstěstí tato cena platila začátkem roku 2013, dnes se nový notebook nedostane. Lze ale koupit repasovaný HP ProBook 6470b s běžnou zárukou za nějakých 9 000 korun. V případě výměny HDD za SSD disk a rozšíření paměti RAM se dostanete sice na 13 tisíc, ale získáte tak notebook s ekvivalentním výkonem notebooku, který dnes bude stát třeba i 20 000.

Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Review-HP-ProBook-6470b-Notebook.86802.0.html

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio