Nové Články

Test notebooku HP EliteBook 8740w

HP EliteBook 8740w

EliteBook 8740w je notebookem z roku 2010. Nyní se dostal v rámci repasovaných notebooků do fáze, kdy je cenově dostupné téměř pro každého. Z původní ceny přes 100 000 korun lze model pořídit za nějakých 20 tisíc. Díky tomu, že si HP potrpí na mnoho specifikací, můžete za tuto cenu dostat 8470w i o něco lépe vybavené, než máme právě my v testu. (test 12/12/2010, článek 05/2016). Ač se jedná o model starý již 6 let, notebook je stále velmi výkonný a kvalita zpracování je také výborná.

V našem testu tedy máme HP EliteBook 8740w s procesorem Intel Core i7-820QM, 8 GB RAM, 17″ displejem s rozlišením 1 920 x 1 200 pixelů a s grafickou kartou nVidia Quadro FX 2800m s 1 GB operační paměti.

Tělo notebooku

Notebook je identicky konstruovaný, jako jeho předchůdce 8540w. Současné zařízení se ovšem liší svou velikostí, jelikož je nový model široký téměř 40 centimetrů a hluboký asi 28,5 centimetru. Vzhledem k rozměrům je dobré, že skrývá silný hardware. Kdybychom v notebooku našli Intel Celeron nebo Pentium, nebylo by to takové vzrušení.

HP EliteBook 8740w - klávesniceZ hlediska materiálů používá EliteBook 8740w jen to nejlepší. Spousta částí z notebooku je totiž vyrobena z kovových slitin a rám skříně je z hořčíku. Použití drahých materiálů ale automaticky neznačí kvalitu. Je to dílenské zpracování, které by mělo uživatele přesvědčit o kvalitách a přednostech zařízení. V případě 8740w máme za těžké hledat důvody pro reklamaci. Na první i druhý pohled vidíme úzké mezery a skvěle slícované díly, komponenty se pak vejdou všude přesně .. a je úplně jedno, kde notebook stisknete nebo vezmete. Prostě zpracování těla je skvělé.

To nás přivádí k dalšímu kritériu hodnocení těla notebooku: stabilitě. Opět zde budeme hledat marně důvody, proč si stěžovat. Displej v tloušťce 12 milimetrů by se odchyloval od své ideální osy jen pod tíhou bagru. S hmotností 3820 gramu se jedná o poměrně těžký notebook, s ohledem na jeho velikost (17″) to ale lze očekávat.

Notebook je určen především pro kancelářskou práci a a pro práci na cestách. Právě tomu také odpovídá design těla – šedé plochy, které narušuje jen několik tyrkysově blikajících LED diod.

Konektivita

Pracovní stanice potřebuje zejména jednu hlavní věc: komplexní konektivitu. Společnost HP klade velký důraz na počet portů. Notebook tak nabízí čtečku paměťových karet, ExpressCard slot, Firewire 1394a, USB 2.0, VGA, Display Port a zdířku adaptéru. Na pravé straně notebooku najdeme pak RJ45 LAN konektor, zásuvku pro modem, optickou mechaniku a tři další porty USB, z nichž dva jsou USB 3.0 a jeden USB/eSATA. Nakonec je tu také jack 3,5 mm pro sluchátka a mikrofon.

HP EliteBook 8740w - konektivita

Rozmístění jednotlivých portů je soustředěno k přední straně notebooku, což může uživatele rušit. Nebude ho rušit rozmístění portů, ale kabelů, kterých bude mít kolem notebooku přebytek. To samozřejmě platí pouze v případě, že nebude uživatel používat dokovací stanici.

Rozšiřitelnost notebooku

U pracovních stanic je vhodné, aby byla dostupná možnost rozšíření. A to je. Můžete totiž provést upgrade RAM z 8 GB na celých 16 GB (to platí pouze pro čtyřjádrové modely s čtyřmi paměťovými sloty). Je trochu škoda, že může být notebook vybaven pouze jedním pevným diskem. Řešení kombinace HDD a SSD, SSHD nebo konfigurace RAID prostě nejsou možné. Ve specifikaci notebooku se ale píše, že lze nahradit optickou jednotku. Ve standardu mohla výt volitelnou výbavou pouze verze 500 GB HDD se 7 200 otáčkami. To nyní neplatí a můžete si do slotu po mechanice vložit disk, jaký chcete.

Klávesnice

Stejně jako tělo notebooku, i klávesnice je totožná s modelem HP EliteBook 8540w. Jako to bývá u této řady notebooků od HP obvyklé, klávesnice zapadá do přístroje pevně  a jednotlivé klávesy mohou být stlačeny pouze nepatrně. Psaní je ale příjemné, jelikož klávesy nabízejí dostatečné rozměry, jasný tlakový bod a příjemný zdvih. Psaní na klávesnici je tiché, takže se hodí i pro vášnivé písaře.

Touchpad

HP EliteBook 8740w - klávesnice a pointstickEliteBook 8740w nemá jen jednu, ale hned dvě možnosti ovládání. Jednou z možností je použití klasického touchpadu, druhým pak malý joystick, který je umístěný ve středu klávesnice. Obě možnosti umožňují poměrně snadnou navigaci bez použití externí myši. S trochou praxe lze využívat pointstick možná ještě s vyšší rychlostí, než by tomu bylo u touchpadu. Touchpad disponuje příjemným povrchem a viditelně označeným polem pro scrollování. Pod touchpadem se nacházejí tři tlačítka. Nad touchpadem pak najdete další tři tlačítka, která si můžete nastavit podle svých potřeb.

Displej notebooku

Displej HP 8740w je jedním z nejlepších displejů, jaké jsme za poslední dobu u notebooků viděli. Jako jeden z mála totiž nabízí displej IPS s vrcholovými úhly pohledu (jako iPad) a skvělé barevné spektrum kvůli RGB LED podsvícení.

Maximální rozlišení displeje je 1 920 x 1200 pixelů při hustotě bodu 133 dpi. To znamená, že si notebook drží maximální kvalitu displeje, který je už od začátku vhodný pro profesionální použití. Kromě toho lze k notebooku připojit více monitoru najednou. Připojení jsme testovali přes Display Port ik dvěma 24 palcovým monitorům s rozlišením 1 920 x 1 200 pixelů.

8740w má ještě jedno eso v rukávu: implementovaná technologie IPS umožňuje mimořádně dobré pozorovací úhly. Na displej se můžete doopravdy podívat z každého myslitelného úhlu a obraz bude vždy skvělý. Bohužel zanikly IBM FlexView displeje a tak je tento notebook možná jediným notebookem s Windows, který má doopravdy perfektní pozorovací úhly.

Displej by měl být matný, nicméně speciální povrchová úprava z matného displeje dělá spíše displej s pololeským povrchem. Displej lze použít i ve venkovním prostředí, ale na sluníčku se přeci jen obraz bude stávat tmavším.

Výkon

Notebook  v našem testu disponue procesorem i7-820QM, lze ho ale získat i se slabším procesorem 740QM nebo naopak silnějším 840QM. u Intel Core i7-820QM najdeme 4 jádra a funkčnost Hyper Threading. Procesor je taktován na hodnotu 1,73 GHz, maximálně může tepat v notebooku s výkonem 3,06 GHz. V testech dosáhl tento model procesoru 10 252 bodů, modernizovaný i7-840QM pak až 12 000 bodů.

Přestože naše testované zařízení má po celou dobu velmi silnou grafiku – nVidia Quatro FX 2 800m – není to nejsilnější dostupná alternativa. 2 800m je nastejné úrovni, jako 9800M GT – spotřební grafické řešení od nVidie. Grafická karta je optimalizována pro profesionální aplikace (CAD..) díky speciálně upraveným a certifikovaným ovladačům. Grafická karta zvládne před Display Port více displejů najednou s rozlišením až 2 500 x 1 600 pixelů. To umožňuje grafické kartě použití s velkými obrazovkami.

Úložiště

HP EliteBook 8740w - zápis na diskV notebooku je instalovaný pevný disk Scorpio Black WD5000BEKT od Western Digital. Jak už označení napovídá, disk nabízí 500 GB paměti. Dalším parametrem disku jsou otáčky, v našem případě stanoveny na 7 200 otáček za minutu. To poskytuje výhody oproti diskům s otáčkami 5 400 za minutu – je o něco rychlejší. Pro zvýšení rychlosti notebooku doporučujeme investovat do výměny disku za disk SSD nebo doplnění disku místo optické mechaniky. Použití HDD s vyšším počtem otáček ale nepovažujeme za úplný propadák.

Baterie

Životnost baterie zpravidla není u takto výkonného a velkého notebooku důležitá, HP se ale snaží jít jinou cestou.Do notebooku nainstalovali 8 článkovou baterii s kapacitou 68 Wh. To je více než obvyklé pro průměrný multimediální notebook, natož pak pro pracovní profesionální stanici. Hodnotili jsme maximální výdrž baterie, která byla 111 minut a také minimální, kdy byl notebook postaven vysoké trvalé zátěži. Při tom pak notebook vydržel běžet na plnou baterii celkem 50 minut.

HP EliteBook 8740w - výdrž na baterii

Jsou zde nabízeny samozřejmě i alternativní baterie. Externí baterie totiž mohou poskytnout buďto 8článkovou baterii s 52 Wh nebo větší, 12článkovou s celkovou kapacitou 95 Wh. Navýšení výdrže pak může být od 75 do 140%.

Hodnocení

Potvrzeno. Špičkový model HP úspěšně dokončil náš test. Notebook je velmi nenápadný, ale jeho tělo je pevné, robustní a odolné. S ohledem na možné rozšíření je také poměrně tenký. Instalované výstupy poskytují více než komplexní možnost připojení různých zařízení či monitorů.

Vrcholem notebooku je bezpochyby displej s vysokým rozlišením DreamColor IPS. Nabízí totiž nejen dobré rozlišení, ale také vynikající kontrast, skvělé pozorovací úhly a dobrý jas i za slunečnějších dnů.

Vzhledem k množství konfigurací nelze říci, jaká je nejvhodnější. Notebook je v testované konfiguraci dostatečně rychlý i na CAD programy a poradí si i se střihem videa s vyšším rozlišením. Pro běžnou kancelářskou práci, jednodušší hry a procházení internetu je HP EliteBook 8740 nadmíru dobrý.

Vzhledem k ceně kolem 20 000 u repasovaného modelu si dovolíme říci, že se jedná o velmi dobrý notebook za dobré peníze. Samozřejmě za tuto cenu dostanete v dnešní době dobře vybavený notebook, možná i s procesorem i7 novější generace. Vždy budou ale použity levnější komponenty, spousta plastů a notebook vám nevydrží tak dlouho, jako by mohl právě tento.

Doporučujeme snad jen výměnu klasického disku za SSD, případně rozšíření operační paměti RAM.

Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Review-HP-EliteBook-8740w-Mobile-Workstation.42252.0.html – za uvedené infromace neručíme, ale snažili jsme se.

Autor článku
Tomáš Krauz
Copywriter a pomocník s obsahem na webu PočítačeProKaždého, nadšenec do motocyklů a počítačů.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio