Nové Články

Test notebooku HP EliteBook 8470p

hp elitebook 8470p

1.1. 2012 – Novinka od HP .. Sice je už duben 2016, ale tento notebook konečně dosáhl ceny, za kterou si ho může pořídit skoro každý.

Společnost HP se snaží navázat na úspěch předchozího modelu a spoléhá na vyzkoušené a důvěryhodné metody. Proč také ne, když byl předchozí model tak úspěšný. Náš testovaný model je skvěle vyroben a má 14palcový HD displej s matným povrchem. Nejlevnější konfigurace 8470p začínala v roce 2012  na částce 1 350 euro, podle výrobce však přichází model až s 21 různými konfiguracemi, zařízení s Intel Core i7 začínala kolem 1 700 eur (až do 2 200 euro) a pokud byste chtěli verzi se 180 GB SSD namísto běžné 320 GB HDD nebo 500 HDD, připravili jste si  1 800 – 2 330 euro. Dnes se cena pohybuje v rozmězí 10 000 – 12 000 korun, což je oproti původnímu rozpětí 33 000 – 60 000 korun.

Abychom notebook uvedli – Intel Core i7-3520M – 2,9 GHz – 3,4 GHz, 4 GB DDR3 RAM, 14″ antireflexní displej, HDD 500 GB 7 200 otáček za minutu a baterie 55Wh Li-Ion 10.8 V.

Tělo notebooku

HP EliteBook 8470p - zabřený notebookCo se týče pouzdra notebooku, HP zde zase tolik práce neodvedlo a nový model končí v rouchu svého staršího bratra. Koneckonců se tomu ani nedivíme, protože předchozí model byl více než přesvědčivý ve své robustnosti, stavilitě a odolnosti.

Úžasná stabilita v případě Elitebook 8470p je docílena použitím materiálů jako jsou hliník nebo hořčík. Kvalitní materiály a robustnost se podepsaly především na rozměrů zařízení 33,8 x 23,1 x 3,4 cm. Nicméně to nejsou úplně nejvyšší hodnoty a hmotnost je i na jeho rozměry nízká – 2,1 kilogramu. Šik, elegantní, praktický – to nejsou slova, která k tomuto notebooku ale nelze přiřadit.

Displej je držen pevně dvěma panty a má také blokovací mechanismus, notebook tedy nelze otevřím omylem během přepravy.

Konektivita

Objemná konstrukce přináší ale i výhody z hlediska portů a HP ví, jak volný prostor použít. Každý, kdo může srovnávat s předchozím 8460p, bude asi marně hledat rozdíly a vylepšení portů. Jak uspořádání, tak typ jednotlivých výstupů se prostě nezměnily. Dva ze čtyř USB portů jsou na USB 3.0, další dva jsou USB 2.0, z nichž jeden slouží pro kombinaci s eSATA.

HP EliteBook 8470p - portya výstupy

Kromě standardních portů je EliteBook 8470p připojitelný k dokovací stanici a rozhradní pro druhou baterii, které najdeme na spodní straně. S pomocí tohoto rozšíření baterie by měla být doba provozu na baterii zvýžena na celkem 36 hodin.

Výstupy se nacházejí hlavně na levé straně, pravé a zadní straně. Na přední straně je pouze přepínač pro uzamčení displeje a stavové LED diody. Rozložení portů je podobné předchůdci a jsou tedy skvěle promyšlené, především co se týče výstupů VGA, Ethernet RJ-45 a připojení RJ-11 – tyto tři výstupy najdeme na zadní straně. Proč vzadu? Jsou to nejpoužívanější výstupy a často jsou zapojeny téměř pořád. Aby se vám nepletly často využívané kabely kolem notebooku, je to skvělé řešení a nelze ho hodnotit jinak, než pozitivně.

Na levé straně najdeme porty pro napájení, FireWire, 2x USB 3.0, DVD mechaniku a ExpressCard 54. Na druhé – pravé – straně je pak zdvojený výstup pro sluchátka s mikrofonem 3,5 mm, eSATA kombinované s USB, USB 2.0, DisplayPort a zámek Kensington.

Zabezpečení

Jelikož se jedná primárně o pracovní zařízení v rámci podnikání a obchodu, HP opatřilo notebook několika opatřeními. Na EliteBook 8470p najdeme čtečku otisků prstů a obvyklé zabezpečení v podobě hesla do BIOSu ještě SmartCard čtečku.

HP EliteBook 8470p - čtečka otisků prstů

Jako předinstalované systémy zde najdeme například program ProtectTools. V neposlední řadě notebook může ochránit zámek Kensington. Většinou se nepoužívá, ale s jeho využitím se notebook odcizí jen stěží.

Klávesnice

HP EliteBook 8470p - klávesnice

Jak by to u business zařízení mělo být, je to i u EliteBooku 8470p. Má velmi dobrou klávesnici s jasnými a znatelnými tlakovými body. Provedení klávesnice a její rozložení dělá velmi dobrý dojem a nevytváří žádné nepříjemné zvuky při energickém psaní. Další dobrá věc je také minimální prohýbání i při vyšším zatížení jednotlivých kláves.

Psaní je uvolněné a snadné i u notebooku a to i bez dlouhého seznamování s klávesnicí. Z větší části HP dodržuje standardní rozložení, výjimkou jsou popuze svislé kurzorové klávesy, které mají sdílený řádek nahoru/dolu a trochu menší Enter, na což si lze rychle zvyknout. Co se týče odolnosti klávesnice, HP ji opatřilo odtokem, aby se zabránilo vážným škodám při polití jakýmikoli tekutinami. Dá se řící, že HP odvedlo s klávesnicí velmi dobrou práci.

Touchpad

Stejně jako u klávesnice, i touchpad si u nás získal své body. Dvě tlačítka myši se nacházejí nad i pod touchpadem, vrchní sada tlačítek je určena pro použití s integrovaným ukazovátkem, nicméně pořád dáváme přednost touchpadu jakožto ovládání celého notebooku. Velikost touchpadu je velkorysá, povrchová úprava neponechává prostor pro jakoukoli stížnost. Povrch je velmi hladký a lze po něm dobře a přesně klouzat prstem. Jednotlivá tlačítka myši jsou pak pokryty pogumovaným povrchem. To je navrženo především proto, aby se s nimi dalo pracovat v tichosti bez hlasité zpětné vazby. Jak tomu bývá často u většiny moderních notebooků, instalovaný touchpad dokáíže rozpoznat různá multi-touch gesta, jako je například zoomování a otáčení snímků pomocí dvou prstů.

Displej

Za účelem uspokojení potřeb profesionálních firemních zákazníků vybavilo HP 14″ Elitebook 8470p s HD+ displejem s LED podsvícením. Displej disponuje maximálním rozlišením 1 600 x 900 pixelů, což považujeme u takovéto velikosti displeje rozhodně za přínosné. Jas displeje byl v porovnání s předchůdcem vylepšen, jelikož se z hodnoty průměrného jasu 195,3 cd/m2 stala hodnota až 256,7 cd/m2. Pozitivní zlepšení pozorujeme především ve venkovním prostředí a dokud nebude přístroj na 100% přímém slunci, nebudete mít žádné problémy s používáním tohoto notebooku.

HP EliteBook 8470p - displejNedostatkem displeje je nízký kontrast 191,1, což jsme již kritizovali u modelu EliteBook 8460p. O něco vyšší kontrast displeje by se v rámci původní ceny dalo uvažovat, dnes je to za tuto cenu standardem i u moderních notebooků. Jen stěží si ale všimnete omezení kontrastu při  práci nebo přehrávání videa. Velký rozdíl v kontrastu je viditelný především u filmů s velmi tmavými scénami, kde uvidíte spíše scény šedivé.

HP EliteBook 8470p je pracovní zařízení pro kancelář a na cesty. Displej není u notebooku tou nejsilnější stránkou, pro dané využití jsou ale chyby v nízkém kontrastu irelevantní. Předchotí model jasně ukazoval možnost, když přišlo na změnů pozorovacích úhlů. To přispělo především EliteBooku 8460p, aby dosáhl skvělého hodnocení. Bohužel, i nástupce vykazuje stejné nedostatky. Vertikální úhel pohledu je velmi omezení a rychle vyústí v kontrastní změny a tmavší smínky. Horizontální úhel je také citlivý na změnu úhlu při otevření.

Výkon

Je to více než rok, co jsme testovali EliteBook 8460p. Dvoujádfro i7-2620M se základní taktovací frekvencí 2,7 GHz bylo založeno na architektuře Sandy Bridge. Jak to vypadá s novým modelem?

V HP EliteBook 8470p máme Intel Core i7-3520M dvoujádrový procesor s taktovací frekvencí 2,9 GHz. S pomocí technologie Turbo Boost je teoretická hranice přetaktování až 3,6 GHz, u testovaného modelu jsme se dostali na hodnoty 3,4 GHz. Výkon Core i7-3520M splňuje naše očekávání. Srovnání s předchozím modelem je také zajímavé, zlváště pro ty, kteří mají model předchozí a uvažují o upgrade. Nárůst výkonu mezi zařízeními různých generací je v tomto případě zanedbatelných 8 procent. Hodnoty mohou být ale v závislosti na různě použitých procesorech rozdílné a mohou poskytovat větší výhodu v nárůstu výkonu.

Díky silnému procesoru je notebook vybaven a připraven pro mnoho aplikací, což nelze říci o grafické kartě. V notebooku najdeme procesor Raedon HD 7570M. Kancelářské úkoly nebo editace fotek nebudou dělat potíže, při střihu videa a náročnějších hrách už ale ano, což je vzhledem k tak výkonnému procesoru škoda. V porovnání s předchozím modelem však pozorujeme nárůst výkonu o celých 66%.

Úložiště

Omezení výkonu lze pozorovat také na HDD, který bychom jako u všech notebooků doporučovali nahradit za SSD. Disk s rychlostí 7 200 otáček za minutu není ale nejpomalejší, průměrná přenosová rychlost činí 85,8 MB/s, maximum 116,4 MB/s a minimum 48,7 MB/s. I když bychom doporučovali výměnu za disk SSD, oceňujeme nepoužití disku s 5 400 otáčkami za minutu, který by počítači určitě neprospěl.

HP EliteBook 8470p - rychlost HDD

Dalším mírně problémovým místem je jen jeden modul DDR3 4 GB RAM. U novějších notebooků v podobné cenové hladině se ale setkáváme stále se 4 GB operační paměti, takže to není až takový problém.

Životnost baterie

Vzhledem k silnému hardwaru se energetická spotřeba notebooku od předchozího modelu zvýšila. Máme-li porovnávat oboje hodnoty, nrůst o 30% ve spotřebě není nejhorší vzhledem k takovému navýšení výkonu. Při zatížení se spotřeba pohybuje meti 41,3 W a 68,8 W, přičemž při běžném provozu je to 15,6 – 21,9 W.

HP EliteBook 8470p - výdrž na bateriiJedním z nejdůležitějších faktorů právě pro použití mobilních zařízení a notebooků je výdrž na baterii. Není rozhodně příjemné, když se během prezentace nebo přednášky začne notebook hlásit o energii ze sítě. Výdrž baterie není úplně ohromující, nicméně zapadá do průměrného standardu jak notebooků starších, tak i modelů roku 2016 s podobnou cenou (ovšem bez takového výkonu).

S aplikací BatteryEater jsme testovali výdrž na baterii při jednotlivých typech zatížení. Maximální doba provozu se vyšplhala na 256 minut, minimální doba s maximálním zatížením na 66 minut. Při surfování přes Wi-Fi s planě nabitou baterií vydržíte zhruba 208 minut – 3 a půl hodiny, přehrávat DVD zvládne HP EliteBook 8470p něco málo pod tři hodiny.

Ve srovnání s předchozím modelem je doba běhu spíše k zamyšlení, než že by byla překvapicá. Baterie je totiž totožná – lithium-ionová s 55 Wh a společně se silnější a výkonnější výbavou je pak jasné, že notebook vydrží méně.

Hodnocení

Když sháníte pořádné výkonné a odolné notebooky, jistě váš zrak padne na kategorii EliteBooků. HP EliteBook 8470p je reprezentativní pro 14″ segment a staví na úspěchu předchozího modelu. HP využilo předností předchůdce, jako je tuhé a robustní tělo v hliníkovém pouzdru.  Vynikající práci provedlo HP u jednotlivých výstupů a u navýšení už tak dobrého výkonu.

HP EliteBook 8470p - tělo a klávesnice

Jeden omyl od HP pochází z vestavěné grafické karty bez přepínatelné druhé grafiky. Instalovaný AMD HD 7570M lze přirovnat výkonostně k Intel HD Graphics 4000 a díky zvýšené spotřebě se snížila také životnost baterie, respektive výdrž baterie na jedno nabití. Celkově lze říci, že se HP podařilo opět skórovat. Je to dobrý produkt, který dlouho vydrží. Musíme ale doporučit upgrade operační paměti a disku SSD, čímž notebook získá za cenu cca 13 000 korun naprosto jiné konkurenty, kteří vyjdou o 10 000 a více dražší.

Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Review-HP-EliteBook-8470p-Notebook.83640.0.html. Za uvedené informace neručíme, ale vážně jsme se snažili přeložit text, aby byl co nejsrozumitelnější a neužitečnější.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio