Nové Články

Test notebooku Dell Latitude E7440

Dell Latitude E7440

Notebook Dell Latitude E7440

Business na cestách. Nejeden zákazník následuje trend tenkých notebooků a ultrabooků. Dell Latitude E7440 ukazuje tak mobilitu, která je spojena s kvalitami kancelářských notebooků. Naše recenze se zabývá verzí notebooku se základní konfigurací s procesorem Core i5 a 500 GB harddiskem.

Náš notebook je osazen procesorem Intel Core i5-4200U, který je podpořen operační pamětí v hodnotě čtyř GB a klasickým diskem s velikostí 500 GB. V těchto business řadách Dell Latitude bylo možné koupit notebook s procesorem i5-4300U, který byl prodávám pouze v německých e-shopech.

 Dell Latitude 7440 Dell Latitude 7440

Tělo

Pokud jste ochotni zaplatit za notebook se střední výbavou o něco více peněz, můžete u řady Latitude očekávat vynikající kvalitu. I když model E7440 vypadá na první pohled velmi jednoduše, tělo notebooku je vyrobeno z materiálů jako je hliník nebo slitina hořčíku. Tímto se podařilo Dellu najít nejlepší kombinaci mobility a stability.

Výsledkem je tloušťka pouhých 2,1 cm a hmotnost 1,63 kilogramu (včetně tříčlánkové baterie). Spojení mezi základní jednotkou a displejem je pak realizováno dvěma masivními závěsy s velkorysým maximálním úhlem otevření, které nemají žádný problém udržet jakoukoli polohu displeje. Posouzení kvality sestavení se zdá téměř zbytečné. Nemůžeme najít žádné body kritiky. Hladké přechody materiálů a pečlivě zkosené hrany splňují vysoké požadavky na kvalitu.

Konektivita

Latitude E7440 sice nemůže nabídkou speciální funkce jako je například Thunderbolt, uživatel ale dostane ve svém notebooku vše důležité. Kromě tří USB 3.0 portů (jeden může být použitý pro nabíjení jiných zařízení přes USB, i když je notebook vypnutý) je zde integrována 1 GB Lan, čtečka SD karet a dva digitální displejové výstupy. Pro připojení externího monitoru můžete použít HDMI nebo Mini DisplayPort. VGA port na notebooku není k dispozici, může být však použit s volitelným adaptérem. Notebook podporuje připojení na dokovací stanici.

Dell Latitude 7440 Dell Latitude 7440

Až na klasický stereo jack 3,5 mm a jeden výstup USB jsou všechny porty umístěny na zadní straně. To by mohlo zkomplikovat manipulaci v některých situacích, ale nebudete mít žádné problémy s připojením kabelů nebo dalších periferií.

Komunikace

Společnost Dell nabízí několik bezdrátových modulů pro své Latitude řady v závislosti na konfiguraci, počínaje Dell Wireless 1506 (802.11 b / g / n, 1×1) až po high-end Intel Wireless-AC 7260 (802.11ac / a /b / g / n, 2x2x). Náš testovaný notebook používá právě tu levnější variantu síťových karet, nicméně nabízí maximální přenosovou rychlost 150 Mbit / s a je stabilní i ve vzdálenosti několika metrů a několika stěn od zdroje signálu.

Určitě nebude spokojeni s kvalitou integrované webkamery, pokud chcete používat notebook pro videochatování. Obrázky a videa z 0,9 Mpix senzoru nedokáží zobrazit některé detaily, může zobrazovat vybledlé barvy a též má problém s tmavším prostředím. Mikrofon s jasným a čistým zvukem zanechává o poznání lepší dojem.

Klávesnice

Kvalita vstupních zařízení je bezpochyby jedním z nejdůležitějším aspektů dobrého kancelářského notebooku. Na rozdíl od konkurence, Dell zde používá stále klasický design klávesnice.

Ať už je to dobrá či špatná volba necháme na vás, nicméně velkorysé rozměry jednotlivých kláves (18×14 mm) jsou správnou volbou minimálně z ergonomického hlediska.

Kvalitu matně černé klávesnice poznáme již po prvním stisknutí klávesy. Ve srovnání s velmi úspěšnou klávesnicí ThinkPad od Lenova je měkčí, to však neznamená, že je méně přesná. Má to za výsledek vynikající psaní, které rychle kompenzuje drobné nedostatky. Třešničkou na E7440 je podsvícení klávesnice, které je možné nastavit ve čtyřech krocích a zlepšuje tak pocit při psaní v tmavých prostředích.

 Dell Latitude 7440 Dell Latitude 7440

Touchpad a Trackpoint

Touchpad s velikostí 90 x 47 mm podporuje běžné funkce jako jsou například multitouch gesta. Přesnost náhradní myši neponechává prostor pro kritiku. To zahrnuje také tlačítka se svou jemností a přesným tlakovým bodem. Naštěstí nebylo upuštěno klasických tlačítek ve prospěch click podložky.

Skutečné profesionální zařízení by měly být vždy vybaveny tradičním TrackPointem. To může být zajímavou alternativou myši, pokud na ni nejste zvyklí. I přes to, že přesnost malého joysticku nemůže soutěžit s tím od Lenova, zanechává tento prvek kvalitní dojem.

Zobrazení

Latitude E7440 lze mít se třemi typy displeje, přičemž náš model má základní 14-palcový displej s matným WXGA panelem, 1366×768 pixely a 112 ppi. Pokud potřebujete mít více místa na pracovní ploše, zvolte raději FullHD verze displejů. Jak se dalo očekávat, na displeji od výrobce LG s označením 140WH2 je kvalita obrazu celkem standardní.Dell latitude e7440 displej

Notebook je díky antireflexní vrstvě na displeji vhodný pro venkovní použití. V porovnání s lesklou povrchovou úpravou displeje se na tomto displeji nebudou odrážet různé předměty či slunce, v interiéru vás nebude trápit odraz od oken nebo osvětlení.  Jediný problém je přímé slunce na displej, díky nižšímu jasu se tak obraz může mírně ztrácet.

Chcete-li tedy nejlepší možnou kvalitu obrazu, měl by být váš pozorovací úhel v centru obrazu. Podobně, jako je to u většiny TN panelů, změny v úhlu pohledu (zejména ve svislém směru) mají za následek silné barevné odchylky. I když je situaci u E7440 poměrně dobrá, není notebook určen pro více uživatelů, filmové posezení s několika přáteli pravděpodobně nebude běžný scénář.

Výkon – procesor

Dell nabízí u modelu Latitude E7440 výběr z několika procesorů. Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, náš testovaný model disponuje procesorem Intel Core i5-4200U. Tento procesor je standardně taktovaný na rozpětí 1,6 – 2,6 GHz. Je to sice o něco pomalejší než alternativní procesory i5-4300U (1,9 – 2,9 GHz)  nebo i7-4600U (2,1 – 3,1 GHz),. Mnoho potencionálních kupujících bude mít otázku, zda má smysl investovat do dražších procesorů, respektive do notebooků s dražšími procesory. I když jsme nemohli testovat všechny udané verze procesorů, ze zkušeností odhadujeme že verze procesoru i5-4300U bude o 10-15% výkonnější a jádro i7-4600U dokonce o 25% výkonnější. To není velký rozdíl vzhledem k tomu, o jakém příplatku by byla řeč.

Dalším rysem procesoru je jeho spotřeba, která díky novým technologiím dosahuje pouhých 15W se započítanou spotřebou energie nyní integrované čipové sady.

Výkon – paměti RAM

Dell Latitude je vybaven 4 GB paměťmi DDR3, přesněji řečeno skromnějšími DDR3L-1 600 moduly. Pracují s menším napětím, což snižuje spotřebu a tím i dobu ukládání na RAM paměť. S nástupem Windows 8 a Windows 10 doporučujeme rozšíření paměti na 8 GB, s ohledem na náročnost některých aplikací je to řešení i do budoucna.

Úložiště

Dell Latitude 7440O úložiště se stará pevný disk s velikostí 500 GB, disky SSD se 128 GB nebo 256 GB jsou montovány až do vyšších řad. Standardní disk 500 GB má průměrnou přenosovou rychlost 87,3 Mb/s (45,6 – 111,9 Mb/s) a přístupovou dobu 18,9 milisekund, což je v horní třetině hodnocení 2,5 palcových harddisků. Disk má 5400 otáček a 16 Mb vyrovnávací paměti. Ve srovnání s moderními SSD je tento výsledek přinejlepším průměrný. Možností je pak individuální rozšíření v klasickém 7 mm SSD disku nebo disku SSD na M-sata.

Grafika

Většina uživatelů bude využívat integrovanou grafickou kartu HD Graphics 4 400 a to především pro jednoduché kancelářské a multimediální práce.

Složitější aplikace jsou pak větší výzvou pro druhou grafickou kartu – pro HD4 400. Výkon GPU však není nejdůležitějším aspektem business notebooku a proto není tak závažnou nevýhodou.

Reproduktory

Reproduktory kancelářských notebooků nejsou obvykle známe pro svou vynikající kvalitu zvuku. Proč by také měly – reproduktory jsou často používány pouze pro systémové zvuky a pro další účely by byly nesmyslné.

Tyto předsudky neplatí pro Latitude E7440. Kvalita zvuku z nenápadných otvorů na přední straně notebooku předčí řadu multimediálních notebooků. Brilantní vysoké tóny, bohaté střední tóny a poměrně silné basy jen potvrzují kvalitu reproduktorů. Jako obvykle je možné připojení externích reproduktorů a to přes jack 3,5 mm, HDMI nebo Mini DisplayPort.

Baterie a napájení

Je vždy úžasné, jak je hodně energeticky úsporný potenciál, který nabízí procesory z řady Haswell ULV. Latitude spotřebuje pouze 3,3 – 8 W při volnoběžných otáčkách (minimální spotřeba v porovnání s notebookem s Ivy Bridge procesorem je poloviční).

Pod zátěží se procesory Haswell a Ivy Bridge poměrně dost přibližují – zde je spotřeba mezi 28,7 a 33,1 Watty. Výrobce k notebookům dodává napájecí adaptéry 65W, což zaručuje mírně rychlejší nabíjení.

Dell Latitude 7440

Del umístil odnímatelnou baterii 34 Wh do přední části notebooku, což není úplně obvyklé místo. Spotřeba baterie dell latitude e7440K dispozici jsou i verze s baterií 45 Wh, což by mělo mít za následek zvýšení výdrže asi o 30%. Dokonce i menší baterie ale umožňuje vynikající mobilitu – z testů vychází výdrž přibližně 10 hodin a 15 minut (úsporný režim, minimální jas, deaktivovaná WLAN).

Praktičtější je scénář s aktivovanou WLAN a nastavením jasu displeji na střední hodnotu. Výsledky jsou zde 5 hodin a 17 minut, což je stále dobrý výsledek.

Pokud zvolíte maximální jas, WLAN a náročné aplikace, připojíte notebook k síti již po 1 hodině a 10 minutách. Dobíjení poté trvá asi dvě a půl hodiny.

Hodnocení

Pro jednou začneme naši recenzi negativními aspekty. Ale proč? Dell Latitude E7440 opravdu nemá žádné závažné nedostatky. Jednou z otázek je určitě použití WXGA displeje s nižším rozlišením a jasem. Také bychom ocenili rychlejší SSD disk a větší baterii, ale časy na výdrž baterie jsou i v dnešní době poměrně nadprůměrné.

Pozitiva tohoto notebooku jste jistě odhalili v našem testu. Ve standardu je notebook výborný na kancelářskou práce a méně náročné aplikace nebo na cestování. Při zvýšení paměti RAM a integraci SSD disku bude tento stroj soupeřem i pro mnohem dražší modely.

Dell Latitude 7440 Dell Latitude 7440

Zdroj: článek je volně přeložen z webu http://www.notebookcheck.net/Review-Dell-Latitude-E7440-Notebook.103185.0.html. Za přesnost informací a překlad neručíme.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio