Nové Články

Test notebooku Dell Latitude E6520

dell latitude e6520

Hlavní předmět podnikání. E6520 je notebook zaměřen především na business, je skvěle zpracovaný a má kvalitní komponenty, které vám vydrží v notebooku bez nutnosti výměny dlouhou dobu.

Notebook je v souladu s vojenským standardem 810G, je tedy odolný proti stříkající vodě. Nemusíte s ním pracovat v dešti, ale pokud se vám povede rozlít pití a polít klávesnici, nemusí to nutně znamenat konec. Baterie s kapacitou 60 Wh a možnost rozšíření přes ExpressCard 54 z notebooku dělají ultimátní stroj vybavený na cesty, dovolené nebo na práci doma i v kanceláři. V roce 2011 byla cena notebooku stanovena na 1 250 eur, nicméně dnes (04/2016) ho lze pořídit repasovaný v dobré kvalitě za cenu od 10 do 14 000 korun dle specifikace. Naše testované zařízení disponuje procesorem Intel Core i5-2540M s frekvencí 2,6 GHz, 4 GB DDR3 RAM, 15,6″ HD matný displej 16:9 a HDD 250 GB s 5 400 otáčkami za minutu.

Tělo notebooku

Dell Latitude E6520 - ukotvení obrazovky

Notebook s hmotností 2 819 gramů je poměrně těžký, ale robustnost této objemné konsrukce kompenzuje hmotností nedostatek. Dell zvolil pro tento high-end notebook těžké mateirály. Torzní tuhost víka je dobrá, pouze v rozích lze displej mírně pokřivit. Povrch je vyroben z eloxovaného hliníku, otisky prstů jsou na něm jen stěží viditelné.

Hliníkový povrch ošetřený práškovou barvou slitiny hořčíku je odolný proti poškrábání. Stejně tak jsou odolné kovové závěsy ukotvené velmi pevně k základně. K vysoké tuhosti pantů musí jedna ruka držet základ notebooku, druhá pak otevírá displej.

Konektivita

Dell Latitude E6520 - konektivitaDell Latitude E6520 představuje speciální možnosti připojení, které jsou velmi oceňovány. Za prvé – konvenční montáž víka umožňuje umístění portů na zadní straně. Cedlě zdířky napájecího adaptéru najdeme zámek Kensington, Ethernet RJ 45 a USB 2.0. Napájecí konektor je objemnější, než by bylo nutné, ale je alespoň na zadní straně notebooku. Boky vypadají méně zaplněné a tím, že ty nejběžnější konektory najdeme vzadu, ušetříme na stole i velké množství místa kvůli absenci kabelů.

Na pravé straně najdeme dnes již vzácný slot ExpressCard 54. ROzšiřující karty (televizní karty, flash paměti). Obvyklé standardní audio zásuvky byly sníženy na kombinovaný výstup pro sluchátka / mikrofon. U E6520 se používá VGA se šrouby, které přichytí napevno konektor – nemůže se vám vytrhnout při posunutí notebooku. Dále je na notebooku umístěný eSATA port, který lze použít pro rychlý přenost dat, stejně jako FireWire. USB 3.0 na notebooku budete hledet těžko, ale může být doplněn místo DVD mechaniky v rámci modulární šachty.

Latitude E6520 může nabídnout celou škálu komunikačních technologií. Vzhledem k tomu, že testujeme základní verzi, nemáme k dispozici ani Bluetooth, ani HSDPA modul. Odpovídající mini PCIe zásuvka i SimCard slot jsou prázdné. E6520 samozřejmě disponuje ELAN v souladu se standardním pásmem (Dell Wireless 1501). Dále je zde RJ 45 (Intel 82579 LM gigabitový řadič).

Klávesnice

Dell Latitude E6520 - klávesniceKlávesy dodávají velmi dobrou zpětnou vazbu z důvodu ostrého tlakového bodu a dlouhého propadu do klávesnice. Oddělená numerická klávesnice je navržena stejně jako klávesnice ke stolnímu počítači. Při testu jsme se si klávesnici zamilovali, protože se na ní psalo velmi dobře. Klávesy jsou neklouzavé a prsty mohou najít svou přesnou cestu. V naší nízké specifikaci není zahrnuto podsvícení klávesnice, obdivujeme však kvalitu zpracování a značnou podobnost k plnohodnotné klávesnici u stolního počítače.

Touchpad a TrackPad

Chvála se ale netýká pouze klávesnice, ale i touchpadu s trackpadem. Touchpad podporuje multi-touch gesta, je bezhlučný, dostatečně velký, příjemně hladký a skvěle citlivý. Bez jakýchkoli problémů si dokážeme představit ovládání notebooku pouze za pomoci touchpadu, což nám především pro práci většinou přijde nereálné. U touchpadu jsou tři samostatná tlačítka, která mají dobrý tichý stisk. K ovládání kurzoru je v klávesnici umístěn také TrackPad. Vzhledem k povednému zpracování touchpadu ho asi nevyužijete tak často, nicméně je dobré ho zde mít. V nových počítačích se trackpad vidí většinou jen u notebooků Lenovo, nicméně jsou i výjimky. U E6520 použití TrackPadu chválíme.

Displej

Matný LED displej má základní rozlišení 1366 x 768 pixelů ve spotřebitelském rozměru 16:9. 4:3 naštěstí opustili všichni výrobci. Rozlišení WXGA (HD Ready) má na displeji 15,6″ hrubé rozlišení , nicméně vždy zálleží na požadavcích uživatele a způsobu využití. Na grafické práce je toto rozlišení doopravdy nízké, ale pro běžné kancelářské činnosti a sledování filmů je rozlišení dostačující. Posuzovaná hodnota černé barvy 1,93 cd/m2 má za následek velmi nízký kontrast 122:1. Kromě HD obrazovky je barevné spektrum malé.

Dell Latitude E6520 - displej

Obrazovka WXGA má antireflexní povrch a životaschopný průměrný jas 223 cd/m2 vytváří základ pro použití při denním světle. Jas displeje by mohla být lepší a to především na přímém slunečním světle. E6520 není dobrým společníkem na práci v parku nebo slunné kavárně. Problém s jasem a kontrastem bohužel mají všechny displeje s matným povrchem, takže to nepovažujeme za nějakou zásadní nevýhodu.

Notebook potřebuje stabilní pozorovací úhly, protože kacelářské notebooky s průměrnými displeji mají obvykle horší pozorovací úhly a při vyšším odklonu se ztrácí kontrast i barvy.

Výkon

Procesor Sandy Bridge s jádrem i5-2540M (2×2,6 GHz) je procesor určený především pro business notebooky, má funkci rychlého šifrování (AES) a zlepšenou dvoukanálovou paměť DDR3). Automatické přetaktování procesoru je možné až na frekvenci 3,3 GHz. Dell mohl zauvažovat nad silnějším procesorem – např. Core i7-2720QM (4×2,2 GHz), ale i volba i5-2540M není špatná.

Na procesoru také najdeme integrovaný grafický čip HD Graphics 3000 (650 – 1 300 MHz), který je plně zodpovědný za video výstup. E6520 lze také zakoupit s grafickou kartou nVidia NVS 4200. Konfigurace RAM operační paměti se pohybuje na hodnotách 4, 6 a 8 GB.

Úložiště

V testovaném modelu máme pevný disk s kapacitou 250 GB a otáčkami 5 400 za minutu. Tento disk patří k nejzákladnějším diskům z celé řady E6520. Je také možné dostat E6520 s SSD nebo s HDD 500 GB. Pokud chcete mít rychlejší notebook, měli byste zvolit raději HDD se 7 200 otáčkami za minutu nebo SSD s 256 GB. Pomalý HDD 250 GB má datovou propustnost pouhých 59 MB/s při čtení, verze se 7 200 ot/min dosahuje 81 MB/s.

Dell Latitude E6520 - rychlost disku HDD

Výdrž baterie

Spotřeba energie se v úporném režimu pohybuje na 8,5 W a v zatížení na hodnotě 14 W. V nízkém zatížení vydrží notebook něco málo přes 8 hodin, při běžném využití asi 6 hodin. Přehrávání DVD zvládne E6520 4 hodiny a 11 minut, při maximálním zatížení vydrží notebook 1 hodinu a 21 minut. Nejsou to vůbec špatné hodnoty.

Dell Latitude E6520 - výdrž na baterii

Hodnocení

Dell Latitude E6520 je poměrně levným business notebookem s Core i5 a HD displejem. Prvotřídní stabilita a haptický příjemné zpracování včetně všech portů v rámci konektivity vám budou dělat jen a jen radost.  S mnoha možnostmi rozšíření (dokovací stanice, moduly, 3G a USB 3.0) je to vhodný výběr pro individuální potřeby uživatele.  Zpracování je velmi kvalitní, klávesnice a touchpad jsou úžasné a mimo pomalejší disk a průměrný displej jsme byli s notebookem Dell Latitude E6520 nadmíru spokojeni.

Autor článku
Tomáš Krauz
Copywriter a pomocník s obsahem na webu PočítačeProKaždého, nadšenec do motocyklů a počítačů.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio