Nové Články

Test notebooku Dell Latitude E6430

dell latitude e6430

Trvalo trochu déle, než Dell aktualizoval řadu svých notebooků Latitude, ale dočkali jsme se. Někdo může říct, že mimo barvy klávesnice a jiného čísla označení se na notebooku E6430 nezměnilo oproti jeho předchůdcům nic. To však není pravda. Spousta věcí sice byla zachována, nová řada procesorů a porty USB 3.0 dokáži notebooku vdechnout novou jiskru do života. Je tu tedy další řada business notebooku Dell Latitude!

Náš test podstoupil model E6430 – v druhé polovině roku 2012 s cenou kolem 34 000 korun se nejednalo o úplně levný model. Na dnešní dobu to sice není notebook s parametry „závodního stroje,“ za cenu kolem třinácti tisíc se ale jedná o velmi spolehlivé zařízení dostačující nejen na kanecelářskou práci, díky svým rozměrům je vhodný také na cestování nebo do školy pro ty, kteří si nepíší na papír. Konkurenty notebooku Dell Latitude E6430 je například Lenovo ThinkPad T430, HP Elitebook 8460p nebo Toshiba Tecra R840.

Pouzdro notebooku

Vzhledem k tomu, že je tento model, co se těla týče, shodný s modelem předchozím, s výjimkou jinak podbarvených kláves je tělo beze změny. dell latitude e6430 - pohledSubjektivní první dojem udělá na notebooku jeho pevnost. Dell propaguje tzv. konstrukci Tri-metal, aby byl v souladu s vojenskými standardy. Materiály na tělo jsou tedy použity v rámci nejmodernějších standardů – hliník a hořčík použitý především pro vanu notebooku jsou částečně „protkány,“ aby se dosáhlo požadované robustnosti.

Tuhost notebooku je stále prvotřídní. Displej nic nevyosí nebo nepromáčkne. Panty vypadají dimenzované na mnohem vyšší zátěž, přesto nám umožňují otevřít víko a přesně ho udržet v přesně stanoveném úhlu (maximálně 185 stupňů). Lehce pogumovaný povrch je použiv v oblasti konektorů. Pouzdro dělá tedy opět dokonalý dojem.

Konektivita

Většina portů oproti předchozímu modelu nebyla změněna. Ve standardu nyní najdeme dvojici USB 3.0 portů, dostupná další rozhraní se nemění. Aktualizace USB portů odstraňuje jednu z největších kritik modelu E6420. Porty USB 3.0 sice mohli být na notebooku umístněny, musela se ale provést výměna s optickou mechanikou. A samozřejmě – nebylo to zadarmo.

Na levé straně se skrývá síťový konektor RJ45 LAN a napájený USB 2.0 – přes tento výstup lze tak nabíjet například telefon, když je Latitude E6430 vypnutý. Dále na této straně najdeme VGA výstup pro připojení starších monitorů a projektorů, stejně tak combo Audio Jack 3,5 mm. Posledním vstupem do notebooku je na levé straně čtečka paměťových karet.

Na pravé straně najdeme poté 45 mm ExpressCard slot a posuvný přepínač pro zapnutí nebo vypnutí bezdrátových modulů – Wi-Fi a Bluetooth. Dále jsou zde 2 USB porty 3.0 a kombinovaný USB 2.0, eSATA port, HDMI a zámek Kensington.

Připojení, zebezpečení, příslušenství a údržba

V konfiguraci našeho testovaného modelu najdeme Intel Centrino Advanced-N 6205 WLAN čip. Podporuje b/g/n standardy a může přenášet obsah obrazovky do kompatibilních zařízení pomocí Wireless Display technologií. Wi-FI příjem je vynikající, jak se dá u kvalitního business notebooku očekávat. Dell také instaluje Bluetooth 4.0 přes Wireless 380 modul, adaltér Intel 82579LM zajišťuje pak gigabitový internet.

dell latitude e6430 - porty, konektivita, vstupy

Potřeby bezpečnosti zákazníka by neměly být v žádném zařízení opomínány, u business notebooků určených pro podnikání už vůbec ne. Ne nadarmo Dell instaluje do E6430 čtečku SmartCard, která spravuje řízení příástupu, součástí je tedy snímač otisku prstu. TPM (Trusted Platform Module) po boku software pro šifrování dat dodává ochranu všecho, co je pro takovýto notebook důležité.

Kromě návodu s trochou informací od výrobce, který nikdo nikdy nečetl, dostanete ještě několik dalších kusů příslušenství v balení. Součástí dodávky je DVD pro operační systém a ovladače, adaptér a napájecí kabel – vlastně to, co dostanete u každého notebooku. Samozřejmě si můžete objednat spoustu doplňků. Mezi klasické příslušenství patří externí monitory, myši, klávesnice nebo brašny. Dále si také můžete objednat větší baterii – 9 článkovou namísto standardní šesti-článkové. Tato výměna vyjde (2012) na cenu kolem 1 600 korun, může to být výhodná investice nejen pro mobilní zákazníky. Do standardní nabídky patří dokovací stanice, v základním balení jí ale neočekávejte.

Klávesnice

Snímek obrazovky 2016-02-15 v 8.26.29Jak se u business notebooku dá očekávat, i v této cenové kategorii je klávesnice instalována bez numerické klávesnice.

Vzhledem k velikosti displeje 14 palců se ani nic jiného nedá očekávat. Ze subjektivního pohledu jsou jednotlivé klávesy velmi příjemné na dotyk, mají optimální odpor .. při stisku jsou tedy trochu hlasitější, než je tomu obvyklé u klávesnic Dellu, ale není to nic, co by mohlo nějak vadit.

Povrch jednotlivých tlačítek je velmi hladký a jsou velmi pohodlné na dotyk – tlačítka klávesnice Latitude E6430 se vlastnostmi přibližují vyhlášeným klávesnicím Apple. Velmi dobré je pěti-stupňové podsvícení a „potrubí,“ které odvede tekutiny vylité do klávesnice. Tento parametr jsme netestovali a ani vám nedoporučujeme prolití klávesnice vodou testovat.Jednotlivé kanálky by ale měly tekutinu odvést pryč před tím, než pronikne k důležitým součástkám notebooku. Track point je zapuštěn do středové části klávesnice, který má vykonávat pohyb myši. O tom ale v dalších odstavcích.

Touchpad

Pokud se jedná o práci, touchpad v tomto ohledu nikdy myš nenahradí. Povrch touchpadu na notebooku Dell Latitude E6430 je jemně zdrsněný, ale umožňuje klouzat po ploše s lehkostí. Touchpad podporuje multi-touch gesta, jako je přiblížení nebo rolování. Zde se opět velmi přibližuje kvalitním touchpadům, které najdeme u Apple MacBook.  Obě tlačítka jsou pak umístěna pod touchpadem a mají příjemný stisk.

Reproduktory

Reproduktory jsou na notebooku v průměrné kvalitě. Nemají nijak výjimečný zvuk, ale rozhodně to není zvuk propadající. Občas jsou tóny tlumené, basy moc neslyšitelné .. ale je to notebook určený do kanceláře nebo na cesty, takže nelze čekat žádný hudební výkon jako ze systému 5.1. Reproduktory jsou notebookový průměr.

Displej

Náš testovaný model disponuje víceméně low-end 14-palcovým  displejem s rozlišením 1366×768 pixelů. Není to tragédie, většina konkurentů ale využívá displeje s rozlišením 1600×900 nebo FullHD displej 1920×1080 px.dell latitude e6430 - displej

I přes to, že lepší displej stojí výrobce několik dolarů navíc a nebyl by tak problém takto kvalitní notebook ještě vylepšit, displej není úplně nejhorší a na většinu kancelářských prací bude naprosto dostačující. Subjektivně obraz činí poměrně příjemný obraz s živými barvami a vyváženou teplotou barev. matný povrch také pomáhá zabránit odrazům, takže je notebook použitelný i pro použití venku nebo u okna, použití na přímém slunci ale nedoporučujeme s žádným notebookem s jakoukoli povrchovou úpravou.

Vzhledem k low-end displeji je pozorovací úhel uspokojivý, problém nastává až na více extrémních úhlech. Při změně úhlu také dochází k vyblednutí odstínů černé. Reprodukovatelný barevný prostor je srovnatelný s jinými, i levnějšími obrazovkami. SRGB standardu nebude dosaženo ani zde, pro grafiky a fotografy to tedy notebook ani zdaleka není. Při připojení externího monitoru se ale dá i o těchto využitích uvažovat.

Výkon

Snímek obrazovky 2016-02-15 v 8.26.45

Latitude E6430 je k dispozici v konfiguracích, kdy notebook vyjde od 25 000 do 50 000 korun (2012) – nyní se dostaneme na částky kolem 10 – 12 000 korun.

Notebook disponuje procesorem Intel Core i5-3320M a nabízí poměrně nízkou cenu /pro výrobce) s ohledem na hodnoty frekvence 2,6 – 3,3 GHz s technologií HyperThreading.Podle našeho testu nemá smysl investovat do dražší verze E6430 s procesorem i7-3615Q, protože je pouze o 6% rychlejší. Procesor je tedy dost rychlý na všechny běžné práce, střih méně náročného videa nebo úpravu fotek, kterou ale doporučujeme provádět na externím monitoru. Společně s 4 GB operační paměti RAM a dalšími komponenty se tak jedná o velmi dobře konfigurovanýn notebook. 4 GB RAM v dnešní době ale nemusí dostačovat, lze tak operační paměť upgradovat pomocí jednoho slotu na hodnotu 8 GB nebo nahradit obě operační paměti na hodnoty ještě vyšší. Vzhledem k ceně notebooku (dnes již pouze repasovaného) a stáří jednotlivých komponentů doporučujeme upgradovat pamět pouze o jednu 4 GB paměť.

Grafická karta

integrovaný grafický procesor Intel (IGP) nejnovější generace procesorů Ivy Bridge – HD Graphics 4000 – v našem případě urychluje rutinní úkoly, počínaje HD videem až do her, nicméně pouze v nízkých detailech. Pokud ale nejste hráč her nebo nepracujete s programy CAD, pravděpodobně vám bude integrovaná grafická karta zcela dostačovat. Náš testovací přístroj zaostává Lenovo T430 o 70% v 3DMark Vantage testu, není to ale tragédie, jednoduše vykazuje rychlostí výhodu NVS 5400M oproti HD Graphics 4000.

Úložiště

Snímek obrazovky 2016-02-15 v 8.22.07Náš Latitude E6430 se ukázal jako dobrý notebook i s ohledem na současnost (2016). Když mluvíme o HDD, kapacita 500 GB a rychlost otáčení 7 200 ot/min je ve skutečnosti nadprůměr. V ceně kolem 13 000  korun sice seženeme i notebooky s kapacitou 750 GB nebo 1 TB, bude se však jednat o disky s rychlostí otáček 5 400 za minutu. Pomalejší disky jsou sice úspornější, ale mají pomalejší rychlost zápisu a čtení. Standardní disk s 5 400 otáčkami za minutu dosahuje rychlosti zápisu kolem 87 MB/s, testovaný disk s vyššími otáčkami dosáhl na rychlost zápisu 104 MB/s a rychlost zápisu 110 MB/s.

V porovnání s moderními notebooky si s rychlostí zápisu nemusí dělat E6430 starosti. Pro vyšší svižnost systému doporučujeme implementaci SSD disku, který disponuje asi 5 krát vyšším výkonem v oblasti zápisu i čtení. Na kancelářské práce dostačuje 128 GB SSD, v případě, že si veškerá data ukládáte primárně do počítače, doporučujeme zvolit SSD disk s kapacitou 256 GB. SSD disky s vyšší kapacitou jsou drahé téměř jako celý notebook bez vylepšení, investice se tedy nevyplatí.

Baterie

Notebook Dell Latitude E6430 se ukázal být velmi energeticky účinný – při volnoběhu má příkon 7,4 – 10,7 W. U konkurenčních modelů ThinkPad T430 a EliteBook 8460p díky výkonnějším grafickým procesorům musí baterie vydat přibližně o 5 W více.dell latitude e6430 - výdrž na baterii

Při plném zatížení spotřebuje E6430 spotřebuje notebook přibližně 50,4 W, oproti ThinkPadu s hodnotou 84 W je to opravdu značná úspora energie.

Se svou 6-článkovou baterií, která má kapacitu 62 Wh, trval běh notebooku 8 hodin a 46 minut – minimální jas, režim energetické úspory, deaktivovaná Wi-Fi. Při sledování DVD hodnota dosahuje 4 hodiny a 54 minut, což je opravdu hodně i na moderní zařízení. Při maximálním zatížení je notebook vyčerpán za 1 hodinu a 46 minut. Na 9 článkovou baterii notebok vydrží asi o 20 minut déle – samozřejmně v plném zatížení.

Hodnocení

Dell Latitude E6430 se může zdát jako skromný firemní notebook. Uvnitř se ale skrývá výkonný hardware a baterie s dlouhou výdrží. Díky displeji a grafickému výkonu bude notebook s největší pravděpodobností umístěn v kancelářích, studentských pokojích nebo domácnostech s nižší náročností, kde stačí notebook pro připojení internetu a prohlížení fotografií z dovolené. S nízou spotřebou je vhodný i na cesty.

Dell latitude e6430 - otevření

Koupit nebo ne? Záleží na vás, samozřejmě. Největší otázkou je asi fakt, pro jaké využití bude notebook kupován. Pokud vyžadujete výkonný stroj, budete muset sahnout hlouběji do kapsy a koupit novoé zařízení. Zde se pohybujete ale kolem 20 000 korun. Druhou možností je mírný příplatek za výkonnější repasovaný model nebo příplatek za upgrade tohoto notebooku. Při osazení SSD diskem a přidáním 4 GB operační paměti se dostanete na cca 15 500 korun a získáte tak výkonný, odolný a spolehlivý notebook. Moderní ekvivalent by tedy vyšel i na 25 000 korun.

Zdroj: http://www.notebookcheck.net/Review-Dell-Latitude-E6430-Notebook.81780.0.html – Nijak neručíme za uvedená data, ale nechceme lhát, tak nám můžete veřit!

Autor článku
Tomáš Krauz
Copywriter a pomocník s obsahem na webu PočítačeProKaždého, nadšenec do motocyklů a počítačů.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio