Nové Články

Test notebooku Dell Latitude E6220

Latitude E6220

Dell tento model ukázal jako předprodejní již v roce 2011. Výkonnostně si tento notebook ale poradí s velkou řádkou moderních zařízení s novými procesory. Za cenu kolem 8 000 korun totiž v kategorii moderních notebooků se srovnatelným výkonem nenajdete nic.

Tento konkrétní model je vhodné porovnávat s notebooky Lenovo ThinkPad X220 a HP EliteBook 2560p.

Pouzdro notebooku

Pro 12 palcový notebook je hmotnost 1,44 kilogramu lehce nad průměrem, není to však kus železa a tak jisdell_latitude_e6220_core_i7_notebooktě poslouží účelům, pro které byl stvořen. E6220 je primárně určen pro práci na cestách a především méně náročné činnosti. Abychom byli přesnější – v době, kdy byl notebook vyroben, byl určena na činnosti náročné. Doba ale pokročila a tak se řadí do kategorie notebooků, kde cena u podobného výkonu a rychlosti zařízení kolísá na hranici 12 000 korun. V porovnání s přímým konkurentem HP EliteBook 2560p je E6220 o více než půl kila lehčí. Za zmínku stojí ale fakt, že u HP nalezneme optickou mechaniku.

Tělo notebooku se skládá ze tří hlavních materiálů – eloxovaného hliníku, plastu ABS a práškového nástřiku hořčíkové slitiny. Materiály na sobě zanechávají velké množství otisků, což by se u primárně cestovního notebooku nemělo stávat.

Konektivita

Přítomnost velké šesti-článkové baterie, která vyčnívá ze zadní části notebooku, věnoval většinu portů pravé a levé straně zařízení. Výjimkou je napájecí konektor a Ethernet konektor, jejich umístění vedle baterie totiž podporuje volný prostor kolem notebooku, pokud je notebook položený na stole. Na levé straně notebooku najdeme VGA konektor, starší eSATA a 3,5 mm vstup pro sluchátka nebo mikrofon. Na pravé straně pak najdeme dva porty USB 2.0, jeden konektor HDMI, Wi-fi přepínač a ExpressCard slot.

Ve svém výchozím nastavení nabízí Latitude E6220 více než dost konektivity pro moderního terénního pracovníka. Pro věčně nespokojené Dell poskytuje volitelnou dokovací stanici s možností připojení DVI, DisplayPortu a dalších.

Na notebooku ale vidíme v oblasti konektivity i několik chyb. ExpressCard byla již v uvedení na trh poměrně stará záležitost. Uvítali bychom místo tohoto slotu například dva porty USB.  Pokud chcete mít počítač uzamčený, poslouží k tomu zámek Kensington, který je ovšem umístěn velmi blízko k Ethernet portu, takže při nevhodném pohybu notebooku může být Ethernet konektor poškozen. Stane se to ovšem pouze v případě připojení internetu kabelem a uzamčení notebooku pomocí zámku. Tato kombinace sice tak často nenastane, ale proč to inženýři nevymysleli lépe…

Klávesnice

Dell_Latitude_E6220_34840729_08Dell Latitude E6220 je dodáván s hladkými a tichými klávesami.  U některých modelů bylo ve volitelné výbavě podsvícení klávesnice, ne všechny modely touto funkcí tedy disponují. Podsvícení klávesnice podstatně zjednoduší psaní při zhoršených světelných podmínkách.

Klávesy jsou ideálně rozmístěny pro pohodlné, rychlé a efektivní psaní. V klávesnici nenajdete tlačítko pro ovládání kurzoru, tak jako to bývá u modelů ThinkPad od Lenova, u dnešních notebooků ale tato devíza není běžná a tak si toho běžný uživatel ani nevšimne.

Touchpad

Pro notebooky s menšími displeji není vždy samozřejmé, že k nim bude připojena myš. E6220 nabízí klasický touchpad bez jakýchkoli vymyšleností. Dělá svou práci a ač nenahradí klasickou myš, pro spoustu uživatelů bude touchpad dostačujícím řešením. Multi-touch funkce umožňují dvěma prsty vertikální rolování, akce levého a pravého tlačítka jsou pak přesné a intuitivní.

Displej

E6220 displejDell Latitude E6220 je dodáván pouze s jednou možností zobrazení a tou je 12,5 palcový displej HD displej s rozlišením 1366×768. Displej má poměr stran mírně nad běžný poměr 16:9, jedná se spíše o poměr stran 16:10.  I přes to, že typ těchto notebooků není určen pro grafiku a pro náročné uživatele, kteří si potrpí na výraznou kvalitu barev, je uspokojující vědět, že Dell odvedl velmi dobrou práci s výběrem displeje. Bohužel má displej nízký světelný výkon a tak se v protisvětle nebo ve venkovním prostředí obraz téměř ztrácí. V cenové hladině je toto ovšem běžný fakt, na který si bude muset uživatel zvyknout.

Reproduktory

Je tomu tak u každého notebooku. Žádně reproduktory nejsou u těchto zařízení určeny primárně pro hudbu. U takto malého notebooku s potencionálním využitím na cestách se ale reproduktory využívají především pro přehrávání systémových zvuků. Bassy z těchto reproduktorů téměř nevycházejí. Reproduktory jsou však velmi hlasité, nicméně při přehrávání klipů z YouTube bude hlasitost nastavena přes 80%.

Výkon

Latitude E6220 byl dodáván s několika typy CPU – Intel Core i5 2520 M s 2,5 GHz, Intel Core i5 2540M s 2,6 GHZ a posledním procesorem, který můžeme v řadě E6220 najít byl Intel Core i7 2620 M s frekvencí 2,7 GHz.

Zkoumaný notebook máme ve specifikaci i5 – 2540 M. Na tento procesor je umístěn grafický čip Intel HD Graphics E6220-bottom-SSD256-thumb-640x324-653000 taktovaný v rozpětí 350 až 1300 MHz. Tento hardware je tedy stále kvalitní na běžné aplikace, u náročnějších grafických programů nebo her může nastat problém ve výrazném zpomalení počítače nebo mírných zásecích systému. Operační paměť 4 GB DDR3 s frekvencí 665 MHz na běžnou kancelářskou práci také postačí. Zvýšení kapacity ale výrazně doporučujeme – buďto na 4 GB RAM s vyšší frekvencí a nebo do notebooku vložit rovnou 8 GB pamětí, které na výkonu budou opravdu znát.

Co se úložiště týče, v notebooku Dell Latitude E6220 můžeme najít 250 GB nebo 320 GB HDD nebo 128/256 SSD disk. HDD disky v tomto případě mají otáčky za minutu v hodnotě 7200, což oproti diskům s otáčkami 5400 za minutu poznáte na zápisu i čtení. V případě upgradu hardwaru ze standardní verze doporučujeme vyměnit nejen operační paměť, ale v absenci SSD disku i HDD disk za minimálně 128 GB SSD. Z celkové hodnoty 8 000 korun se sice dostanete na hodnotu notebooku přibližně 11 500 korun, notebook se pak ale vyrovná zařízením, které stojí více než 15 000 korun.

Teplota a spotřeba notebooku

Dell Latitude E6220 je rychlý a výkonný počítač, při vyšším zatížení ale dokáže pořádně zatopit. Teplota procesoru při nečinnosti se pohybuje kolem 50°, při zatížení například kódováním videa teplota stoupá až na hodnotu 85° Celsia.

E6220 výdrž na bateriiNotebook disponuje dvěma typy baterií. Může mít tří-článkovou baterii s hmotností 144 gramů nebo šesti-článkovou s hmotností 349 gramů. Šesti-článková baterie garantuje 5 až 5,5 hodiny provozu za běžného použití. Nevýhodou je, že větší baterie vyčnívá ze zadní části notebooku. Nabíjení baterie trvá z pěti procent kapacity na plnou hodnotu kolem půl hodiny, což je v dnešním světě poměrně neobvyklá záležitost.

Při silném zatížení baterie ze 100% kapacity do úplného vybití vydržela 1 hodinu a 18 minut. Při testu Reader, který simuluje procházení textového dokumentu nepřetržitě až do vyčerpání baterie, dosáhl čas s minimálním jasem 2 hodin a 25 minut.

Hodnocení

Dell_Latitude_E6220_34840729_08Notebook Latitude E6220 má všechny vlastnosti, které v práci mimo kancelář využijte. Pro použití doma je pak tento notebook naprosto ideální po menším vylepšení hardwaru. Za cenu 8 000 korun bez vylepšení nebo cenu s vylepšeními 11 500 korun získáte spolehlivý, svižně pracující notebook pro každodenní práci.

Oficiální recenze pochází z webu http://www.notebookcheck.net/Dell-Latitude-E6220-Laptop-Review.63744.0.html, za uvedené informace v rámci překladu a přepisu neručíme.

Autor článku
Tomáš Krauz
Copywriter a pomocník s obsahem na webu PočítačeProKaždého, nadšenec do motocyklů a počítačů.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio