Nové Články

Spotřeba nebo výkon? Intel se rozhodl!

Intel procesory

Máme pro vás novinku, než recenzi! Snad to ale nevadí. Novinky jsou důležité a ve světě elektroniky snad ještě důležitější. Můžeme vám nadělit test nebo porovnání jednotlivých notebooků nebo komponent, nicméně aktuálnost pak je otázkou několika dní, než někdo přijde s nějakým novým zařízením. Co se týče Intelu, vypadá to na opačný směr ve vývoji. Ne že by se vydal nazpět a začal vyrábět pomalé procesory s vysokou spotřebou… Musel se ale rozhodnout, zda-li má vyvíjet procesory, které budou výkonné nebo úsporné. Obojí dohromady prozatím skloubit nejde. Jak se ukázalo, ani vývoji rychlejších procesorů nebude jen tak.

Technologie vývoj procesoru nedovolí

Po 50 letech se stalo, že přichází první závažnější spomalení ve vývoji procesorů.Důvod spomalení je jednoduchý – musí se přejít na novou technologii, která umožní vlastnosti čipů posouvat dále. I přes to, že se firmě IBM podařilo vyrobit 7 nm tranzistory a Intelu má v plánu 5 nm tranzistory, jejich uvedení bude podstatně pomalejší, než tomu bylo doposud. Výroba je totiž složitější a dražší. A protože ve výkonu se vývoj zpomalí, konkurence je vysoká a tak je nutné přijít s něčím jiným – optimalizací spotřeby.

Nové trendy – tunelový efekt nebo spintronika

Intel už je připraven přejít na novou technologii výroby procesorů, toho se dočkáme v příštích čtyřech či pěti letech. Podle odhadů. I když tedy zatím není jisté, kdy to bude, Intel zúžil výběr na dvě technologie . tunelový efekt a spintronku. Ani v jednom případě se nejedná o skok ve vývoji a vylepšení výkonu, tyto dvě nové technologie ale docílí snížení spotřeby vzhledem k zachování výkonu. Je pravda, že dnešní procesory jsou poměrně výkonné (minimálně pro běžné použití), mají ale pořád vysokou spotřebu. Cílem je tak vyvinout procesory úsporné tak, že ve spolupráci s disky SSD vytvoří notebooky a ultrabooky s nevídanou výdrží. Jediné co víme už teď je to, že nová zařízení budou náležitě naceněna – notebook s úplněnovým procesorem tedy za sedmičku nekoupíte.

Musíme čekat

I přes to, že budeme muset na převrat ve vývoji procesorů čekat, rozhodně to není konec technologického vývoje. Můžeme si to představit spíše jako milník, kterého bylo dosaženo se současnými materiály, výrobou a architekturou. Musíme tedy počkat na něco zcela nového.

Zdroj: zive.cz

Autor článku
Tomáš Krauz
Copywriter a pomocník s obsahem na webu PočítačeProKaždého, nadšenec do motocyklů a počítačů.

Related articles

  • Intel Core i3 zvládne 4,8 GHz, i5 a i7 až 5 GHz

    Už delší dobu se mluví o tom, že by Intel mohl nabídnout procesor, který bude možné taktovat oficiálně – tedy nebude třeba obcházet nastavení frekvence procesoru všelijakými šedými a černými cestami, jako tomu bylo doposud. Jako první „mozek“ počítače s možností přetaktování byl vybrán Intel Core i3-7350K. Řada Kaby Lake se tak dočká sourozence, který s

  • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

    HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

  • Jak vybrat notebook – 4. díl – procesor

    Procesor Procesor (CPU) je základním kamenem každého počítače a je tak potřeba mu věnovat potřebnou pozornost. CPU zodpovídá za běh celého operačního systému a každé aplikace. Rychlejší procesor sice zajistí rychlejší běh programů, ale u notebooků zároveň sníží výdrž na baterii a zároveň výrazně zvýší cenu. Proto je důležité si při výběru notebooku uvědomit, k

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio