Nové Články

RAM – Operační paměť – rozdíly a parametry

Nejlepší RAM operční paměť

Ať už to byly paměti do notebooku nebo do desktopového počítače, paměti DDR se od roku 2002 velmi rychle vyvinuly. Po DDR následovaly DDR2, které se stále v počítačích nacházejí, i když už především v počítačích repasovaných. Dále jsou tu DDR3 RAM paměti, které jsou v současnosti stále používané u většiny počítačů a notebooků. Paměti DDR3 tu s námi jsou zhruba polovinu doby DDR pamětí a ještě tu s námi budou. I přes to, že narazily na svůj frekvenční a výkonnostní limit, došlo k modernizaci a vývinu spousty verzí DDR3, které se staly díky snížení napájení (DDR3L a DDR3U) úspornějšími. Výkon a stabilita sice paměti DDR3 ponechává již trochu v pozadí, výrobci ale díky nižší ceně tyto paměti budou používat ještě nějako dobu. Na rozdíly ve značení se můžete podívat na webu PC TIP.

Řadu DDR uzavírá typ paměti DDR4, který je rychlejší a úspornější. Dnes najdeme těchto typů operační paměti značné množství, horší je to se základními deskami, respektive jejich čipsety. Momentálně je k dostání pouze základní deska Intel X99, která s osazenými RAM paměťmi přesahuje cenu 9 000 korun. Samotné DDR4 nejsou ale o moc dražší, než jejich předchůdce DDR3.

DDR4Většinu kupujících tedy přechod na výkonnější verzi pamětí odradí, protože vyjde upgrade příliš draho. Pro majitele notebooku a počítačů se staršími DDR2 paměťmi také přichází problém, jelikož upgrade dvou SO-DIMM slotů za pomoci 2 GB paměťových modulů nemá smysl a 4 GB moduly jsou k hodnotě staršího zařízení příliš drahé.

Kolik paměti koupit?

Několik let je standard operační paměti stanoven jak u notebooku, tak u stolního počítače, na 4 GB RAM. Tato kapacita v drtivé většině případů na běžnou činnost postačí a s malým počtem spuštěných aplikací nebude mít počítač problém. Obecně je ale doporučováno kupovat zařízení s kapacitou 6 nebo 8 GB RAM nebo vyšší. Více paměti pak budou potřebovat programátoři nebo hráči náročných her. Pro němůže být i 16 GB stále málo (pohybujeme se v rozmezí 2500 – 3200 korun). Takovouto kapacitu však jako jeden paměťový modul nekoupíte, půjde tak o kombinaci dvou nebo více modulů.

Samostatný modul nebo kit?

Paměťové kity mohou mít i více než 4 paměťové moduly. Extrémní pamětí je pak například 128 GB RAM, který má 8 šestnáctigigabajtových modulů a stojí 57 000 korun.

Ideální je rozšiřovat paměť pomocí 8 GB modulu, kdy je cena nejrozumnější a často jeden modul dostačuje.

Jakou RAM paměť do nového PC?

Do nového počítače je volba jednoduchá. Volte paměťový kit, u kterého budete mít jistotu, že pojede na své nominální frekvenci a časování. Pořádně si rozmyslete upgrade operační paměti – ne každá deska si umí poradit s nově osazenými moduly. U novějších čipových sad by to problém být neměl, u starších modelů je dobré si nechat poradit.

U notebooků bohužel více než dva sloty většinou nemáte, rozšíření je tak o něco dražší. Záleží samozřejmě na zvolené kapacitě paměti.

Jakou frekvenci paměti zvolit?

Na výkon paměti má největší vliv jejich frekvence a časování. U frekvence je to snadné – čím vyšší, tím bývá pamět výkonnější. Více záleží na samotném časování. Za výkonné paměti DDR3 se dají považovat paměti s časováním označeným 9-9-9-24 a nižší. Výrobci často udávají pouze první hodnotu (CL), s tímto se setkáte především u ekonomicky přijatelnějších variant pamětí.

DDR4 - 9-9-9-24

Pro příklad – paměť DDR 3 1833 MHz s CL 11 je stejně výkonná, jako DDR3 1600 MHz a CL 9. Připlácet si tak za vyšší frekvenci se ne vždy vyplatí. Spousta uživatelů, kteří si koupí výkonné paměti s vysokou frekvencí i agresivním časováním, často zapomenou přenastavit XMP profil v BIOSu. Paměti poté jednou na základní hodnotě s nulovým přínosem na jejich výkon.

Zdroj: Computer 09/15. Za žádné údaje nezodpovídáme.

Related articles

  • Jak vyčistit paměť RAM počítače

    Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

  • Zrychlení počítače

    Pomalý počítač není nic příjemného a pokud na něm potřebujete pracovat, je to ještě horší. Pokud vlastníte počítač či notebook, který sice něco pamatuje, ale komponenty nejsou úplně k zahození, existuje možnost zrychlení. Pokud ale máte ve svém počítači starou základovou desku s pomalým procesorem nebo nemáte možnost rozšíření operační paměti, raději pořiďte nový, případně

  • Jak vybrat notebook – 3. díl – technické parametry

    Technické parametry V předchozích dvou dílech jsme si řekli něco o základních charakteristikách notebooků a mezi jakými notebooky je možné vybírat. V našem seriálu o výběru notebooku se postupně dostáváme od obecných informací k určitým informacím, které by měli každému uživateli stačit k výběru toho správného notebooku pro svou práci či zábavu. Nyní se dostáváme

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio