Nové Články

Programy na psaní textů v PC – placené i zdarma

NotePad

Hledáte ten nejlepší program psaní textů ve vašem počítači? Spousta uživatelů považuje za samozřejmost používání programů MS Office nebo OpenOffice.org a psaní textů si bez nich v podstatě neumí představit. Ale existují i další programy na psaní textu v pc, které můžete využít. V tomto článku jsme pro vás vypsali několik z nich.

Poznámkový blok

Tento jednoduchý textový editor je obsažený v Microsoft Windows a ke své činnosti využívá třídu EDIT zabudovanou v operačním systému. Jde o jeden z nejběžnějších čistě textových editorů, který neobsahuje žádné formátovací znaky ani styly. Poznámkový blok může editovat jakýkoliv soubor. Bohužel nedokáže správně interpretovat soubory formátu Unix. Novější verze systému Windows obsahují inovovanou verzi Poznámkového bloku s funkcí nahrazování a standardními klávesovými zkratkami.

Microsoft Word

Textový procesor od firmy Microsoft, který je součástí kancelářského balíku Microsoft Office. První textový editor, který byl schopný zobrazit na obrazovce kurzívu a tučné písmo. Microsoft Word aktuálně dominuje dnešnímu trhu a formát souborů s příponou .doc (.docx) se stal v podstatě standardem. Dnešní verze Microsoft Office umí už mnohem více než jen zpracovávat text, lze do dokumentů vkládat obrázky, tabulky, grafy a pomocí panelu nástrojů Kreslení lze vytvářet jednoduché grafické útvary.

LibreOffice Writer

Opensourcový, multiplatformní a mnohojazyčný textový procesor z balíku LibreOffice. Vznikl jako fork OpenOffice.org Writeru, když se projekt LibreOffice odtrhl od původního projektu OpenOffice.org.

WordPad

Jedná se o jednoduchý textový procesor využívající WYSIWYG. Tento procesor by se dal označit jako přechodník mezi poznámkovým blokem a Microsoft Word. Editor obsahuje různé úpravy textu jako velikost písma, barvu, kurzívu, podtržení, apod. Dále obsahuje možnosti odrážkování, posuvný panel a je zde již nabídka záložek soubor, úpravy, zobrazit, vložit formát, apod. Avšak tyto záložky jsou oproti Microsoft Word značně ořezané.

PSPad

Jedná se o celosvětově rozšířený freewarový program pro psaní textu a editor zdrojových kódů pro platformu Microsoft Windows. Program vyvíjí český programátor Jan Fiala. PSPad je univerzální editor pro editaci prostých textů a zdrojových kódů mnoha programovacích, skriptovacích i značkovacích jazyků. Umožňuje správu projektů, manipulaci s více soubory, průzkumník kódů a zvýrazňování syntaxe vytvořené pomocí komponenty SynEdit. Obsahuje také značné množství interních nástrojů, jako jsou například FTP klient, HEX Editor, Lorem ipsum generátor, průzkumník kódu a další.

OpenOffice.org Writer

OpenOffice.org writer je program na psaní textů zdarma z kancelářského balíku Apache OpenOffice (dříve OpenOffice.org). Editor je komukoliv dostupný zdarma, schopný provozu pod operačními systémy Microsoft Windows, macOS, Linux, Solaris a FreeBSD. Jedná se o produkt konkurenční k Microsoft Word, který obsahuje obdobnou funkcionalitu. Všechny jeho součásti jsou přeloženy do více než 110 jazyků vč. češtiny. Výchozím formátem pro ukládání dokumentů je OpenDocument, ale program zvládá i práci s .doc dokumenty Microsoft Word.

LyX

Multiplatformní textový procesor postavený na typografickém systému LaTeX. LyX pracuje s přístupem WYSIWYM – uživatel během práce tedy nevidí, jak přesně bude vypadat výsledný tiskový výstup, ale vidí logické strukturování dokumentu.

GNU Emacs

Textový editor jeho počátky sahají až do 70. let 20. století. Jde o jeden z nejoblíbenějších textových editorů na platformě GNU/Linux. Existují ovšem i verze pro mnoho dalších platforem – Microsoft Windows, MS-DOS, Mac OS X, atd. Součástí posledních verzí je i grafické prostředí, což usnadňuje práci s editorem hlavně jeho začínajícím uživatelům. Emacs je oblíbený především pro svou přizpůsobitelnost a rozšiřitelnost.

HERI editor

Jedná se o plnohodnotný textový editor z české dílničky, který může úspěšně konkurovat placeným variantám. Tento editor svým uživatelům nabízí dokonale české prostředí, snadné ovládání i celou řadu užitečných funkcí. Podporuje všechny základní funkce formátování textu, odrážky i pokročilou práci s tabulkami. HERI dále zvládá uložit dokument i do formátů PDF či HTML. Ovšem jeho hlavní výhodou je jeho cena. Program je úplně zdarma.

AbiWord

Open sourcový textový procesor, který je již nějakou dobu velmi oblíben po celém světě. Program podporuje široké množství operačních systémů – Linux, Windows, FreeBSD, Solaris i MacOS X. Dalším rozšiřujícím prvkem je podpora mnoha jazykových lokalizací, včetně češtiny. Jeho velkou výhodou je malá velikost i náročnost na výkon počítače. Do programu lze přidávat velké množství nejrůznějších pluginů, které rozšiřují jeho dovednosti. AbiWord si bez problémů poradí s dokumenty MS Office, OpenOffice.org, WordPerfect i HTML stránkami.

TED Notepad

Freewarový textový editor určený pro platformu Windows. Zároveň je použitelný také jako rychlý editor zdrojových kódů. Program vznikl na půdě Matematicko-fyzikální Fakulty Univerzity Karlovy v Praze. TED Notepad je navržen pro snadnou i pokročilou editaci textů a pro vyhledávání v nich. Funguje podobně jako Poznámkový blok a zachovává jeho rychlost i vzhled.

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio