Nové Články

Program na rozpoznávání hudby online

Zalíbila se vám nějaká skladba, ale absolutně netušíte, oč se jedná? V rádiu nebo televizi jste zaslechli neznámou písničku, která se vám doslova vryla pod kůži a vy ji chcete mít ve svém playlistu? Vyzkoušejte některé z programů na rozpoznávání hudby a dozvíte se to. Tyto aplikace vám vyhledají neznámý song a určí jeho název i interpreta.


SoundHound, dříve Midomi

SoundHound, dříve Midomi, je oblíbená aplikace pro rozpozávání hudby online. Zcela zdarma ji můžete použít skrze běžnou webovou stránku, na které se zobrazí flashová aplikace pro nahrávání zvuku z mikrofonu.

Kromě hrající hudby dokáže rozpoznat i váš? zpěv nebo broukání. Mimo zvuku dokáže pracovat i s textem, stačí napsat nebo říct název písně, kapely nebo úryvky slov písně a aplikace vám najde relevantní výsledky. U každé skladby máte možnost si poslechnout krátkou ukázku písně, a tak se ujistit, že se jedná opravdu o ten song, který jste hledali.

Aplikace je graficky nádherně zpracovaná. Ovládání je velice intuitivní. Ve většině případů si vystačíte s jedním velkým tlačítkem pro vyhledávání a díky automatickému rozpoznvání dokonce i bez něj. K dispozici je placená verze i verze zdarma, která měla původně omezený počet vyhledávání za měsíc. Nyní je i v bezplatné verzi vyhledávání neomezené. V aplikaci je permanentní reklamní banner a ne všechny funkce jsou dostupné.


Shazam

Druhou aplikací pro rozpoznávání hudby je Shazam. Ta si získala oblibu uživatelů především svým jednoduchým zpracováním a cenou.

Aplikace je k dispozici jako placená verze bez reklam a bezplatná s reklamami. Jedním velkým tlačítkem spustíte rozpoznávání či vyhledávání, a stejně jako v předchozím případě, lze spustit automaticky. Rozpoznávání skladeb trvá pouze několik sekund.

Ve složce Můj Shazam naleznete veškeré skladby, které se aplikaci povedlo rozpoznat. Odsud si můžete poslechnout také krátkou ukázku skladby, přesunout se do iTunes pro její nákup, sdílet písničku na Facebooku a Twitteru nebo skladbu ze seznamu vymazat. Shazam je plně kompatibilní s přehrávači Rdio, Spotify i Deezer.

Shazam má také dvě zajímavé funkce. První z nich vám umožní prohlížet rozpoznané skladby, které objevili vaši přátelé na Facebooku. Ke zpřístupnění této funkce je ale potřeba aplikaci propojit s danou sítí. Druhá funkce Discover slouží k objevování nových skladeb a interpretů. Obsahuje žebříčky skladeb z americké a evropské hitparády a také možnost vyhledávání.

V případě dočasného režimu offline disponuje aplikace schopností zapamatovat si nahrávaný záznam, který následně rozpozá po připojení k internetu.


MusicID

Nejmladší z víše zmíněných aplikací. Uživatele zaujme především krásným grafickým zpracováním a svou nízkou cenou. V době, kdy se aplikace objevila, měla výrazně větší databázi než její konkurence, díky čemuž se stala hitem v americkém App Store.

Na rozdíl od konkurentů nenabízí aplikace automatické spuštění rozpoznávání. Rozpoznané skladby jsou poté ukládány v záložce My Songs. MusicID umí pracovat s přehrávanými skladbami v aplikaci Hudba. Jestliže neznáte jejich název nebo interpreta, MusicID je dokáž rozeznat.

Ovládání je velice intuitivní. Malým mínuse je absence některých důležitých funkcí, jako je identifikace po spuštění aplikace nebo přehrávání ukázek rozpoznaných skladeb pro jejich zpětnou kontrolu.

Aplikace také nabízí možnost zakoupení písně na iTunes, shlédnutí videoklipu na YouTube, přečtení krátké biografie interpreta v angličtině, lokaci, kde jste píseň vyhledávali, text písně a také zobrazení podobných písní. Poslední možnost je skvělá pro objevování nových skladeb. Pokud vás zajímá, co se líbí ostatním, můžete se podívat do zíložky Popular. Chcete-li vyhledat píseň podle interpreta nebo úryvku skladby, poslouží záložka Search.


Musipedia a TrackID

Z dalších konkurenčních rozpoznávacích programů můžeme zmínit ještě Musipedii a nebo TrackID od Sony.

Musipedia je program orientující se především na instrumentální muziku. Tato aplikace dovede identifikovat skladbu pouze ze vzorku not. Vyhledání v Musipedii obvykle trvá i několik minut a zaznamenávaný úryvek často nenachází spojení v poměrně úzké databázi.

Jedním z dalších programů je TrackID od Sony, který kromě vyhledání a rozpoznání hudby, nabízí možnost okamžitého sdílení názvu skladby, který se vám líbí, na sociální síti Facebook. Dále se se můžete podělit o hudbu k poslechu s přáteli a také máte přístup k životopisům umělců a hudebním videím na YouTube.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio