Nové Články

Porovnání grafických karet

Grafické karty - nVidia Quadro 4000

Grafický procesor, v anglické zkratce GPU, je speciální procesor umístěný na základní desce nebo na samostatné grafické kartě uvnitř počítače, který zajišťuje veškeré grafické výpočty nutné pro vykreslování dat.

Moderní výkonné karty jsou poměrně drahá záležitost. Doopravdy výkonnou grafickou kartu za 5 000 korun neseženete. Nemusíte se děsit, pro běžné užití takovou kartu ani nepotřebujete. V článku se budeme věnovat grafickým modulům s cenou od 1 000 korundo ceny cca 6 500 korun. Nová karta nVidia Quadro 4000 se před pár lety prodávala za téměř 80 000 korun, nyní jí koupíte pouze ve specializovaných obchodech za zlomek ceny. Nicméně výkon jí nechybí a cena je za tu kvalitu opravdu vynikající.

Nejprve se věnujme o něco starším grafickým kartám. Na popsání výkonu budou nejlepší grafy. Zde vidíme skóré jednotlivých karet, které se vyráběly v roce 2011. Karty, co byly drahé, jsou dnes za velmi dostupné ceny a výkonostně dostačují moderním grafickým procesorům střední a nižší střední kategorie.

GPU test 2006

O trochu novější je pak například grafická karta Quadro 4000. Dříve byla neskutečně drahá, dnes se dá stále výkonná karta koupit za dvanáctinu původní ceny.

Výrobcem již zmíněné Quadro 4000 je všem známá nVidia. Tato grafická karta je založena na technologii Fermi, umožňuje až pětinásobně rychlejší výstup na grafické úrovni a 8x rychlejší výstum na simulační úrovni. V porovnání s GPU stejného stáří je to skoro zázrak.

HP nVidia Quadro 4000 je vybavena celkem 2 GB pamětí GDDR5 s širokou 256bitovou sběrnicí. Jedná se o výkonnou grafickou kartu, která je určena především pro práci v náročnějších grafických programech potřebujících vysoké rozlišení (například CAD aplikace). Karta je díky stabilnímu výkonu certifikována mj. pro Autodesk Architectual Decktop, AutoCAD, Inventor a dalším.

Máme tu bodové porovnání s nejbližšími konkurenty. V dnešní době za cenu této karty dostaneme modernější sestřičky, nicméně tato karta se nenechá zahanbit ani kartami podstatně výkonnějšími kartami.

Porovnání grafických karet - výkon

Dostáváme se k moderním grafickým kartám. V dnešní době téměř v každém notebooku nad 12 000 korun najdete grafickou kartu s 2 GB paměti. Nicméně ne všechny karty jsou stejné. Lepší je se u každého modelu zeptat prodejce, jaká karta v notebooku je. Většinou je to ovšem odvozené podle ceny, u notebooku za 12 tisíc nelze čekat nic zázračného.

Porovnání grafických karet - cena

Grafické karty té nejvyšší kategorie jsou podle grafu v cenové hladině od 13 000 do ceny téměř  65 tisíc korun. Tento článek by neměl představit jednotlivé karty, nicméně udělat obrázek o tom, kolik si na pořádnou grafickou kartu připravit peněz.

Pro běžného uživatele postačí pravděpodobně fakt, že čím draší počítač bude, tím bude kvalitnější i grafický procesor. Ne vždy to ale platí. V tomto ohledu se vyplatí kupovat starší, třeba i repasované počítače, kde dostanete vysoký výkon za podstatně nižší cenu.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

  • Extrémní grafika NVS 810 za přijatelnou cenu

    Pokud si říkáte, co je to přijatelná cena, můžeme vás ujistit, že to je pořád dost. V porovnání s různými konkurenty je to ale cena vesměs průměrná. Nvidia NVS 810, to je tak grafická karta, o které bude řeč. Pokud potřebujete zobrazit obsah na více monitorů nebo dataprojektorů, je to ideální volba pro použití ve

  • Jak vybrat notebook – 3. díl – technické parametry

    Technické parametry V předchozích dvou dílech jsme si řekli něco o základních charakteristikách notebooků a mezi jakými notebooky je možné vybírat. V našem seriálu o výběru notebooku se postupně dostáváme od obecných informací k určitým informacím, které by měli každému uživateli stačit k výběru toho správného notebooku pro svou práci či zábavu. Nyní se dostáváme

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio