
Klasické plotnové disky jsou v poslední době často nahrazovány rychlými SSD disky. Existuje však velké množství uživatelů, kteří preferují velkou kapacitu před rychlostí. Tato preference nevychází ovšem z toho, že by nechtěli mít rychlý disk, ale především z toho, že cena rychlého SSD disku s kapacitou větší než 256GB je poměrně vysoká. SSD disky s kapacitou nad 512GB jsou vesměs k nedostání. I přes to, že Samsung pracuje na 4 TB SSD disku, ještě to chvilku potrvá a věřte, že za dva tisíce tento disk nebude.
Chci velkou paměť, ale ultrabook.
Protože klasický HDD 9,5mm disk bylo do tenkých notebooků problém uložit, musel někdo přijít s řešením. Jedinou možností, kterou jsme do teď měli, bylo zakoupení klasického notebooku s HDD nebo ultrabooku s SSD diskem menší kapacity. Výrobce Seagate nyní přišel ale s diskem v kapacitě 2TB. Disk HDD s 2 TB pamětí není dnes již nic neobvyklého, i v noteboocích se v takto vysokých kapacitách vyskytoval. Novinka od Seagate má ale tloušťku jen 7mm! Disk je vytvořen ze dvou SMR ploten s rychlostí otáčení 5 400 ot/min.
Nebude disk ale pomalý?
SMR technologie umožňuje větší hustotu zápisu. Při každém zápisu je přepsána i předchozí informace, která musí být znovu uložena. Tento proces disk o něco málo zpomaluje, proto je zde přítomna vyrovnávací paměť 128MB. Disk disponuje rychlostí kolem 100 MB/s na zápisu, o třetinu nižší je pak zápis. Oproti běžnému HDD disku je tato hodnota řekněme srovnatelná.
Kolik bude disk stát?
2 TB disk bez šifrování vyjde přibližně na 3 000 korun, což není úplně nejhorší. Za ekvivalent SSD bychom dali 15 – 20 000 korun.
Má smysl investovat do disku?
Pokud nechcete notebook, ale ultrabook, bude to dobrá volba v poměru ceny, kapacity a rychlosti. Stále bychom raději volili klidně 256GB disk na systém a nejdůležitější programy. Externí disk pak používat třeba na doma.