Nové Články

Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

Apple iMac

Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu podpora interního software operačním systémem Mac OS.

mac-os-sierra

Potřeba IT podpory

Společost IBM je oficiálně největším odběratelem výrobků Apple – má už přes 100 000 Maců a jejich počet plánuje zdvojnásobit. Bude ho mít přes polovinu zaměstnanců. Z této hodnoty lze už poměrně přesně určit, jestli se vyplatí Apple nebo zařízení s Windows. ID podpory se údajně ve společnosti IBM dožadovalo necelých 5% uživatelů Macu, přičemž počítačů a notebooků se Windows bylo procent 40.

8 – 15 000 korun je pak částka, kterou Macy za 4 roky provozu ušetří. Pokud bychom brali v potaz i softwarem který musí mít firma bezpodmínečně originální, Macy jsou nakonec až třikrát levnější. Může za to mnoho dostupných aplikací zdarma v App Store a spousta integrovaných nástrojů, které ve Windows nenajdete.

macbook-12

Opovrhovaný Apple

Ten, kdo Apple nemá, na něj jen nadává. Konektivita, cena, dostupnost aplikací… Když jste zvyklí pracovat desítky let s Windows, přechod je složitější. To jistě. Ze 100 000 uživatelů Maců v IBM by ale téměř 75% zaměstnanců sáhlo po Macu znovu. A to o něčem vypovídá.

Vesměs jediná aplikace, která vám bude možná chybět je kancelářský balík Office. Ten lze samozřejmě nahradit online dokumenty Google nebo integrovaným nástrojem Pages. Pokud ani to nestačí, lze ho dokoupit za nějaké tři tisíce. Což je mimochodem stejná cena, jako na Windows. Pak vás nebude omezovat nic, aktualizace budou pouze občasné a bez komplikací.

Levná zařízení Mac

Samozřejmě si uvědomujeme, že ne každý má minimálně 25 tisíc na notebook s průměrným výkonem. Operační systém Mac Os je tak dobře optimalizován, že silného hardwaru není pro většinu činností třeba. Výkonnější zařízení od Applu pak vyjdou od 40 do 100 000 korun, přičemž ty nejdražší modely můžete využívat pro střih 4K videa a několikanásobně rychlejším renderováním, než je délka videa.

apple-macbook-pro-2016-s-touchbar

Pro pořízení levnějších modelů notebooku/ultrabooku nebo Macu samotných je mnoho specializovaných prodejen. Mezi ty patří například Macbookárna nebo mac-bazar.cz Některá ze zařízení najdete i na importpc.cz – u prodejce repasovaných počítačů a notebooků.

Samotný Mac i Macbook vydží klidně 8 let, zatímco notebook s Windows je za nějaké dva, tři roky odepsaný. Záleží samozřejmě na využití a přístupu. Pokud pracujete na počítači každý den 8 i více hodin, je pro vás Apple vhodnější volbou. Ovšem dražší.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Apple iPhone 7/7 Plus

  Podzim 2016 a je tady další model jednoho z nejúspěšnějších telefonů světa. Tentokrát se iPhone označuje 7 a 7 Plus, nabízí několik vylepšení a také několik kontroverzních změn. Vývojový posun se oproti modelu 6s pozná, výměna za sedmičku se vyplatí uživatelům iPhone 6 a starších modelů. Příští rok bude totiž iPhonovské jubileum a tak lze

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio