Nové Články

Jak zrychlit počítač?

Jak zrychlit počítač?

Počítač nebo notebook má dnes skoro každý. O každý počítač je nutné, aby se člověk staral a průběžně své zařízení čistil. Čištění si každý může přebrat trochu jinak. Někdo vezme navlhčený kapesník a začne čistit, někdo si spíše pohraje s nastavením systému. V našem případě se jedná hlavně o druhou variantu, kdy se soustředíme na správná nastavení a činnosti, které zrychlí počítač.

Čištění počítače a notebooku může zařízení nejen zrychlit, ale hardware přestane být tak zatížený, takže bude méně hřát a celý přístroj bude tišší. Jak ale správně nastavit počítač?

Pro začátek nám bude stačit těchto pár bodů, rozdíl zajisté poznáte.

1) Pokud počítač využíváte již delší dobu, jistě obsahuje velké množství programů. V tomto případě se nabízí řešení, kdy odinstalujeme programy, které jste již delší dobu nevyužili. Toto nastavení naleznete při hledání dotazu „Přidat nebo odebrat programy.“ V tomto nastavení je to pak jednoduché. Kliknete na program, který chcete odinstalovat a stačí jen čekat, než se veškeré úkony provedou samy.

2) Další možnost, kterou pro zrychlení svého počítače máte, je pozastavení programů, které se mají při spuštění aktivovat. Tyto volby naleznete pod dotazem „msconfig“ nebo přímo ve správci úloh, kde je záložka „Po spuštění.“ V této sekci zvolíte program, který nepotřebujete, aby byl zapnutý okamžitě po spuštění počítače. Pro příklad zde uvedeme automatické spouštění aplikací Spotify, iTunes nebo Skype či staršího ICQ. Tyto a další aplikace jsou aplikacemi, které nevyužijete po každém spuštění. Pokud se chcete podívat do internetového bankovnictví nebo třeba na jízdní řády, stačí prohlížeč bez spousty aplikací se obejdete. Některé aplikace si samy přidělují, zda-li se mají spustit po spuštění počítače, či nikoli. Za nějakou dobu používání zařízení zjistíte, že máte nastavené desítky aplikací, které se zapínají automaticky po spuštění počítače a to naprosto zbytečně.

3) K menšímu zrychlení napomáhá také uvolnění disku. V tomto případě si zvolíte v sekci „Tento počítač“ svůj disk, kliknete na něj pravým tlačítkem a a přejdete na vlastnosti. Ve vlastnostech disku se skrývá tlačítko „Vyčištění disku,“ na které klikněte. Počítač načte všechna data, která lze odstranit – vyberte všechny možnosti a stiskněte OK.

4) Ještě zůstaneme u  čištění disku. Tato možnost je realizovatelná pouze pro majitele počítače či notebooku s klasickým HDD diskem. U disku SSD by se mohlo stát, že se velmi výrazně a nenávratně zpomalí nebo se úplně zničí. Do vyhledávání zadejte „defragmentace“ a zvolte pravděpodobně jedinou možnost, která z vyhledávání vyplyne. Vyberte si disk a zvolte možnost „Optimalizovat.“ Co to je defragmentace? Pokud smažete jeden nebo několik souborů, místo na disku se ne vždy uvolní ve velikosti smazaných souborů a zůstane na disku malé místo, které na disku kapacitu zabírá, ale je k ničemu. Defragmentace tedy tyto mezery zanalyzuje a pokusí se je odstranit. Často se uvolní až několik GB dat.

5) V případě, že je v počítači „chaos,“ nabízí se zde možnost obnovení celého systému. Tuto volbu bychom doporučovali pouze v případě, že na svém počítači máte sice hodně dat, ale mezi daty nejsou žádná, které potřebujete. Data lze samozřejmě nahrát na nějaký externí zdroj, ze kterého se po obnovení počítače data stáhnout zpět do zařízení. Obnovení systému najdete pod dotazem „Možnosti obnovení,“ a volbou „Obnovení továrního nastavení.“ Tímto krokem smažete veškeré programy a data, která v počítači máte. V mnohých případech je to ale jednodušší, než postupně odinstalovávat programy. Navíc je to účinnější možnost, protože se zbavíte nejen přebytečných programů, ale všeho, čeho byste se zbavovali podle bodu 1, 2, 3 i 4.

Existuje řada programů, za jejichž pomoci můžete prověřit systém vašeho počítače. Mezi ty nejlepší programy patří Comodo System Cleaner, CCleaner, nebo třeba AVG TuneUP.

Zrychlit počítač není rozhodně jednoduchá záležitost, za pomoci prvních čtyř nebo provedením pátého kroku svůj počítač či notebook zrychlíte. Posouzení pomalosti počítače je samozřejmě subjektivní. Počítač, který máte optimálně nastavený a přijde Vám pořád pomalý, může být záležitost celého počítače. V tomto případě se nabízí koupě nového nebo repasovaného počítače či notebooku.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio