Nové Články

Jak zrychlit internet v počítači?

Pomalý internet způsobuje výpadky a zasekávání videa, pomalé načítání stránek a zvyšuje váš krevní tlak. Pomalému internetu odolávají totiž pouze starší lidé, kdy je rychlost úměrná rychlosti ovládání. Pro běžného uživatele je ale pomalé připojení špatné.

Zkuste jiný prohlížeč

Vinu pomalého načítání začněte hledat v pomalém prohlížeči. Pravděpodobně to nebude největší viník zpomalení, ale svou zásluhu na tom má. Pokud stále používáte Intexnet Explorer, je téměř jisté, že výměna prohlížeče pomůže. Explorer totiž stahuje data z více zdrojů a načítání je po zadání jakéhokoli požadavku pomalejší.

  • Pravděpodobně nejrychlejším prohlížečem je Google Chrome. Je poměrně náročný na operační pamět počítače (RAM), ale jeho rychlost je až podivuhodná.
  • Mezi další prohlížeče s optimalizovanou rychlostí a náročností na hardware počítače patří Mozzila Firefox a Opera. V Opeře si můžete na úvodní stránce vytvořit mnoho složek se záložkami nejvanvštěvovanějších stránek. U Chromu sice záložky máte také, ale dělají se automaticky – navíc je jich „pouze“ osm.
  • Na zařízeních Apple – iMac, Macbook – máte již ve standardu pravděpodobně nejrychlejší prohlížeč Safari (optimalizovaný ale pouze pro OS od Apple). Na těchto zařízeních můžete však bez problémů využívat třeba již zmíněný Chrome.

Optimalizujte prohlížeč

Pokud prohlížeč používáte již delší dobu, bude pravděpodobně plný různých rozšíření. Tato rozšíření také nejsou největším žroutem rychlosti – když tyto drobné zpomalení sečtete, může to být poměrně velká brzda. V Google Chrome najdete přehled rozšíření v Nastavení – Nástroje – Doplňky. Tam odinstalujte všechna nepotřebná rozšíření. Pokud jste rozšíření nepoužili měsíc nebo dva, nepotřebujete ho.

Google Chrome

V Mozille je cesta k odinstalaci doplňků rychlejší – Nástroje – Doplňky. U Exploreru to je pak Nástroje – Správa doplňků. Explorer je nutné po odinstalaci neptořebných doplňků vypnout a zapnout. To je známka toho, že je to prohlížeč zastaralý.

Dalšímu zrychlení může pomoci pozavírání nepotřebných záložek. U mnoha uživatelů vídáme totiž mnoho otevřených záložek se stránkami, které jsou poměrně náročné na stahování dat. Pokud tedy zadáte novou adresu do vyhledávače, musí zde probíhat větší datový tok. Mezi hlavní příklady patří stránky jako Facebook nebo Twitter, případně pak Youtube a servery s online hrami.

Umístění modemu

Od prohlížeče plynule přecházíme na modem/router. Ten může být umístěn daleko od počítače, síla signálu je pak nízká a načítání stránek trvá déle. Nejjednodušší variantou je přemístění routeru blíže k počítači, aby nebyl přes několik zdí nebo stropů daleko. V případě, že nemáte možnost protahovat kabel tak daleko, můžete využít takzvaný extender, který rozšíří signál z routeru či modemu dále. Měli byste vědět, že extender signál nezesiluje, pouze předává. Pokud jej tedy umístíte daleko od routeru a blízko k počítači, fungovat příliš nebude. Ideální je umístění někde, kde je ještě signál z modeu silný – tzn. například v polovině cesty k počítači. Umístění routeru by mělo být volné – bez zdí kolem a co nejblíže k počítači.

Můžete také použít ethernetový kabel – tzn. kabel od routeru přímo do vašeho počítače. U notebooků bez zdířky pro tento kabel a u mobilních zařízení ale s tímto řešením nepochodíte.

Nový modem

Pokud vlastníte modem již několik let, může být již zastaralý a modernímu připojení jednoduše nestačí. Nejhorší je pak to, když si platíte balíček poměrně rychlého internetu za nemalé peníte a brzdí vám ho jediné zařízení, které ho vlastně doopravdy brzdit může.Zastaralý modem S výběrem modemu vám pomůžou v každém elektru nebo přes poradnu na e-shopu. Nevolte ten nejlevnější, nejdražší kousky ale nemusejí znamenat neskutečnou rychlost. Ideální volbou je zlatá střední cesta, pro domácnost o několika počítačích a mobilních telefonech vystačí router v cenové hladině 1 000 – 1 500 korun. Pozor si dejte především na možnost připojení – některé routery se připojují přes RJ45 konektor, některé přes telefonní linku RJ11.

Lepší balíček internetu

Příčinou pomalého připojení nemusí být samozřejmě pouze vaše domácnost a vybavení, ale také poskytovatel. Záleží na balíčku internetu, který si platíte. O rychlosti internetu se informujte právě u poskytovatele. Běžná cena internetu s normální rychlostí se pohybuje mezi 250 – 700 korunami měsíčně. Pokud platíte kolem 500 korun a internet je pomalý kvůli poskytovateli, vyjednejte si levnější a rychlejší tarif nebo si najděte někoho jiného.

Rychlost internetu si můžete změřit pomocí mnoha online nástrojů. Pro příklad zde uvádíme DSL, kde vám nabídne i nabídku lepších tarifů od jiných poskytovatelů. Rychlost stahování je vždy důležitější, nežli rychlost nahrávání. Pro běžné uživatele.. Nejčastějšími balíčky jsou balíčky 20/2, případně 40/4 Mb s cenou kolem pětistovky. Následující balíček bezdrátového připojení 30/30 Mbit vychází na nějaké dva a půl až tři tisíce korun měsíčně. Pro opravdové fajnšmekry je v nabídce také například internet bez drátů 200/200 Mbit. Od toho 20/2 Mbit se liší – jak jistě vidíte – desetinásobkem downloadu a stonásobkem uploadu. Rychlost ale není jediná, čím se tento typ internetu liší. Cena je dalším parametrem – oproti pětistovce měsíčně tento superrychlý internet vychází měsíčně na deset tisíc.

Rychlost internetu

Výměna počítače

Pokud nepomohou všechny výše uvedené věci, může být zpomalení internetu způsobeno špatnou karmou nebo slabým počítačem. Kdo nevěří na karmu, ať si pořídí jiné zařízení. Nebojte se využít repasovaných notebooků nebo stolních počítačů. Jsou levnější a výkon poskytnou často vyšší, než zařízení nová. Počítač s Windows vypínejte – pokud poběží několik dní v kuse, hltí se operační paměť a zařízení je tak pomalé. Může to mít také vliv právě na rychlost internetu, respektive aktualizaci prohlížeče v návaznosti na nově načítané stránky.

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio