Nové Články

Jak vyčistit paměť RAM počítače

Využití RAM na MacBook Pro

Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne, dost možná právě kvůli přetížení operační paměti mnoha zbytečnými procesy.

Vypnutí nebo omezení zbytečných procesů

Postup pro zrychlení počítače po softwarové stránce najdete v našem příspěvku o zrychlení počítače, který jsme psali dříve. Nejčastějším problémem vytížení operační paměti mohou být procesy po spuštění – tedy procesy, které nevyužijete nikdy nebo málokdy. Mezi ty mohou patřit i některé programy – ne vždy využijete například programy (Spotify, Google Music apod.) nebo programy na přípravu fotek (Photoshop…) Mnoho programů tak běží úplně zbytečně. Pokud takové programy budete chtít otevřít, bude to sice trvat o trochu déle, pořád ale o to rychleji naběhne a vlastně celá rychlost zařízení se zvýší. Stačí omezit provoz pouze nutných procesů.

Procesy prohlížeče

Prohlížeč se zdá nevyinným, ale je to jeden z největších „žroutů“ operační paměti. A to především, když se budeme bavit o Chrome. Zde si vezme největší podíl paměti otevřené okno, RAM ale využije každá otevřená záložka. Pokud rádi pracujete s více plochami nebo máte v jednom okně otevřených 10, 15, 20 záložek, jste najednou o 2GB RAM chudší. Pokud odečtete další min. 2 GB RAM pro běh operačního systému (Windows), 4 GB operační paměti jsou je najednou pryč.

Řešení je několik, ale všechna jsou jednoduchá. Můžete si pořídit nový nebo repasovaný notebook/počítač. Do svého stávajícího zařízení můžete také přikoupit další modul operační paměti (pokud to zařízení podporuje). Nejjednodušší bude ale omezení práce na několik záložek nebo častější zavírání záložek. Když omezíte procesy v prohlížeči, zařízení nemálo ulevíte.

Kromě otevřených záložek může mít vliv na vytížení RAM také mnoho doplňků v prohlížeči, které zatěžují hlavní proces okna. Doplňky můžete deaktivovat nebo smazat, pokud je nevyužijete. Na rychlost počítače pak mají vliv nejen doplňky s ohledem na potřebu operační paměti, ale také v případě, když se čeká na jejich odezvu. Nejlepším příkladem je doplněk pro blokování reklam, který v mnoha případech udělá více škody, než užitku.

Programy na čištění RAM – NE!

Na trhu existuje mnoho programů, které operační paměť čistí. Nebo spíše – měly by. Většinou je zde nějaká pěkná animace, jak se RAM čistí. Ale nic se nestane. Navíc vám program ubírá další drahocenné MB z paměti.

Dlouhobě zapnuté zařízení

Vliv na rychlost může mít i dobře zoptimalizované zařízení, které sice nevyužívá moc procesů najednou, ale postupně se do paměti data ukládají. MacBooky a zařízení iMac vypínat téměř nepotřebují – stačí je zavřít a zase otevřít. Pokud ale vlastníte některé zařízení s Windows, problém se objeví podstatně dříve. Ultrabooky na přetížení tak náchylné nejsou, ale i přesto doporučujeme Windows zařízení vypínat denně. Tím se jim operační paměť vyčistí.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

 • Apple iPhone 7/7 Plus

  Podzim 2016 a je tady další model jednoho z nejúspěšnějších telefonů světa. Tentokrát se iPhone označuje 7 a 7 Plus, nabízí několik vylepšení a také několik kontroverzních změn. Vývojový posun se oproti modelu 6s pozná, výměna za sedmičku se vyplatí uživatelům iPhone 6 a starších modelů. Příští rok bude totiž iPhonovské jubileum a tak lze

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio