Nové Články

Jak vybrat notebook? – 1. díl

Na co se zaměřit

Stolní počítače a později i notebooky se staly potřebnými ihned po jejich nástupu na trh. Dnes si však bez notebooku nebo alespoň tabletu nedokáže většina lidí život představit. Připojení na internet je dnes vyžadováno nejen v práci a pro zábavu, ale i ve školách pro plnění a odevzdávání úkolů nebo kontrolu prospěchu. Notebooky se staly díky své ceně, výkonu a kvalitě praktičtějšími než stolní počítače. U notebooku totiž dostáváte nejen tu část počítače stolního, ale i monitor a ovládací prvky – klávesnici a touchpad.

Mezi notebooky jsou opravdu velké rozdíly, je možné vybírat tak v mnoha kategoriích, kde jsou hlavními parametry cena, výkon či provedení. Výběr notebooku je ale čím dál tím více obtížný. Právě proto přicházíme se sérií článků, které vám pomohou v lepší orientaci a dovedení k úspěšnému konci.

Proč vlastně koupit notebook?

Notebooky již definitivně nahradily na pomyslném počítačovém trůně desktopy, tedy stolní počítače. Nabídka notebooků neustále stoupá, a to především díky vysoké poptávce a technologické inovaci. Mezi hlavní důvody, proč si notebook pořídit, patří:

 • přenositelnost a praktičnost
 • nižší hlučnost
 • nižší spotřeba
 • jednoduchost

K čemu notebook využiji?

Ještě před tím, než začnete notebook vybírat, je nutné si položit dvě otázky, které vás už jakýmsi způsobem nasměrují ke správnému výběru.

“Jak budu tento notebook chtít používat? K jaké práci notebook využiji?” Položením těchto dvou otázek dokážete vytřídit velké množství notebooků i přesto, že se v “moři” notebooků úplně neorientujete. Budete s notebookem cestovat? Surfujete na internetu a využijete ho pouze pro kancelářskou práci nebo upravujete fotky a videa? Díky tomuto rozřazení už budete vědět, že potřebujete notebook s malým či velkým displejem, že potřebujete na práci vysoký výkon a nebo je primárním požadavkem dlouhá výdrž na baterii. Nepotřebujete zatím znát ani technická data jednotlivých notebooků, stačí si takto vytřídit skupinu zařízení, která je přímo pro vás určena!

Na co se zaměřit? Jaké parametry notebooku jsou důležité?

V okamžiku, když už máte jasno, co se od notebooku bude očekávat a na co bude využitý, je na řadě výběr správného druhu notebooku. K tomuto dělení se dostaneme ve druhém díle o výběru notebooku, pro představu se notebooky dělí do skupin: netbook, notebooků, velkých notebooků, tablet PC a ultrabooků. Mezi základní komponenty, jejichž hodnoty poté charakterizují celý notebook patří pak grafická karta, operační paměť RAM, typ úložiště, typ procesoru a verze operačního systému.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

 • Test notebooku Lenovo IdeaPad Y50-70

  Po prvním testu Lenova IdeaPad Y50-70 s Full HD displejem jsme do testu vzali další Y50-70, tentokrát s displejem UHD (3 840 x 2 160 pixelů) a rychlým SSD Samsung. Matný Full HD nebo leský UHD? To je otázka! Lenovo Y50-70 je jedním z nejzajímavějších produktů v portfoliu roku 2014 čínského výrobce Lenovo. Přístroj je

 • Test notebooku HP ProBook 6560b

  Recenze k roku 2011, nicméně notebook teď pořídíte za lidovku. HP notebook v hliníkovém pouzdru, kromě high-end vzhledu je impozantní také dvoujádrový procesor Intel z druhé generace, dedikovaná grafická karta AMD a matný 15,6″ displej s vysokým rozlišením. Cenově? Původně 900 eur, nyní v základu necelých 7 000 Kč. Za 7 můžu mít nový? Ano,

 • Test notebooku HP EliteBook 8470p

  1.1. 2012 – Novinka od HP .. Sice je už duben 2016, ale tento notebook konečně dosáhl ceny, za kterou si ho může pořídit skoro každý. Společnost HP se snaží navázat na úspěch předchozího modelu a spoléhá na vyzkoušené a důvěryhodné metody. Proč také ne, když byl předchozí model tak úspěšný. Náš testovaný model je

 • Test notebooku Dell Latitude E6520

  Hlavní předmět podnikání. E6520 je notebook zaměřen především na business, je skvěle zpracovaný a má kvalitní komponenty, které vám vydrží v notebooku bez nutnosti výměny dlouhou dobu. Notebook je v souladu s vojenským standardem 810G, je tedy odolný proti stříkající vodě. Nemusíte s ním pracovat v dešti, ale pokud se vám povede rozlít pití a

 • Test notebooku Lenovo ThinkPad T410

  U modelu ThinkPad existuje mnoho modelů, které se liší v mnoha parametrech kombinacích. Je dotykový displej dobrý nebo raději volit klasický nedotykový panel? Je lepší zvolit ThinkPad s Core i7-620mm nebo bude i5-520m dostačující? Stačí integrovaná grafická karta nebo je mám volit raději dvě grafické karty? To jsou otázky, které si u ThinkPadů prostě budete pokládat

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio