
Operační systém
Dnes je jen opravdu malé množství notebooků bez operačního systému. V případě absence systému je nutné zakoupení licence a operační systém doinstalovat. Běžným uživatelům ale doporučujeme, aby si pořídili notebook s již předinstalovaným operačním systémem. Tím se vyhnete velké spoustě problémů, protože po vybalení z krabice vás čeká pouze krátký průvodce počátečním nastavením, ve kterém si vyberete připojení k internetu, vytvoříte si svůj uživatelský účet a můžete notebook ihned používat.
V dnešním světě techniky existují pro notebooky a počítače tři hlavní operační systémy. Mezi ty patří Windows, poté tu máme OS X a následuje Linux. V případě OS X si systém pořizujete pouze v počítačích a noteboocích od výrobce Apple a v jiných zařízeních tento systém naleznete pouze nelegálně. Co se Linuxu týče, v noteboocích a dalších zařízeních jej najdeme v podílu několika málo procent v porovnání s dalšími dvěma operačními systémy a v novém notebooku s předinstalovaným OS ho s největší pravděpodobností nenajdete vůbec.
Nejčastěji využívaným operačním systémem je tedy OS Windows. Na ten bychom se v tomto článku rádi zaměřili. Historicky existuje mnoho verzí tohoto systému, nyní se však setkáme pouze s dvěma variantami. Microsoft začal s Windows již v roce 1985 a to verzí 1.0. Následovala verze 2.0 v roce 1987 a v roce 1990 verze 3.0. Od té doby jsou Windows známější – v roce 1995 vyšel Microsoft na trh s verzí 95, následoval typ 98 v roce 1998 a v roce 2000, kdo by to byl řekl, verze 2000. Mezi stále využívané systémy pak patří Windows XP z roku 2001, Windows Vista (2007), Windows 7 (2009) a Windows 8 z roku 2012. Roku 2015 pak vyšla verze Windows 10, která by měla být údajně největším skokem ve vývoji operačního systému Windows. Je tomu doopravdy tak? Jaký systém si mám pořídit ve svém notebooku?
Při koupi repasovaného notebooku bude systém pravděpodobně nainstalovaný a rozsah verzí bude nejspíše od verze XP dále. Verze XP není nikterak špatná a i přesto, že je nyní již bez podpory, i verze bez aktualizací poběží spolehlivě a to především na méně výkonných zařízeních, kterým systém jako takový ubírá velké procento výkonu.
Pokud budete kupovat úplně nový notebook, pořídíte si ho s verzí OS Windows 8 nebo 10. Starší verze Windows se na notebooky a počítače již standardně neinstalují. Z uživatelského hlediska rozdíl mezi Windows 8 a 10 není podle našeho názoru tak znatelný, jak bylo avizováno. Úpravy se v “desítkách” dočkala grafika a odstranění funkce Metro. Nabídka start tak kombinuje vzhled z Win 7 a Win 8, což je velmi dobré řešení oproti nabídce Start u Windows 8, která byla navržena především pro dotyková zařízení. Nově lze také jednotlivá okna připnout do každého z rohů monitoru a ne pouze na poloviny obrazovky. Na malém displeji notebooku tuto funkci čtyř oken pravděpodobně stejně nevyužijete.
Největší změnou je přidání funkce virtuálních ploch. Zde si můžete přidat různá okna na jednotlivé plochy. Na jedné ploše tak můžete mít spuštěné programy pro práci, na další pak pro zábavu. Těchto ploch lze spustit zdánlivě neomezený počet. Nutno podotknout, že tato funkce vyžaduje počítače s vyšší kapacitou RAM paměti, jelikož současné spuštění programů a dalších procesů výkon notebooku značně ubírá.
Systém by měl být méně náročný na hardware počítače, nicméně verze 10 vyžaduje i tak s verzí 64bit minimálně 2 GB operační paměti RAM, což ve velké míře omezuje práci na levnějších a méně výkonných zařízeních.
Poslední hlavní změnou se podle našeho názoru stala implementace nového prohlížeče EDGE, který by měl nahradit stávající Internet Explorer. Edge získal z velké části vzhled prohlížeče Chrome od společnosti Google a výchozí vyhledávač Bing.
Má smysl přecházet z Windows 8.1 na Windows 10?
Pokud vlastníte mobilní telefon s operačním systémem Windows, případně využíváte funkci One Drive, rozhodně ano. Veškeré fotky, které na telefonu pořídíte, jsou ve vteřině na počítači a lze je prohlížet nebo editovat.
Pokud vás nebaví režim Metro, který byl ve verzi 10 nahrazen více klasičtějším menu, je to další důvod k přechodu.
V redakci vlastně nevidíme problém, proč na Windows 10 nepřecházet. Na internetu koluje spousta teorií a měření ohledně toho, že vás Windows 10 sleduje, neustále zasílá informace na nějaké servery do zahraničí apod. Tohoto se běžný uživatel bát nemusí, navíc určité datové pakety posílaly už Windows XP a Visty, není tedy důvod mít strach.
Jak přejít na novou verzi systému Vám prozradíme v některém z následujících článků. Tímto je pravděpodobně náš seriál o výběru notebooku u konce. Na www.pocitaceprokazdeho.cz se budeme věnovat nejen výběru notebooků a počítačů, postupně zodpovíme spoustu otázek ohledně těchto zařízení, budeme pro vás tvořit testy na notebooky a pokusíme se Vám zpříjemnit život ve světě techniky.