Nové Články

Jak vybrat notebook – 7. díl – operační systém

Apple OS

Operační systém

Dnes je jen opravdu malé množství notebooků bez operačního systému. V případě absence systému je nutné zakoupení licence a operační systém doinstalovat. Běžným uživatelům ale doporučujeme, aby si pořídili notebook s již předinstalovaným operačním systémem. Tím se vyhnete velké spoustě problémů, protože po vybalení z krabice vás čeká pouze krátký průvodce počátečním nastavením, ve kterém si vyberete připojení k internetu, vytvoříte si svůj uživatelský účet a můžete notebook ihned používat.

V dnešním světě techniky existují pro notebooky a počítače tři hlavní operační systémy. Mezi ty patří Windows, poté tu máme OS X a následuje Linux. V případě OS X si systém pořizujete pouze v počítačích a noteboocích od výrobce Apple a v jiných zařízeních tento systém naleznete pouze nelegálně. Co se Linuxu týče, v noteboocích a dalších zařízeních jej najdeme v podílu několika málo procent v porovnání s dalšími dvěma operačními systémy a v novém notebooku s předinstalovaným OS ho s největší pravděpodobností nenajdete vůbec.

Nejčastěji využívaným operačním systémem je tedy OS Windows. Na ten bychom se v tomto článku rádi zaměřili. Historicky existuje mnoho verzí tohoto systému, nyní se však setkáme pouze s dvěma variantami. Microsoft začal s Windows již v roce 1985 a to verzí 1.0. Následovala verze 2.0 v roce 1987 a v roce 1990 verze 3.0. Od té doby jsou Windows známější – v roce 1995 vyšel Microsoft na trh s verzí 95, následoval typ 98 v roce 1998 a v roce 2000, kdo by to byl řekl, verze 2000. Mezi stále využívané systémy pak patří Windows XP z roku 2001, Windows Vista (2007), Windows 7 (2009) a Windows 8 z roku 2012. Roku 2015 pak vyšla verze Windows 10, která by měla být údajně největším skokem ve vývoji operačního systému Windows. Je tomu doopravdy tak? Jaký systém si mám pořídit ve svém notebooku?

WIndows 7 ultimate Windows 8

Při koupi repasovaného notebooku bude systém pravděpodobně nainstalovaný a rozsah verzí bude nejspíše od verze XP dále. Verze XP není nikterak špatná a i přesto, že je nyní již bez podpory, i verze bez aktualizací poběží spolehlivě a to především na méně výkonných zařízeních, kterým systém jako takový ubírá velké procento výkonu.

Pokud budete kupovat úplně nový notebook, pořídíte si ho s verzí OS Windows 8 nebo 10. Starší verze Windows se na notebooky a počítače již standardně neinstalují. Z uživatelského hlediska rozdíl mezi Windows 8 a 10 není podle našeho názoru tak znatelný, jak bylo avizováno. Úpravy se v “desítkách” dočkala grafika a odstranění funkce Metro. Nabídka start tak kombinuje vzhled z Win 7 a Win 8, což je velmi dobré řešení oproti nabídce Start u Windows 8, která byla navržena především pro dotyková zařízení. Nově lze také jednotlivá okna připnout do každého z rohů monitoru a ne pouze na poloviny obrazovky. Na malém displeji notebooku tuto funkci čtyř oken pravděpodobně stejně nevyužijete.

Windows 10 - virtuální plochy

Největší změnou je přidání funkce virtuálních ploch. Zde si můžete přidat různá okna na jednotlivé plochy. Na jedné ploše tak můžete mít spuštěné programy pro práci, na další pak pro zábavu. Těchto ploch lze spustit zdánlivě neomezený počet.  Nutno podotknout, že tato funkce vyžaduje počítače s vyšší kapacitou RAM paměti, jelikož současné spuštění programů a dalších procesů výkon notebooku značně ubírá.

Systém by měl být méně náročný na hardware počítače, nicméně verze 10 vyžaduje i tak s verzí 64bit minimálně 2 GB operační paměti RAM, což ve velké míře omezuje práci na levnějších a méně výkonných zařízeních.

Poslední hlavní změnou se podle našeho názoru stala implementace nového prohlížeče EDGE, který by měl nahradit stávající Internet Explorer. Edge získal z velké části vzhled prohlížeče Chrome od společnosti Google a výchozí vyhledávač Bing.

Má smysl přecházet z Windows 8.1 na Windows 10?

Pokud vlastníte mobilní telefon s operačním systémem Windows, případně využíváte funkci One Drive, rozhodně ano. Veškeré fotky, které na telefonu pořídíte, jsou ve vteřině na počítači a lze je prohlížet nebo editovat.

Pokud vás nebaví režim Metro, který byl ve verzi 10 nahrazen více klasičtějším menu, je to další důvod k přechodu.

V redakci vlastně nevidíme problém, proč na Windows 10 nepřecházet. Na internetu koluje spousta teorií a měření ohledně toho, že vás Windows 10 sleduje, neustále zasílá informace na nějaké servery do zahraničí apod. Tohoto se běžný uživatel bát nemusí, navíc určité datové pakety posílaly už Windows XP a Visty, není tedy důvod mít strach.

Jak přejít na novou verzi systému Vám prozradíme v některém z následujících článků. Tímto je pravděpodobně náš seriál o výběru notebooku u konce. Na www.pocitaceprokazdeho.cz se budeme věnovat nejen výběru notebooků a počítačů, postupně zodpovíme spoustu otázek ohledně těchto zařízení, budeme pro vás tvořit testy na notebooky a pokusíme se Vám zpříjemnit život ve světě techniky.

Autor článku
Tomáš Krauz
Copywriter a pomocník s obsahem na webu PočítačeProKaždého, nadšenec do motocyklů a počítačů.

Related articles

 • Jak vyčistit paměť RAM počítače

  Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

 • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

  Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

 • HP Z2 Mini G3 v mini-rozměrech s i7 i Intel Xeon

  HP připravilo nový počítač s označením Z2 Mini G3 a má sloužit především jako pracovní stanice – tedy pro práci v programech CAD. Zajímavé jsou hned tři věci – rozměry, výkon a cena. Rozměry počítače Pracovní stanice bývají obvykle nevzhledné velké krabice a jejich ventilátory dělají velký hluk. To u HP ale neplatí. Z2 Mini

 • Test notebooku Dell XPS 13 9360

  Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

 • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

  Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio