Nové Články

Jak vybrat notebook – 5. díl – obrazovka, klávesnice, touchpad, reproduktory

Obrazovka, klávesnice, touchpad a reproduktory

Displej je jednou z nejdůležitějších součástí notebooku. Nehraje sice roli v samotném výkonu, ale celkově ovlivňuje účel přístroje a jeho komfortnost při použití. Parametry, které určují kvalitu displeje, by neměly být podceňovány. Zapomínat by se však nemělo ani na klávesnici nebo touchpad, které stejně jako displej, dokážou sehrát velkou roli v komfortnosti použití notebooku.

Obrazovka notebooku

Velikost monitoru je dalším důležitým faktorem při výběru notebooku. Velikost displeje určuje celkovou velikost a hlavně hmotnost notebooku či ultrabooku, pohodlnost a komfort při práci. Obrazovky se nejčastěji rozdělují podle velikosti, která se udává v palcích, rozlišení a podle povrchové úpravy.

Notebooky, stejně jako mobilní telefony nebo tablety používají LCD displeje. U notebooků jsou pak používány dva druhy těchto displejů – TN, který není nijak speciálně upraven nebo IPS displej, který poskytuje výraznější barvy a také vyšší kontrast barev.

displej

Velikost, jak jsme již zmínili, je udávána v palcích. palec je zhruba 2,5 cm. Bylo samozřejmostí, že s velikostí displeje roste i cena notebooku. Dnes můžete 17 palcový notebook koupit například za 9 000 korun a třináctka může stát klidně 45 tisíc. S velikostí displeje ale zajisté roste váha celého zařízení, opět musíme rozmyslet, k čemu bude notebook sloužit, při celodenním nošení přes rameno z těžkého notebooku nebudete mít radost. Běžné velikosti displejů se pohybují od 11,6” do 17,3”.

Při výběru podle velikosti displeje se můžeme rozhodovat ve velikostech do 12”, 13” – 14”, 15,6” a 17 – 19”. Ideální volbou na cestování jsou malé notebooky, netbooky a další zařízení s velikostí mezi jedenácti a dvanácti palci. Zde je často nižší rozlišení a displeje dostačují spíše na internet, než na sledování filmů. V poslední době se ve velké míře rozrostla rodina třinácti a čtrnáctipalcových notebooků. Zde se rozlišení displejů pohybuje od hranice 1366×768 až po 4K rozlišení. Plně dostačující kvalita displeje je FullHD – 1920×1080. Větší displeje, než 15 palců, bez rozlišení FullHD téměř nemá smysl pořizovat. Tyto notebooky budou využívány na hry, filmy nebo grafiku a nízké rozlišení by bylo obrovským problémem pro uživatele.

V předchozím odstavci jsme uvedli čísla, jako jsou 1366×768 nebo 1920×1080. Je to vlastně počet bodů (pixelů), které jsou na šířku a výšku umístěny v displeji. Obecně platí, že čím více bodů, tím ostřejší obraz. Na druhou stranu, displeje s vysokým rozlišením zmenšují text a tak rozlišení například 4K nemusí být výhrou v kvalitě obrazu. Nejideálnější rozlišení považujeme 1600×900 nebo 1920×1080 bodů, dostačující a vlastně i nejčastěji využívané je rozlišení 1366×768 bodů.

Poslední, na co bychom se měli zaměřit u displeje, je jeho povrchová úprava. Existují dvě povrchové úpravy – lesklá a matná. Lesklý povrch dokáže více zvýraznit barvy a jejich kontrast, nevýhodou pak bývá nepříjemné odrážení světla a tím pádem horší viditelnost venku nebo při cestování. matný povrch intenzitu paprsků lépe rozkládá, barvy nejsou však tak výrazné jako u lesklé povrchové úpravy. Je nutné podotknout, že kvalitnější varianty displejů a jejich rozlišení rozdíly mezi těmito úpravami postupně odstraňují.

Klávesnice

Klávesnice hraje důležitou roli v pohodlném užívání. Klávesnice se liší v počtu řad kláves a absencí či přítomností numerického bloku. Numerický blok, jak už název sám o sobě napovídá, obsahuje klávesy s čísly a matematickými znaky. Obecně se používají klávesnice s šesti řadami. Důležitý je rozestup a rozložení kláves, jejich vyhloubení, odpor vůči prstům při stisknutí. Některé notebooky disponují podsvícením klávesnice, které se především v šeru či tmě doopravdy hodí.

klávesnice

Touchpad

Touchpad je náhrada za myš u notebooku. Jeho úkolem je ovládání kurzoru. Vše by mělo probíhat hladce, bez zbytečných záseků a drhnutí. Existuje několik typů touchpadů a ne každému může touchpad vyhovovat. Spousta lidí využívá notebook pouze s touchpadem, ale pro lepší a přesnější práci jsou zde stejně klasické myši, které se dají připojit ke každému notebooku do klasického USB konektoru.

Reproduktory

Reproduktory najdeme u každého notebooku. Většina zařízení je vybavena dvěma základními a většinou malými reproduktory, které jsou určeny pro běžnou práci. Reproduktory mohou být umístěny ze všech stran notebooku, nejčastěji je najdeme z čelní strany, z boku nebo na spodní hraně. Pro kvalitní poslech hudby se nejčastěji využívají reproduktory externí, pro konzumní poslech ovšem postačí u některých notebooků reproduktory vestavěné – některá zařízení jsou totiž vybavena značkovými reproduktory od JBL, Harman Kardon apod., které na lepší zvuk postačí.

Related articles

 • Jak vybrat notebook – 7. díl – operační systém

  Operační systém Dnes je jen opravdu malé množství notebooků bez operačního systému. V případě absence systému je nutné zakoupení licence a operační systém doinstalovat. Běžným uživatelům ale doporučujeme, aby si pořídili notebook s již předinstalovaným operačním systémem. Tím se vyhnete velké spoustě problémů, protože po vybalení z krabice vás čeká pouze krátký průvodce počátečním nastavením,

 • Jak vybrat notebook – 6. díl – baterie a příslušenství

  Baterie a příslušenství Pro většinu přístrojů, které jsou mobilní a určené k fungování bez připojení k elektrické energii, je důležitá baterie. Notebooky jsou vybaveny různými typy baterií, které se liší váhou, velikostí nebo výdrží. Je důležité, aby byla baterii při výběru notebooku věnována patřičná pozornost. Notebook by měl vydržet fungovat na baterii co nejdéle. Pro

 • Jak vybrat notebook – 4. díl – procesor

  Procesor Procesor (CPU) je základním kamenem každého počítače a je tak potřeba mu věnovat potřebnou pozornost. CPU zodpovídá za běh celého operačního systému a každé aplikace. Rychlejší procesor sice zajistí rychlejší běh programů, ale u notebooků zároveň sníží výdrž na baterii a zároveň výrazně zvýší cenu. Proto je důležité si při výběru notebooku uvědomit, k

 • Jak vybrat notebook – 3. díl – technické parametry

  Technické parametry V předchozích dvou dílech jsme si řekli něco o základních charakteristikách notebooků a mezi jakými notebooky je možné vybírat. V našem seriálu o výběru notebooku se postupně dostáváme od obecných informací k určitým informacím, které by měli každému uživateli stačit k výběru toho správného notebooku pro svou práci či zábavu. Nyní se dostáváme

 • Jak vybrat notebook – 2. díl – druhy notebooků

  Druhy notebooků V poslední době se stávají notebooky stále oblíbenějšími a to především kvůli výkonu, kterým se za podobné ceny stolních počítačů právě jim vyrovnají. Notebooky jsou výhodné kvůli jejich přenositelnosti do práce či do školy, výdrži na baterii a samozřejmě místu, kterého zaberou o poznání méně, než klasický stolní počítač. Na zájem uživatelů reagovali

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio