Nové Články

Jak vybrat notebook – 2. díl – druhy notebooků

Druhy notebooků

V poslední době se stávají notebooky stále oblíbenějšími a to především kvůli výkonu, kterým se za podobné ceny stolních počítačů právě jim vyrovnají. Notebooky jsou výhodné kvůli jejich přenositelnosti do práce či do školy, výdrži na baterii a samozřejmě místu, kterého zaberou o poznání méně, než klasický stolní počítač.

Na zájem uživatelů reagovali výrobci i trh a v současné době je tak opravdu z čeho vybírat. Pro nenáročnou práci jsou tu nové notebooky od necelých sedmi tisíc, pro opravdu náročné uživatele potom notebook může vyjít klidně na 50 tisíc korun. Důležitou roli tedy sehrávají nároky uživatele, podle kterých se za několik posledních let notebooky rozdělily do určitých segmentů. Pojďme si je představit.

Netbook

Netbook je nejmenším zástupcem notebooků a je určen pro nejméně náročné uživatele. Základním účelem netbooku je prohlížení internetu, psaní poznámek a další, méně náročné úkony. Mezi největší výhody patří jeho nízká hmotnost, malá velikost a vzhledem k rozměrům i vyšší výdrž na baterii.

Netbook

Mezi nevýhody netbooku patří pak nízký výkon a malý displej. Netbook nedisponuje numerickou klávesnicí a nemá ani optickou mechaniku.

V poslední době netbook nahrazují jiná zařízení, mezi které patří především mobilní telefony a tablety, které svým výkonem a rozměry často převládají nad netbookem. Další zařízení mohou být Tablet PC nebo malé ultrabooky, o kterých si přečtete v dalších odstavcích.

  • Materiál: Kvůli nástupu a oblibě jiných zařízení se netbooky nebo alespoň jejich části vyrábějí  z plastu proto, aby se dosáhlo nižších nákladů a tím i nižší výsledné ceny prodávaného produktu v obchodě.
  • Váha: Ideální hmotnost netbooku je 1,2 – 1,6 kg. Obecně se doporučuje zvolit ten nejtenčí a tím i nejlehčí stroj, protože se jakákoli váha navíc při každodenním nošení projeví. Často je ale nutné udělat kompromis mezi hmotností a výpočetním výkonem.
  • Displej: V dnešní době se velikosti displejů netbooků pohybují kolem 10 palců s maximálním rozlišením 1024 x 600 nebo pak 11,6 palce s rozlišením 1366 x 768. Je nutné vědět, že tato rozlišení jsou dnes už poměrně nízká a značná část tabletů a mobilních telefonů má rozlišení vyšší. Samozřejmě zde platí, že čím vyšší rozlišení a výkon, tím nižší výdrž na baterii.
  • Baterie: Pro splnění účelu je nejlepší, když má netbook výdrž alespoň 5 hodin na baterii. Baterie je většinou integrovaná a nelze ji jednoduše vyměnit, takže doporučujeme vybírat netbooky s bateriemi z kvalitnějších materiálů, s větší kapacitou nebo s kvalitními recenzemi od uživatelů.

Tablet PC

Tablet PC se pohybuje mezi tabletem a notebookem. Dnes je pravděpodobně prodávanější a používanější než netbooky. Nabízí dotykový displej, který lze často otočit o 360 stupňů. V moha případech pak lze displej úplně odpojit a vznikne tablet a klávesnice. Poté se jedná o 2v1. Odpojený displej poté funguje nezávisle na zbytku přístroje.

tablet pc

Existují dva typy těchto 2v1 PC – můžete mít úložiště jako v tabletu a připojenou klávesnici, která jinou funkci neplní, anebo je v klávesnici ukrytý SSD nebo častěji HDD disk, dosahující kapacit až 500 GB. V tomto případě je systém uložen v paměti tabletu a v klávesnici s diskem máte data.

Tablet PC skvěle poslouží pro brouzdání internetem, hraní nenáročných her (nejčastěji po odpojení v režimu tablet) a je také stále více používán pro čtení elektronických knih nebo časopisů.

  • Materiál: Stejně jako netbooky, i tablet PC se vyznačují vysokou mobilitou a nízkou cenou. Nízká cena je stejně jako v předchozím případě tvořena především použitím levnějších a méně výkonných komponentů a výrobou z levnějších materiálů nebo tvrdšího plastu.
  • Displej a klávesnice: Nejčastěji se tento typ zařízení vyskytuje ve velikostech 7 a 10 palců, stejně jako tablety. Jelikož slouží displej hlavně na prohlížení fotografií a čtení, je důležité, aby byl displej dobře čitelný i na světle a to z více pozorovacích úhlů. Je dobré si při výběru všímat, zda-li má či nemá displej antireflexní vrstvu. Při koupi si musíte promyslet, co na tabletu chcete dělat, ani v jednom z případů zde ale není plnohodnotná klávesnice (s numerickou už vůbec nepočítejte) a rozsah tlačítek je samozřejmě ovlivněn velikostí displeje. Pokud je na notebooku 15,6 palce klávesnice ještě menší, než jste zvyklí z klasické klávesnice, tahle bude poloviční.
  • Baterie: Tablet PC slouží k cestování a přenosu. Výdrž baterie je tedy důležitá, kvalitní přístroje vydrží v provozu asi 10 hodin. Údaje o výdrži baterie se většinou udávají při prohlížení internetu a čtení článků se sníženým jasem. Pokud si pořídíte tablet PC s HDD diskem a budete se dívat na filmy, počítejte s výdrží klidně poloviční.

Notebook

Notebook nikomu nemusíme dlouze představovat. Hodí se pro práci i zábavu, kombinuje velikost s výkonem a výdrží na baterii a v současnosti je cena téměř stejná, jako za stolní počítač s ekvivalentním výkonem, monitorem a klávesnicí s myší.

notebook

V oblasti notebooků je obrovský výběr značek, provedení, velikostí a možného příslušenství. Pokud zákazníkovi přijde, že je notebook stejný jak za 15, tak za 40 tisíc, rozdíly tam jsou. Záleží na využití.

  • Materiál: Nejlevnější notebooky jsou celé z plastu nebo je jejich vnitřní konstrukce z měkčích kovů. Notebooky se ale můžou vyrábět z hliníku, různých slitin uhlíku nebo dokonce z karbonových vláken. Za tyto materiály si ovšem připlatíte. Kvalitní materiál zaručí dlouhou životnost, mechanickou odolnost a bezpochyby design, který neomrzí.
  • Displej: levnější notebooky mají rozlišení 1366×768, což na běžné prohlížení internetu stačí, nicméně pro grafické úpravy to je málo. Dražší zařízení mají pak FullHD rozlišení (1920×1080), některé dokonce 2K a novinkou na trhu jsou notebooky a hlavně ultrabooky se 4K rozlišením. To se dá využít z největší části pro úpravu videí nebo fotek.
  • Výkon: Bezpochyby nedůležitější parametr notebooku pro uživatele, kterého nezajímá jen barva. Zde jsou diametrální rozdíly a to nejen v ceně, ale i v již zmíněném výkonu. Důležité je zvolit správný procesor, velikost operační paměti RAM, nebo úložiště. O těchto součástech notebooku se jistě dozvíte v dalších dílech na našem webu.  Doplníme pouze jeden poznatek z praxe – značná část uživatelů volí silné procesory s tím, že jim počítač poběží rychleji. Do procesoru pak investují nemálo peněz. Nicméně jsou zde i další součásti počítače nebo notebooku. Pokud budu mít silný procesor a a málo operační paměti nebo pomalý HDD disk, investoval jsem do procesoru zbytečně.
  • Úložiště: Nejběžněji používaným je klasický HDD disk s 5400 nebo 7200 otáčkami za minutu ve velikostech od 500 do 2000 GB. Dále zde existují disky SSD, které mají několikanásobně vyšší zápisovou a čtecí rychlost, jsou ale o poznání dražší. třetí skupinou úložišť jsou takzvané SSHD disky, které kombinují klasický HDD a SSD disk. Rozhodně nelze počítat s tím, že na SSD část si u SSHD disku uložíme systémové soubory a na osobní data budeme ukládat na klasický HDD disk. SSD v tomto případě slouží pro urychlení startu počítače a ukládání do určité mezipaměti stejně jako je paměť RAM, takže je počítač svižnější a u notebooků kolem 15 tisíc dostanete zařízení s SSHD nebo HDD diskem v podobných kvalitách a výkonech.
  • Baterie: Posledním základním bodem je baterie – u notebooků se udává v počtu článků (3-8) a kapacitou ve Watt-hodinách. Výdrž notebooku při klasické práci je +- 2,5 hodiny, u některých zařízení 3,5 hodiny a u kvalitních a dražších zařízení je tato hodnota až 5 hodin. Zde se hodí uvést porovnání s ultrabooky, které vydrží přibližně jednou tak dlouho. O tom ale až za chvíli.

Velký notebook

Zde platí stejná pravidla jako u normálního notebooku. velký notebook se dá považovat za velký s velikostí displeje nad 15,6 palce, nejčastějším rozměrem je velikost 17 palců, můžeme se setkat i s devatenácti-palcovými notebooky.

notebook 17

Zde bychom měli tři body, na které si dát při výběru velkého notebooku pozor. Předpokládáme, že uživatel velký notebook vybírá na grafiku, střih videa nebo hry – sledování filmů tyto požadavky v takové míře splňovat nemusí.

  • Grafická karta: Je to asi nejdůležitější prvek, který bychom měli na velkém notebooku požadovat. Musíme zdůraznit, že bez grafické karty nebo grafického čipu by neběžel žádný notebook nebo počítač, zde se musí vybírat ale výkonnější grafika, minimálně s 2 GB a vyšší propustností. Na grafické práce by v počítači neměla být pouze integrovaná karta, ale samostatná grafická karta nebo jejich kombinace.
  • Displej: Důležité je se ale zaměřit hlavně na rozlišení. Na 17 palcových displejích bychom měli mít minimální rozlišení FullHD (1920×1080). Antireflexní úprava nebo lesklý povrch nebude pravděpodobně první věc, na kterou si vzpomenete. Pro ostřejší obraz a lepší barvy zvolte ale displej s lesklou povrchovou úpravou.
  • RAM paměť: Určitě si nevystačíte se 4 GB paměti.  Volte vždy větší kapacitu, ovšem pouze pro to, co využijete. Střih videa a grafika vyžadují 8 nebo 16 GB RAM v základu, na jednodušší úkony postačí 8 GB RAM a na prohlížení internetu nebo sledování filmů budou i 4 GB RAM dostačující.

Ultrabook

Tento typ zařízení vznikl na základě poptávky po výkonném notebooku, klasickou nebo o trochu menší velikostí displeje, nízkou hmotností a dlouhou výdrží na baterii. Takovýto notebook by chtěl každý a pro odlišení se pojmenovala tato sekce notebooků ultrabooky.

ultrabook

Ultrabook se mimo výše zmíněné vyznačuje úzkým a tenkým tělem a všechny parametry dohromady nabízí rovnováhu mezi snadnou mobilitou a silným výkonem.

  • Materiál: Protože se pohybujeme v řekněme vyšší cenové hladině, nelze zde hledat vysloveně plastový ultrabook. Často je použitý plast na kryt displeje, protože na něm není tolik vidět poškrábání a přeci jen je to lehčí materiál. Nejčastěji však ultrabooky najdeme v provedení z hliníku, uhlíkových vláken nebo slitin podobně kvalitních kovů.
  • Displej: Nejčastější velikostí je v dnešní době 13,3 nebo 14 palcový displej. Displeje bývají často dotykové a většina z nich má vysoké rozlišení.
  • Klávesnice: Ve snaze tenkého přístroje musela být upravena právě tato část ultrabooku. Málokdy zde najdeme numerickou klávesnici, naopak jsou klávesnice často podsvícené, s lehkým dorazem a příjemné na psaní.
  • Baterie: Baterie bývá v ultrabooku vestavěná, nicméně dnešní kvalita těchto baterií nevyžaduje výměnu každého půl roku. Výdrž u kvalitního ultrabooku se pohybuje kolem 6-7 hodin běžné práce, zařízení od výrobce Apple dosahují výdrže 10 hodin a Macbook Air dokonce 12 hodin provozu. I zde je to tak, že za kvalitu se platí a tak základní model začíná na 30 tisících korunách.
  • Výkon: Nejčastěji v ultrabooku najdeme procesor od Intelu – i5 nebo i7. Tyto procesory jsou velmi kvalitní a pokud jsou určené pro ultrabook, jakože ty v ultrabooku jsou, mají velmi nízkou spotřebu při zachování vysokého výkonu i nízké teploty.
  • Úložiště: Posledním bodem je úložiště. Správný ultrabook by neměl mít HDD ani SSHD disky, ale čisté SSD disky. Ty jsou rychlé, lehké a úsporné na baterii. Opět zde platí – kvalita za vyšší cenu. Zápisové rychlosti se u kvalitních SSD disků pohybují kolem 550 MB/s, což je asi 7 krát více, než u standardního disku.

Related articles

  • Test notebooku Dell XPS 13 9360

    Tichá evoluce – tak lze nazvat nový model Dell XPS 13, který nabízí novou generaci procesorů, úžasnou výdrž na baterii a prvotřídní ergonomii. Většina parametrů a prvků XPS čtvrté generace vypadá skvěle. Dell se v posledních letech zaměřuje také na zmenšování tloušťky zařízení, čímž displej s názvem „InfinityEdge“ získává nový rozměr. Dell XPS je známý

  • Test notebooku Lenovo IdeaPad Y50-70

    Po prvním testu Lenova IdeaPad Y50-70 s Full HD displejem jsme do testu vzali další Y50-70, tentokrát s displejem UHD (3 840 x 2 160 pixelů) a rychlým SSD Samsung. Matný Full HD nebo leský UHD? To je otázka! Lenovo Y50-70 je jedním z nejzajímavějších produktů v portfoliu roku 2014 čínského výrobce Lenovo. Přístroj je

  • Test notebooku HP ProBook 6560b

    Recenze k roku 2011, nicméně notebook teď pořídíte za lidovku. HP notebook v hliníkovém pouzdru, kromě high-end vzhledu je impozantní také dvoujádrový procesor Intel z druhé generace, dedikovaná grafická karta AMD a matný 15,6″ displej s vysokým rozlišením. Cenově? Původně 900 eur, nyní v základu necelých 7 000 Kč. Za 7 můžu mít nový? Ano,

  • Test notebooku HP EliteBook 8470p

    1.1. 2012 – Novinka od HP .. Sice je už duben 2016, ale tento notebook konečně dosáhl ceny, za kterou si ho může pořídit skoro každý. Společnost HP se snaží navázat na úspěch předchozího modelu a spoléhá na vyzkoušené a důvěryhodné metody. Proč také ne, když byl předchozí model tak úspěšný. Náš testovaný model je

  • Test notebooku Dell Latitude E6520

    Hlavní předmět podnikání. E6520 je notebook zaměřen především na business, je skvěle zpracovaný a má kvalitní komponenty, které vám vydrží v notebooku bez nutnosti výměny dlouhou dobu. Notebook je v souladu s vojenským standardem 810G, je tedy odolný proti stříkající vodě. Nemusíte s ním pracovat v dešti, ale pokud se vám povede rozlít pití a

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio