Nové Články

Jak vybrat notebook – 6. díl – baterie a příslušenství

baterie

Baterie a příslušenství

Pro většinu přístrojů, které jsou mobilní a určené k fungování bez připojení k elektrické energii, je důležitá baterie. Notebooky jsou vybaveny různými typy baterií, které se liší váhou, velikostí nebo výdrží. Je důležité, aby byla baterii při výběru notebooku věnována patřičná pozornost.

baterie do notebooku

Notebook by měl vydržet fungovat na baterii co nejdéle. Pro dlouho výdrž se vyplatí porovnávat při výběru notebooku kapacitu baterie, počet článků a odhad výdrže. Zde je nutné připomenout, že odhad výdrže je sice testovaný údaj, ale při nejúspornějším režimu a minimální práci. Obecně se reálná výdrž při běžném použití pohybuje mezi dvěma a čtyřmi hodinami práce, při dražších noteboocích nebo ultraboocích se tato hodnota může vyšplhat až na 12 hodin.

Kapacita baterie

Jednotkou kapacity baterie je množství Watthodin (Wh). Obecně se dá říci, že čím vyšší číslo je, tím déle vydrží notebook bez připojení k elektrické síti. U malých a úsporných notebooků se kapacita pohybuje kolem 30 – 40 Wh, u standardních notebooků pak 45 – 60 Wh, baterie u těch nejvýkonnějších a nejdražších notebooků najdeme až v kapacitách přes 70 Wh. Výdrž baterie lze zvýšit výměnou za baterii novou baterii nebo baterii s vyšší kapacitou, která však do notebooku nemusí úplně sedět, může z něj vyčnívat nebo kontakt mezi notebookem a baterií nebude ideální a baterie bude vypadávat, čímž se bude notebook neustále vypínat. Je nutné podotknout, že dnes u velké části notebooků, ultrabooků ale i mobilních telefonů a tabletů nelze baterii vyjmout bez problémů. V tomto případě je dobré notebook nebo jiné zařízení odnést do servisu, kde odborníci baterii vymění. V případě záruky by nemělo dojít k výměně baterie, abyste o záruku nepřišli. Záruka na zařízení je standardní dvouletá, u repasovaných počítačů se pak záruka může mírně lišit. Na baterii je ze zákona nejčastěji udána záruka půl roku, nicméně spousta reklamovaného zboží kvůli špatné baterii je uznána na reklamaci i po půlroční záruce.

Počet článků

Baterie se skládá z článků, které jsou podobné tužkovým bateriím. Čím více článků, tím lépe je rozloženo opotřebování baterie, ale baterie je tím pádem i těžší. Baterie mohou nabídnou 3 – 12 článků, nejčastěji se objevují baterie se šesti články nebo osmi články.

Rady a tipy

Čím je notebook výkonnější, tím bude mít větší spotřebu energie. Nejvíce energie spotřebuje procesor, grafická karta a samozřejmě displej. U displeje sehrává důležitou roli ve spotřebě energie velikost, protože nejvíce energie je využito na jeho podsvícení.

Napájecí adaptér má svůj udávaný výkon ve Wattech (W) a platí, že čím výkonnější adaptér, tím je jeho provedení větší a těžší. Samozřejmě dokáže výkonnější adaptér nabíjet baterii v notebooku rychleji, dochází ale k přehřívání nejen adaptéru, ale i notebooku a zkracuje se životnost nejen baterie, ale všech součástí zařízení.

Příslušenství

V současné době je nejen široká nabídka samotných notebooků, ale také příslušenství, které dokáže notebooky vylepšit, zkvalitnit nebo zvýšit komfort při jejich užívání. Notebooky se dají doplnit dalšími paměťovými úložišti nebo rozšiřujícími kartami.

Rozšiřující karty s v moderních noteboocích využívají především pro zvýšení jejich paměti. u notebooků a ultrabooků s menším SSD diskem lze často přidat paměťovou kartu o velikostech 64 GB nebo 128 GB a tak se celková velikost úložiště může až zdvojnásobit.

Dalšími rozšířeními může být přidání úložiště. Malá část uživatelů řeší rozšíření paměti přidáním disků přímo do notebooků, případně jejich výměnou. U některých notebooků i ultrabooků můžete mít tedy například původní HDD, SSD a mSATA SSD. Celková hodnota paměti může dosáhnout i v notebooku 3 či 3,5 GB, nicméně za využití všech těchto disků zaplatíte nejen spoustu peněz, ale také razantním zvýšením spotřeby baterie.

externí diskČastější možností je pak připojení externího disku, které se dnes dají koupit za poměrně příznivé ceny, s dobrou zápisovou i čtecí rychlostí a v mnoha barvách, která je pro spoustu uživatelů zásadní.  Co se rychlostí otáčení jednotlivých ploten externího disku týče, je to stejné jako u HDD disku, to znamená rychlosti 5400 nebo 7200 otáček za minutu. Připojit externí disk lze jako flashdisk do klasického USB výstupu, ideálně s rozhraním 3.0, ve kterém je přenosová rychlost podstatně vyšší. Rozhodně se nemusíte bát, že nebude disk s USB 3.0 kompatibilní ve vašem starším notebooku, který má pouze rozhraní pouze USB 2.0. Zápis bude sice pomalejší, omezený starším typem USB, ale bude vše fungovat.

Pro majitele zařízení Apple je důležitý konektor Thunderbolt. Toto vysokorychlostní rozhraní nabízí dvojnásobnou rychlost, než je tomu u USB 3.0.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

Related articles

  • Externí SSD odolný proti vodě i pádu až 1 TB

    Ať už vlastníte ultrabook nebo notebook s SSD nebo zařízení s TB diskem, určitě se vám bude hodit externí disk. Stahování filmů a seriálů sice už není tak v módě, záloha fotografií a důležitých dat bude ale potřebná vždy. Dosavadním problémem všech externích disků byla jejich pomalejší čtecí i zápisová rychlost a bezpochyby náchylnost k rozbití. Tomu by

  • Levný SSD – za tisícovku 120 GB!

    Pokud přemýšlíte o SSD disku, ale zatím se vám nelíbila cena, nezoufejte. Kingston nyní vyšel s modelem UV400 – SSD disk „ultra value“ a jedná se tak o nejdostupnější model SSD disku. Kapacity disků se pohybují od 120 GB do 480 GB, v dohledné době pak přijde ještě 960 GB model. Zajímavé je, že cena

  • Jak vybrat notebook – 7. díl – operační systém

    Operační systém Dnes je jen opravdu malé množství notebooků bez operačního systému. V případě absence systému je nutné zakoupení licence a operační systém doinstalovat. Běžným uživatelům ale doporučujeme, aby si pořídili notebook s již předinstalovaným operačním systémem. Tím se vyhnete velké spoustě problémů, protože po vybalení z krabice vás čeká pouze krátký průvodce počátečním nastavením,

  • Jak vybrat notebook – 5. díl – obrazovka, klávesnice, touchpad, reproduktory

    Obrazovka, klávesnice, touchpad a reproduktory Displej je jednou z nejdůležitějších součástí notebooku. Nehraje sice roli v samotném výkonu, ale celkově ovlivňuje účel přístroje a jeho komfortnost při použití. Parametry, které určují kvalitu displeje, by neměly být podceňovány. Zapomínat by se však nemělo ani na klávesnici nebo touchpad, které stejně jako displej, dokážou sehrát velkou roli

  • Jak vybrat notebook – 4. díl – procesor

    Procesor Procesor (CPU) je základním kamenem každého počítače a je tak potřeba mu věnovat potřebnou pozornost. CPU zodpovídá za běh celého operačního systému a každé aplikace. Rychlejší procesor sice zajistí rychlejší běh programů, ale u notebooků zároveň sníží výdrž na baterii a zároveň výrazně zvýší cenu. Proto je důležité si při výběru notebooku uvědomit, k

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio