Nové Články

Jak vybrat myš k počítači?

Myši Razer

U stolního počítače je to nezbytnost. U notebooku v podstatě také. Je to myš. Periferie, pomocí které ovládáme celý počítač. Mezi hlavní otázky při výběru určitě patří, zda-li budete s myší cestovat, jestli chcete nějakou obyčejnou nebo kvalitní s více tlačítky.. Není toho mnoho, ale jednoduchý výběr mít v moři myší rozhodně nebudete.

Základní dělení myší

Myši můžeme rozdělit na několik hlavních skupin – ty dvě nejdůležitější jsou myši drátové a bezdrátové. Drátové myši disponují kabelem zakončeným USB konektorem, který dnes zapojíte snad do každého notebooku nebo stolního počítače. Bezdrátové myši nabízejí bluetooth přijímač, který se také zapojuje do USB konektrou. U bezdrátových myší můžete mít buďto výměnné baterie nebo dobíjecí vestavěný akumulátor. Spotřeba baterie u takovýchto myší je různá. Na jedny baterie/jedno nabití můžete s myší pracovat 3 týdny nebo i půl roku. Záleží na tom, co myš všechno umí a nabízí.

Další dělení myší je rozdělení podle typů snímačů. Všichni si pamatujeme na dobu kuličkových myší – to už je dnes snad jen historie a nikdo ji nepoužívá. Kuličkové myši byly nepřesné, těžké, často nespolehlivé. Ale fungovaly a to dlouho… Nyní existují myši optické, laserové a takzvané Bluetrack. Optické myši poznáte podle červeně zářícího světélka na spodní straně. Laserová myš nijak nesvítí. Myši s bluetrack senzorem svítí modře, dokáží osvětlit větší plochu pod sebou a tak jsou vhodné pro více povrchů.

Rozdíly mezi senzory

Optické myši s červeným světlem jsou velmi často prodávané a to především díky jejich ceně. Optické myši nejsou tak přesné, na mnoho površích nefungují stoprocentně .. ale jsou prostě levné. Laserové myši mají podstatně lepší snímací schopnosti a fungují i na lesklých a hladkých površích. Bluetrack myšTyto myši disponují rozlišením snímače až 8 200 dpi, u některých lze dokonce rozlišení upravovat. U bluetrack technologie s LED diodou byste neměly mít problém se snímačem snad na žádném povrchu. Nemožnost ovládání na skleněném stole nebo koberci je minulostí. Cena těchto myší je ale o něco vyšší.

Ceny myší

Běžně se setkáte na prodejně nebo v e-shopu s myšmi v hodnotě od 80 korun do několika tisíc. Jaká cenová hranice je optimální? Důležité je, na co myš budeme využívat. Pokud jsme běžní uživatelé, kteří pouze procházejí internetem, sledují videa a poslouchají hudbu, může stačit myš bez multimediálních tlačítek s jednoduchým designem. Pro lidi, kteří s počítačem pracují i v práci delší dobu nebo jsou vášniví hráči her jsou tu pak speciální myši herní. Tyto myši jsou nejen vyvíjené podle ergonomických zásad, můžete si díky závažím navíc volit i hmotnost myši.

Pro běžné užívání doporučujeme volit jakousi střední cestu – myši za 80 korun nejsou kvalitně zpracované, většinou jsou malé a je to pouze taková „nouzovka.“ Optimální cena pro běžného uživatele je tedy rozpětí od nějakých 250 korun do 1 500 Kč.

Tvary a ergonomie myší

Hlodavci k počítači mohou být mnoha tvarů a barev. Tvar je dobré řešit především při používání v delších intervalech. Některé myši disponují vykrojením pro uložení palce, tím myš zcela obepnete svou rukou. Práce na ní je pak pohodlnější. Některé myši jsou pak klasického tvaru pro méně častou práci na počítači. Apple magic mouseExistují pak i dotykové myši – např. od Apple. Tyto myši nemají kolečko, ale posouvání stránky je realizováno díky dotykové ploše na myši. Díky speciálním funkcím lze také přesouvat jednotlivé plochy. To platí ale především pro zařízení Apple. Tyto myši pak nepotřebují konektor v počítači, jelikož se připojují přímo na integrovaný bluetooth.

Jakou tedy vybrat?

Běžný uživatel: Nebojte se investovat do myši za 500 korun nebo ještě o něco dražší. Velmi dobrou myší je například Trust GXT 25. Tato myš se sice tváří jako herní, ale za skvělou cenu poskytuje perfektní rozložení pro celou ruku. Pokud máte velkou dlaň, nebudete mít žádný problém (V jedné ruce udržím basketballový míč otočený k zemi, myš je naprosto skvělá). Mezi dobré značky patří  například myši Logitech, Microsoft nebo Trust.

Hráč: Pokud máte rádi vychytané myši, musíte je znát sami. Velmi dobrými jsou pak myši Razer, které disponují rozlišením snímače až 10 000 dpi, lze jednotlivá tlačítka programovat a můžete si myš zatížit pomocí malých závaží.U těchto myší počítejte s cenou 1 500 – 5 000 korun.

Autor článku
Tomáš Krauz
Copywriter a pomocník s obsahem na webu PočítačeProKaždého, nadšenec do motocyklů a počítačů.

Related articles

  • Jak vyčistit paměť RAM počítače

    Operační paměť RAM se vývojem notebooků a počítačů navyšuje, musí ale zvládat více úkonů najednou. Kromě běhu operačního systému se operační paměť stará o běh všech dalších procesů a programů – ať už těch antivirových, tak například náročných her. I prohlížeče operační paměť zatěžují, proto je dobré občas operační paměti ulevit. Když se počítač sekne,

  • Copyright a registered trademark – klávesová zkratka

    Klávesové zkratky pro copyright a registered trademark se píší jednoduše a i přesto, že je tak často nevyužijete, je dobré jejich zápis znát. Nikdy nevíte, kdy si nebudete moci zkratku vyhledat a její využití bude nezbytné. Přitom zápis © a ® není vůbec složitý. A to jak na počítači, tak na notebooku. Symbol můžete také

  • Macy vyjdou pro firmu levněji, než zařízení s Windows

    Na webu JAMF.com se objevila zpráva o tom, že Macy jsou pro firmu levnější, než zařízení s Windows. I když se zařízení od Applu o několik stovek dolarů dražší, než počítač nebo notebook s Windows, jeho údržba je pak výrazně levnější a díky delší životnosti se vyplatí investovat. Jedinou nevýhodou tak může být pro firmu

  • Apple iPhone 7/7 Plus

    Podzim 2016 a je tady další model jednoho z nejúspěšnějších telefonů světa. Tentokrát se iPhone označuje 7 a 7 Plus, nabízí několik vylepšení a také několik kontroverzních změn. Vývojový posun se oproti modelu 6s pozná, výměna za sedmičku se vyplatí uživatelům iPhone 6 a starších modelů. Příští rok bude totiž iPhonovské jubileum a tak lze

  • Jak vyfotit obrazovku na mobilu? Screenshot displeje jednoduše!

    V životě každého člověka nastane jednou okamžik, kdy bude muset nebo potřebovat vyfotit obrazovku svého mobilního telefonu. Screenshot obrazovky je naštěstí jednoduchou záležitostí, na kterou jsou současné mobilní telefony připraveny. Začněme iPhony – jejich zastoupení sice na českém trhu není tak rozsáhlé, jako je tomu u zařízení s OS Android, ale otisk obrazovky je zde

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio