
Přehřívání notebooku určitě není běžná věc a tak se musí okamžitě řešit, mohlo by totiž dojít k trvalému poškození zařízení. Přehřívání může mít několik příčin, s některými si poradíte snadno během pár vteřin, některé problémy je dobré řešit s odborníky.
Jaké jsou příčiny?
- Pokud máte notebook s nasáváním nebo výdechem ventilátoru na spodní straně, rozhodně ho nepokládejte na měkkou podložku – polštář či deka … Nejen, že počítač nemá kam vzduch foukat, takže se výdechová trubice hltí teplým vzduchem, ale také nemá odkud sát vzduch studenější. Tato příčina je nejčastější pro přehřívání notebooku a celé zahřívání lze vyřešit během jedné vteřiny – zvedněte počítač a položte ho na tvrdou podložku. U zařízení se sáním a výdechem mimo spodní stranu (např. Apple MacBook) vám přehřívání tímto způsobem nehrozí a tak můžete notebook pokládat i na měkké podložky.
- Ventilátor nestíhá. Druhou, velmi častou příčinou, bývá znečištění ventilátoru nebo celého výdechového potrubí prachem nebo vlasy, které se do ventilátor zamotají a celý chod brzdí. Řešení může být jednoduché, ale také velmi složité. Sežeňte si stlačený vzduch a zkuste ventilátor profouknout. Pokud to pomůže, máte vyhráno, pokud ne, raději odneste notebook do servisu na rozebrání a vyčištění. Nepoužívejte k čištění vysavač! Žádná elektronika nemá ráda statickou elektřinu. A ještě jedna připomínka – čistěte počítač vždy vypnutý. Ventilátor fouká směrem k vám ven, pokud použijete stlačený vzduch a fouknete proti němu, může se strhnout nebo se prach dostane do potrubí až na konec ke komponentům. Pak už nezbyde nic jiného, než notebook odnést na odbornou demontáž, čištění a zpětnou montáž.
- Programy. Některé programy způsobují značné vytížení procesoru a operační paměti. Speciálně procesor se velmi zahřívá a je nutno ho chladit. Například Google Chrome si vezme přes 130 MB samotný, pak každá další záložka od 40 do 70 MB. Při jedné záložce se nic nestane, pokud máte ale starší a slabší počítač, větší počet záložek, nebo celkově aplikací, může vadit. Přehřívání může také způsobit vir, který se k vám do notebooku dostane stahováním neprověřených aplikací nebo hudby či filmů. Pokud nepomůže pozavírání aplikaci a vyčištění ventilátor vzduchem, zkuste notebook vyčistit v rámci operačního systému podle našeho návodu.
Když problém přetrvává…
Hlavní tři body máme za sebou. Pokud nebudou vyřešeny problémy za pomoci těchto tří kroků, obraťe se na odborníky nebo zkuste nějakou z PC poraden, kde je mnoho uživatelů, kteří vám dokážou poradit i v alernativních cestách.