Nové Články

Bluetooth 5 přijde na jaře 2017

Bluetooth 5.0

Bezdrátovou technologií Bluetooth jsou vybaveny téměř všechny mobilní telefony, tablety a také mnoho notebooků. Na pulty začátkem příštího roku dorazí vylepšená technologie Bluetooth, tentokrát označená číslovkou 5. Kromě vyšší rychlosti by Bluetooth 5 měl zvládat i přenos na delší vzdálenosti. Aktuální technologie podporuje přenos na více než 15 metrů. Přenosová rychlost u dříve velmi rozšířeného Bluetooth 2.0 byla 3Mbit/s, u 4.0 to je až 24Mbit/s. Zvládne Bluetooth 5 více?

„Modrý zub“ bude rychlejší, zvládne delší vzdálenost

V porovnání s s Bluetooth 4.0 se očekává výrazné navýšení rychlosti (až na 58Mbit/s), měla by být také pokořena vzdálenost přenosu a to až na 100 metrů. Na konečné výsledky nové technologie si budeme muset ale počkat. Technologie sice bude představena už na veletrhu CES v Las Vegas 3. ledna, zařízení s novým Bluetooth se ale dočkáme pravděpodobně až na konferenci MWC v Barceloně na přelomu února a března.

Využitá technologie bude samozřejmě možné i se staršími verzemi Bluetooth, vyšší rychlosti a vzdálenosti se ale nedočkáte. I zde tak platí pravidlo „rovný rovnému“ – v našich podmínkách tedy „Bluetooth 5.0 Bluetooth 5.0.“

Využití Bluetooth

Bluetooth známe více než 20 let, svou slávu zaznamenal ale až u verze 2.0, která byla použitelnější, než předchozí generace. Aktuálně je používán Bluetooth 4.0 a 4.2, přičemž poslední verze obsahuje protokol, který využívají třeba chytré žárovky.

Bluetooth se dříve používal především pro přeposílání obrázků a písniček – kdo to dnes ale dělá? 🙂 Bluetooth 4.0, 4.2 a následující 5.0 jsou a budou využívány především pro připojení sluchátek a reproduktorů. V některých případech může mobilní telefon sloužit jako dálkové ovládání pro televizi. Přes Bluetooth pak skvěle fungují všechny zařízení Apple – pokud jsou zařízení připojena, lze bez problémů z počítače přejít na telefon a naopak.

Jestli se Bluetooth opět začne díky nové technologii využívat ve větší míře, na to si budeme muset počkat. Už se na to těšíme.

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio