Nové Články

3D Modelování & Design

Snažíte se proniknout do tajů počítačem podporovaného projektování- neboli CAD, ale nejste si zcela úplně jistí, jaký druh systému k tomu potřebujete? Opravdu je ve vašem případě nezbytné vlastnit pracovní stanici statisícové hodnoty překypující drahým vysoce profesionálním hardwarem? Nestačilo by nějaké šikovné spotřební zařízení za přijatelnější cenu, které by však pracovalo přinejmenším srovnatelně? Abychom to zjistili, prošli jsme si webové stránky SolidWorks a podívali se na jimi doporučené systémové požadavky, které však byly jednoduše nepoužitelné. 

Rozhodli jsme se tedy jít na to trochu odjinud. Přímo jsme požádali společnost SolidWorks o poskytnutí licence a společnost NVIDIA-u o zapůjčení jedné z jejich grafických karet – konkrétně Quadro. Obě tyto společnosti nám laskavě vyšly vstříc a my tak měli šanci je osobně otestovat.

Podívejme se na to od úplného začátku. SolidWorks lze spustit i s pomocí komponentů nižší cenové třídy. Nemusíte tedy vlastnit ultra profesionální zařízení abnormální hodnoty. Což je v naší otázce zásadním poznatkem. Laptop s i5 procesorem, integrovanou grafickou kartou a osmi GB operační paměti odvede stejně dobrou práci, ať už budete vyrábět jednotlivé díly nebo malé soustavy, tvořené řekněme až deseti částmi.

Popravdě si dovolím tvrdit, že na to, abych vás provedl skrze ENG1003 toho bude potřeba mnohem více. Vy se ale stejně o moc dál nedostanete. Výkon nebude optimální, a v případě, že na desktopu poběží simulace nebo render celý den, nemusíte se bát žádné vetší komplikace. Avšak použití laptopu pro stoprocentní “load” po dobu 20 hodin může dopadnout velmi špatně. Vlastně, právě takhle Alex – autor této epizody, přišel o svůj první laptop v době, kdy byl ještě na škole. Takže ano, přijde chvíle, kdy reálný desktop potřebovat budete.

Na druhou stranu, máme k dispozici nepřeberné množství rad a typů, týkající se toho, jak by měl být takový desktop nakonfigurován, aby splnil vámi požadovanou práci co možná nejlépe. Vybírat lze z těch více či méně dobrých rad, přes ty super zastaralé, až k těm zcela zavádějícím a špatným nápadům, které způsobí více škody než užitku.

Takže abychom vyvrátily všechna nesmyslná tvrzení, provedli jsme množství různých testování, jež nám umožní poskytnout vám reálnou představu o tom, co můžete od jednotlivých hardwarových tříd očekávat.

Použili jak SPECViewPerf, který vám umožní přesný pohled na výkon CPU a GPU během práce s modelem a použití Alphacool 360 chladiče pro lepší pocit výkonu při vykreslování. Budeme zde mluvit o několika modelech GPU, při jejichž výběru může mít i malá – nepatrná chybička za následek to, že zaplatíte spoustu peněz za mizerný výkon. V tomto případě lze za vzor vzít řadu GeForce od společnosti NVIDIA, která může působit dobrým dojmem třeba i v porovnání s integrovaným intel GPU. Jakmile byste ale tyto dva modely postavil proti kartě RX580 od AMD, nebo řadě VEGA, NVIDIA by neměla žádnou šanci. Reálný výkon těchto dvou karet je obvykle téměř stejný, jak jste již patrně čekali. Model GTX1070 se zase velmi blíží modelu VEGA56. Tyto parametry se však velmi rychle mění po přidání obrysů a stínování hran, což z nějakého důvodu grafické ovladače běžné úrovně GeForce nejsou schopni unést. Díky tomuto faktu lze říci, že červený tým by se opravdu neměl tvářit nijak zvlášť nadřazeně, protože taková pořádná VEGA64 absolutně vede. Úplný kolabs však nastane ve chvíli, kdy se vytasíte s pořádnou zbraní v ruce – nebo vlastně úplně malinkou. Tato karta totiž představuje pouhou vstupní úroveň.

Naopak, dobrým příkladem je napájená Quadro P1000, která převálcovala veškerou konkurenci, kromě karet nejvyšší úrovně. Další jsou QUADROs, které mají navíc funkci Real-View vykreslování a díky Superior ovladačům dominují své kategorii. Taková P2000 GPU za $600 je schopna reálně porazit i TitanV, což je karta v hodnotě $3000, která je pro tuto činnost naprosto zbytečná. Jedinou zvláštností je snad to, že P5000 a P6000 nakonec poráží i GP100. Možná je tento fakt způsoben námi upřednostňovanou vyšší frekvencí jádra, před širokopásmovou pamětí, ale i tak si myslím, že ne každý si může dovolit GPU za více než $1000. Díky tomu je tedy naším favoritem RX580. 

Jste-li student, kterému jde prvoplánově o hraní, ale zároveň vás láká možnost si občas něco vytvořit, budete s tímto modelem velmi spokojeni. Je totiž kombinací všeho co potřebujete s perfektním poměrem ceny a výkonu. Plánujete-li ale dělat nějakou více či méně profesionální práci, RX580 vám bohužel stačit nebude. V takovém případě potřebujete QUADRO. Zlatou střední cestou je pak P4000, která je jednak relativně cenově dostupnou variantou a jednak má dostatečný výkon na vyváření obrovských modelů s více než 500 částmi a to celé ve 4k rozlišení bez nutnosti jakéhokoli Frame-dropu. Takže, je-li firma, jejíž jste zaměstancem, ochotna vás touto cestou finančně podpořit, s P5000 dokážete vytvořit cokoli vás napadne. Dovolte mi ještě jedno upozornění. Společnost SolidWorks nepodporuje multi-GPU, takže vám případné SLI nebude výhodou.

Přesuňme se k otázce procesoru. U modelování je nejdůležitějším, a zároveň jediným znepokojivým parametrem výkon jednotlivých jader. To znamená, že i7 8700K by měl být považován za vítěze. Což také fakticky je – usvědčujícím argumentem může být i fakt, že se jedná o uživatelsky velmi populární volbu. Ačkoli je patrné, že potenciál tohoto vícevláknového procesoru při simulacích nemá plné využití, při vykreslování oceníte jeho rychlost. Ta je přímo úměrná počtu jader, která jsou použita na vyřešení problémů. A právě toto dělá z Intel Core i9 Xenon W a AMD Threadripper čipů velmi atraktivní produkty pro klienty, kteří pracují na profesionální úrovni. Pokud máte zájem o vykreslování, budete nejspíše pracovat v KeyShotu nebo Brandlu a v případě simulací pak v Abacusu nebo Altair Hyperworks. V takovém případě je vícevláknové vybavení stále dobrou volbou, ale Core i9 již nepřichází v úvahu, protože řadě HDT od INTEL-u chybí podpora pro ECC paměť. Xeon W budou muset udělat kompromis v otázce ceny a Threadripper se díky svému nedostatečnému výkonu jednotlivých vláken stává podstatně méně atraktivním. Kromě toho, pro mnoho uchazečů CAD mohou být tyto typy prací dokončeny již po několika málo hodinách a to ještě s pomocí jiných uzlů z internetu. Snažíte-li se složit “do-sebe-vše-zapadající” počítač, bylo by možná dobré sáhnout po Xeon W. 

A naše doporučení pro modelování? Naším favoritem stále je a zůstává i7 8700K. Podíváme-li se AMD Ryzen procesory, můžeme bez ostych říci, že jsou pro SolidWorks jasně neoptimálním výběrem. Model 8700K v kominaci s Quadro P5000 vyšli v našem testování o 8% lépe než r7 1800x s použitím Quadro P6000. Navíc 1800x prohrála v souboji na vícevláknovou pracovní zátěž. 

No, a co paměť? Kolik GB bude třeba? Minimální použitelná systémová paměť činí 16GB RAM, ale reálně nebude třeba více, budete-li se držet práce s modely do velikosti o 500 částech. V rámci SSD jsme pak zjistili, že NVME ani OBTAIN neměli nijak výrazný dopad na výkon ani na dobu načítání testovaného modelu. Jen připomínám, že tentokrát jsme se přímo zaměřili na výkon pro modelování spíš než pro simulaci.

Takže ve zkratce lze říci, že máme-li doporučit počítač pro SolidWorks s nejlepším poměrem ceny a výkonu, pak jsme jednoznačně pro i7 8700K, Quadro P4000, 16GB RAM a 512GB SSD umístěný v jakémkoli Case s dobrým odvětráváním. Pro námi sestavovaný počítač máme k dispozici Silverstone FT04. 

Chcete-li trochu poupravit naši nabídku, je možné trochu ušetřit s i5 8400, ale níž už bychom jít rozhodně nedoporučovali. Dále lze zaměnit P4000 za P1000 nebo P2000, jak jen vám váš aktuální rozpočet dovolí. Pokud byste snad chtěli náš doporučený setup trochu povýšit, můžete vybírat až z úplně špičkových modelů jako je Xeon W21 95, což je 18 jádrový ekvivalent k ExtremeEdition a Quadro P6000. Pokud tuto možnost máte, berte ho všemi deseti! Jedná se totiž o naprosto úžasný hardware, který vám zaručí nezaměnitelné výsledky.

zdroj:

Autor článku
Petr Filo
Specialista na IT technologie, majitel e-shopu s výpočetní technikou - ImportPC.cz a člověk otevřený všem zvídavým duším z oboru výpočetní techniky.

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz

Správce webu: ANT studio