Nové Články

Bluetooth 5 přijde na jaře 2017

Bluetooth 5.0

Bezdrátovou technologií Bluetooth jsou vybaveny téměř všechny mobilní telefony, tablety a také mnoho notebooků. Na pulty začátkem příštího roku dorazí vylepšená technologie Bluetooth, tentokrát označena číslovkou 5. Kromě vyšší rychlosti by Bluetooth 5 měl zvládat přenos i na delší vzdálenosti. Aktuální technologie podporuje přenos na více než 15 metrů. Přenosová rychlost u dříve velmi rozšířeného Bluetooth 2.0 byla 3 Mbit/s, u 4.0 to je až 24 Mbit/s. Zvládne Bluetooth 5 více?

„Modrý zub“ bude rychlejší, zvládne delší vzdálenost

V porovnání s Bluetooth 4.0 se očekává výrazné navýšení rychlosti (až na 58 Mbit/s), měla by být také pokořena vzdálenost přenosu – až 100 metrů. Na konečné výsledky nové technologie si budeme muset ale počkat. Technologie bude sice představena už na veletrhu CES v Las Vegas 3. ledna, zařízeních s novým Bluetooth se ale očkáme pravděpodobně až na konferenci MWC v Barceloně na přelomu února a března.

Využití technologie bude samozřejmě možné i se staršími verzemi Bluetooth, vyšší rychlosti a vzdálenosti se ale nedočkáte. I zde tak platí pravidlo „rovný rovnému“ – v našich pomínkách tedy „Bluetooth 5.0 Bluetoothu 5.0.“

Využití Bluetooth

Bluetooth známe více než 20 let, svou slávu zaznamenal ale až u verze 2.0, která byla použitelnější, než její předchozí generace. Aktuálně je používán Bluetooth 4.0 a 4.2, přičemž poslední verze obsahuje protokol, který využívají třeba chytré žárovky.

Bluetooth se dříve používal především pro přeposílání obrázků a písniček – kdo to dnes ale dělá? 🙂 Bluetooth 4.0, 4.2 a následující 5.0 jsou a budou využívány především pro připojení sluchátek a reporoduktorů. V některých případech může mobilní telefon sloužit jako dálkový ovladač pro televizi. Přes Bluetooth pak skvěle fungují všechny zařízení Apple – pokud jsou zařízení propojena, lze bez problémů z počítače přejít na telefon nebo naopak.

Jestli se Bluetooth opět začně díky nové technologii využívat ve větší míře, na to si budeme muset počkat. Už se na to těšíme.

O nás

Snažíme pomoci lidem, kteří nejsou úplnými super odborníky přes počítače. Vytváříme jednoduché návody a postupy, jak a co na počítači dělat a také radíme s nákupem a správným výběrem.

Kontakty

ImportPC.cz, Petr Filo
Plánská 2029
Tachov 347 01

606 42 42 97
obchod@importpc.cz
www.importpc.cz